• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 04/01/2024

Καλημέρα σας. Καλή χρονιά σε όλες και όλους με υγεία σωματική και ψυχική. Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για τα βήματα που θα πρέπει να ακολουθήσω, προκειμένου να έρθω σε μια ισορροπία σε σχέση με το πρόβλημα που με ταλαιπωρεί. Έχω διαγνωσθεί από ψυχιατρικό νοσοκομείο του εξωτερικού, όπου ζούσα, με διατροφική διαταραχή και συγκεκριμένα με υπερφαγία. Ωστόσο, δεν υπάρχει κάποια μονάδα που να αναλαμβάνει τέτοια περιστατικά και δεν ξέρω τι να κάνω, καθώς βρίσκομαι σε οριακό ψυχικά σημείο.

11 ειδικοί απάντησαν

  • Με αυτά που αναφέρετε δεν μπορώ να βοηθήσω καθώς δεν έχω πλήρες ιστορικό υγείας και συνθηκών ζωής στο παρόν. Παράδειγμα δεν κατάλαβα εάν ζείτε στο εξωτερικό τώρα.
    Οι διαταραχές πρόσληψης τροφής θεραπεύονται σίγουρα σε πλαίσιο δομής από διεπιστημονική ομάδα ή όταν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο μπορεί αυτή η ομάδα να δημιουργηθεί από επαγγελματίας υγείας και να πλαισιώσουν τον θεραπευόμενο. Σας ευχαριστώ

    Χριστοπούλου Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Σύνταγμα

  • Υπάρχουν στα δημόσια νοσοκομεία της Ελλάδας δομές ψυχικής υγείας που μπορείτε να απευθυνθείτε.

    Οικονόμου Πέπη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βόλος

  • Καλημέρα σας και καλή χρονιά κ σε εσάς. Θα πρέπει να βρείτε αρχικά κάποιον ψυχολόγο ή ψυχίατρο, ο οποίος θα σας αναλάβει (υπάρχουν και στα δημόσια νοσοκομεία και μετά να αποταθείτε σε κάποιον διαιτολόγο προκειμένου να ισορροπήσει τη διατροφή σας.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Χρόνια πολλά, καλή χρονιά με υγεία.

    Για αρχή, ένας ψυχολόγος που ειδικεύεται σε διατροφικές διαταραχές, θα σας βοηθήσει να παρατηρήσετε και να αναγνωρίσετε από που προέρχονται τα υπερφαγικά επεισόδια ή τι προσπαθείτε να διαχειριστείτε μέσα από αυτά.
    Με λίγα λόγια, θα σας βοηθήσει να κατανοήσετε τα συναισθήματα ή τις καταστάσεις που σας οδηγούν σε υπερφαγικά επεισόδια.

    Έπειτα, ένας διαιτολόγος, θα σας βοηθήσει να κάνετε μικρές αλλαγές στην καθημερινότητά σας (αλλαγές που αφορούν το φαγητό ή/και την άσκηση). Στόχος είναι να πετυχαίνετε μικρές αλλαγές, αφού είναι πιο εύκολο να εφαρμοστούν και είναι περισσότερο αποδοτικές
    ... Διάβασε περισσότερα

    Χαμορούσου Παναγιώτα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλή χρονιά. Θα σας πρότεινα να επισκεφθείτε ένα ψυχολόγο και ένα διαιτολόγο που εξειδικεύονται στην αντιμετώπιση διατροφικών διαταραχών.

    Βλασερού Ολυμπία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηλιούπολη

  • Σας ευχαριστούμε για την ερώτηση πού μας υποβάλατε.
    Η περίπτωση σάς ανήκει στις κλινικές περιπτώσεις οπότε θα μπορούσαμε να σας εξυπηρετήσουμε με δια ζώσης ή εξ αποστάσεως συνεργασία και πάντα εξατομικευμένα λαμβάνοντας υπόψη το ιστορικό καθώς καί τίς εξετάσεις σάς.
    Παραμένουμε στην διάθεση σας για ότι χρειαστείτε.

    Βάσση Παρασκευή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα σας και καλή χρονιά και από εμένα. Σας συμβουλεύω τα εξής:

    Συνεργασία με επαγγελματία ψυχικής υγείας: Η συνεργασία με έναν ψυχολόγο ή ψυχοθεραπευτή είναι ουσιώδης. Αυτός ο επαγγελματίας θα σας βοηθήσει να κατανοήσετε τις ρίζες της υπερφαγίας και θα σας παράσχει τις απαραίτητες στρατηγικές για τη διαχείριση του προβλήματος.

    Διατροφική στήριξη: Συνεργαστείτε με ένα διαιτολόγο. Μια κατάλληλη διατροφή μπορεί να συμβάλει στον έλεγχο της υπερφαγίας.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Επικοινωνηστε με καποιον ειδικο διατροφης και ψυχολογο αμεσα!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Σχετικά με την υπερφαγία σας και τη διατροφική σας διαταραχή είναι σημαντικό και απαραίτητο να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει σε αυτό, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας αλλά και να σας βοηθήσει να υιοθετήσετε υγιεινές διατροφικές συνήθειες εφ όρου ζωής και να αποφεύγετε τυχόν μελλοντικά υπερφαγικα επεισόδια. Κρατήστε σταθερά γεύματα μέσα στην ημέρα με ποικιλία από τροφές, αυτό θα σας μειώσει κατά πολύ την υπερφαγία σας. Επίσης ισορροπημένα σωστά γεύματα και αποφυγή ακραίων διατροφικών σχημάτων συμβάλουν στην αποφυγή των διατροφικών σας διαταραχών. Η συνεργασία σας με ... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Γεια σας και καλή χρονιά :)

    έχετε προσπαθήσει να απευθυνθείτε σε ειδικές μονάδες για διατροφικές διαταραχές?
    καθως θα χρειαστει μια ομάδα και ψυχολογων και διατροφολόγων εξιδεικευμένων σε αυτό

    Nutripass - Αντωνίου Γιάννης & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλή χρονιά!
    Καταρχήν, είναι θετικό που ζητάς βοήθεια και επιθυμείς να βρεις ισορροπία στη ζωή σου. Η διατροφική διαταραχή είναι μια πραγματική πρόκληση, αλλά υπάρχουν βήματα που μπορείς να ακολουθήσεις για να βελτιώσεις την κατάστασή σου.

    1. Ψυχοθεραπεία: Η ψυχοθεραπεία, ιδιαίτερα η κατευθυνόμενη στην αντιμετώπιση της διατροφικής διαταραχής, μπορεί να είναι ιδιαίτερα αποτελεσματική. Να αναζητήσεις ψυχολόγο ή ψυχίατρο που είναι εξειδικευμένος σε αυτόν τον τομέα.

    2. Υποστήριξη από διαιτολόγο: Ένας ειδικός διαιτολόγος μπορεί να σε βοηθήσει να αναπτύξεις μια υγιή σχέση με τη διατροφή και να δημιουργήσεις ένα ισορροπημένο σχ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σιούλης Αλεξανδρος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος