• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 05/01/2024

Καλησπέρα. Δεν μπορώ να μπω σε διαδικασία διατροφής για χάσιμο κιλών. Με ποια ειδικότητα ψυχολόγου πρέπει να επικοινωνήσω;

13 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα! Με Ψυχολόγους ή Ψυχιάτρους που ασχολούνται κ ειδικεύονται στις διατροφικές διαταραχές.

    Σακελλαρίου Μαίρη

    Συνθετική Ψυχοθεραπεία, Συμβουλευτική και Εποπτεία

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας. Οποιοσδήποτε ψυχολόγος θα μπορούσε να σας βοηθήσει για την απώλεια βάρους που θέλετε. Το σημαντικό σε αυτήν την διαδικασία, είναι να βρεθεί πρώτα το γιατί δυσκολεύεστε, και έπειτα το πώς θα το κάνετε. Διότι, η πείνα πολλές φορές είναι άμεσα συνδεδεμένη με ψυχολογικούς παράγοντες, και αν δεν επιλυθούν αυτοί, δεν μπορεί να επέλθει η επιθυμητή απώλεια βάρους, αλλά ούτε και να διατηρηθεί.

    Παπασαραντοπούλου Αγγελική-Ελευθερία

    Ψυχολόγος

    Γκύζη

  • Πρέπει πρώτα να αποκλείσει το οργανικό-παθολογικό. Έπειτα , αν πρόκειται για σωματοποιημένο άγχος, κάτι θέλει να της πει κι έχει τον λόγο του.Θα σας πρότεινα μία θεραπεία που πάει σε βάθος, όπως η ψυχανάλυση, να βρούμε τα αίτια και να επενεφευρετε τη ζωή σας, ώστε να ξαναβρείτε ικανοποίηση.
    Με εκτίμηση,
    Ορέστης Καραμανίδης
    Ψυχαναλυτής-ψυχοθεραπευτής

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • Με οποιονδήποτε ειδικό ψυχικής υγείας, το θέμα είναι να νοιώσετε ελπίδα πως θα τα καταφέρετε , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Υπάρχουν ψυχολόγοι που έχουν ασχοληθεί με θέματα διατροφής, δεν είναι ξεχωριστή ειδικότητα, θα το δείτε από το βιογραφικό τους και τις υπηρεσίες που παρέχουν.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Ένας οποιοσδήποτε πιστοποιημένος ψυχολόγος θα μπορούσε να σας εξυπηρετήσει στο αίτημά σας αυτό. Συγκεκριμένα όμως θα σας παρέπεμπα σε ψυχολόγο γνωσιακής-συμπεριφορικής προσέγγισης, με σκοπό να εντοπίσετε και να ρυθμίσετε τις πεποιθήσεις που μοιάζουν να σας εμποδίζουν στην απώλεια βάρους. Τονίζω όμως ότι το αποτέλεσμα θα το φέρει η σχέση που θα αναπτύξετε με τον/την ψυχολόγο που θα επισκεφθείτε. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα,
    Θα σας συνιστούσα να επικοινωνήσετε με έναν ψυχολόγο που ειδικεύεται στην ψυχολογία της διατροφής. Οι ψυχολόγοι με αυτήν την ειδικότητα μπορούν να σας βοηθήσουν να αναλύσετε τις σχέσεις σας με το φαγητό και να αντιμετωπίσετε τα αρνητικά συναισθήματα που ενδέχεται να επηρεάζουν την προσπάθεια σας. Επιπλέον, μπορούν να σας παράσχουν εργαλεία και στρατηγικές για την ανάπτυξη ενός υγιούς πλάνου διατροφής και την αντιμετώπιση των δυσκολιών που μπορεί να προκύψουν.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Αυτό που μπορεί να βοηθήσει είναι η ψυχοθεραπεία

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή που γνωρίζει καλά τα θέματα διατροφής να σας βοηθήσει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας. Ένας Κλινικός θα μπορέσει να σας βοηθήσει . Εάν σας ενδιαφέρει η ψυχοθεραπεία online ελάτε σε επαφή μαζί μου. Να είστε καλά . Με εκτίμηση , Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης , MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Καλησπέρα.
    Αναζητήστε ψυχοθεραπευτή με ειδίκευση και στις διαταραχές διατροφής.

    Παπαδοπούλου Άννα

    Ψυχολόγος

    Άνω Πατήσια

  • Καλησπέρα σας.
    Το ιδανικό θα ήταν να αναζητήσετε έναν ειδικό ψυχικό υγείας εκπαιδευμένο πάνω στα διατροφικά ζητήματα-συνήθως αναγράφεται στο βιογραφικό, σε ταυτόχρονη συνεργασία με έναν διατροφολόγο που θα είναι πρόθυμος να συνεργαστεί.

    The Therapy Room - Παπαρίζου Αλίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αχαρνές

  • Για τη δυσκολία στην εφαρμογή διατροφικών σχεδίων για απώλεια βάρους, ένας ψυχολόγος με εξειδίκευση στην ψυχολογία της διατροφής ή στην διατροφική συμπεριφορά μπορεί να είναι χρήσιμος. Αυτός ο τύπος ψυχολόγου επικεντρώνεται στις σχέσεις μας με το φαγητό, τις συνήθειες μας σχετικά με τη διατροφή και πώς οι συναισθηματικές μας καταστάσεις επηρεάζουν το φαγητό.

    Μπορούν επίσης να βοηθήσουν κλινικοί ψυχολόγοι ή θεραπευτές που εξειδικεύονται στις συνήθειες και στα προβλήματα τροφικής συμπεριφοράς. Οι επαγγελματίες αυτοί μπορούν να σε βοηθήσουν να κατανοήσεις και να αντιμετωπίσεις τα συναισθηματικά συμπλέγματα που μπορεί να οδηγούν σε δυσκο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια