• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 01/02/2024

Καλημερα. Εἰμαι 27 ἐτων καὶ διαγνωστηκα μὲ κερατοκωνο καὶ στὰ 2 ματια 3-4 Ἐκανα τὴν ἐπεμβαση PTK μὲ CXL-Διασύνδεση Κολλαγόνου. Στὸ ἕνα ματι μου μετα τὶς 20 πρωτες μερες ἀρχισα νὰ βλεπω βελτιωση στὴν ὀραση Δὲν συνέβει ὀμως καὶ στὸ ἀλλο ματι ποὺ μεχρι σημερα 6 ἐβδομαδες μετα ἐχω τὴν θολοτητα τῶν πρωτων ἠμερων με αποτελεσμα νὰ μὴν βλεπω οὐτε κοντα οὐτε μακρυά. Ἀπ ὀτι μου εἰπε ὁ χειρουργός μου,εγινε ἐπιπεδωση τοῦ κερατοκωνου καὶ αὐτο μπορει νὰ μεταβαλλει τὴν ὀραση. Τὸ ἐρωτημα μου εἰναι ἂν αὐτη ἡ θoλοτητα θὰ παραμεινει στὸ διηνεκὲς ἀνεξαρτητα μὲ τὴν σταθεροποιηση τοῦ CXL ἢ ἂν λόγῳ τῆς ἐπιπεδωσης καθυστερει περισσότερο ἡ ἐπαναφορα την διαυγειας. Σᾶς εὐχαρισω ἐκ τῶν προτερων γιὰ τὴν ὀποια ἀπαντησή σας

5 ειδικοί απάντησαν

  • Το Cross-linking το κάνουμε για να περιορίσουμε την εξέλιξη του κερατόκονου και τις περισσότερες φορές έχουμε και βελτίωση της όρασης. Είναι φυσιολογικό της πρώτες βδομάδες μετά το cross-linking να βλέπετε θολά, μπορεί και εως 8 εβδομάδες. Πιθανότατα στο μάτι που βλέπετε θολά έχετε μεγαλύτερο κερατόκονο, οπότε χρειάζεται περισσότερος χρόνος για να βελτιωθεί η ώραση.

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • Η βελτίωση της όρασης έχει να κάνει και με το στάδιο του Κερατόκωνου. Το κύριο μέλημα είναι η σταθεροποίηση. Η βελτίωση της όρασης είναι προφανώς επιθυμητή αλλά δε συμβαίνει σε όλες τις περιπτώσεις. Μπορεί για παράδειγμα η όραση μετά την επιπεδωση να βελτιώνεται με γυαλία. Επίσης μπορεί να χρειαστεί αρκετός χρόνος μέχρι να σταθεροποιηθεί η κατάσταση. Ακόμα και 6 μήνες.

    Σιδηρόπουλος Γεώργιος

    Οφθαλμίατρος

    Αλεξάνδρεια

  • Από τις πληροφορίες που μας δίνετε, δεν είναι εφικτό να γνωρίζουμε την αιτία της θολερότητας. Γενικώς
    με το CXL έχουμε αμεση βελτίωση η οποία συνεχίζει για 3 μήνες.
    Νομίζω πως καλό θα ήταν να το δούμε από κοντά.
    Η ομάδα της Venus Medicine Clinic.

    Τσιούμας Σωτήριος - Venus Medicine Clinic

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος με εξειδίκευση στην Αισθητική Ιατρική - Οφθαλμοπλαστική

    Ηλιούπολη

  • Πιστευω πως θα φυγει αλλα καλυτερα να ρωτησετε τον γιατρο σας.Δεν ειμαι υπερ της ταυτοχρονης αμφω αντιμετωπισης του κερατοκωνου!

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Το CXL τροποποιει τον κερατοειδη μεχρι 6 μηνες, καποιες μελετες δινουν και 2 χρονια. Οποτε καντε υπομονη και λογικα η οραση θα βελτιωθει αν και περιπου στο μηνα εχουμε καλα δειγματα του αποτελεσματος.

    Ξανθοπούλου Παρασκευή

    Οφθαλμίατρος

    Χολαργός