• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 02/02/2024

Καλημέρα σας. Εδώ και 4-5 μέρες μου παίρνει πολλές ώρες μέχρι να κοιμηθώ. Με το που κλείνω τα μάτια μου, ακούω τις σκέψεις μου οι οποίες είναι γενικά αρνητικές, ανήσυχες ή τελείως άσχετες. Από τα 17 μου αντιμετωπίζω θέματα με τον ύπνο (λόγω άγχους πανελληνίων τότε) και τώρα είμαι 20. Οι αϋπνίες μου γενικά είναι συχνές, αλλά όχι τόσο συχνές που να μη μπορώ να λειτουργήσω τις περισσότερες μέρες μέσα στη καθημερινότητα μου. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;

11 ειδικοί απάντησαν

  • Μπορείτε να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας με σκοπό την αντιμετώπιση των δυσκολιών σας.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Ενδεικτικά: συστηματική σωματική/αθλητική δραστηριότητα, πρακτικές mindfulness (εστίαση στο τώρα σε καταστάσεις δραστηριότητας ή/και αδράνειας), διαλογισμός, διάβασμα βιβλίων πριν τον ύπνο, ψυχοθεραπεία.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα

  • Γεια σας και καλή εβδομάδα! Η αλήθεια είναι πως η αναπαραγωγή των σκέψεων και της έγνοιας συμβαίνει τα βράδια, που υποτίθεται πως ηρεμεί το σύστημα, υπάρχει ησυχία και εκείνη την ώρα επιτυγχάνεται η άμεση επαφή με τον εαυτό μας. Απόρροια αυτού, το πρωί να μην υπάρχει μεγάλη παραγωγικότητα καθώς και να έρχεται η ανάγκη για ύπνο. Υπάρχει κάτι που μπορείτε να κάνατε και αυτό λέγεται αυτο-φροντίδα της ψυχής και του σώματος με διάφορους τρόπους διαχείρισης και ευελιξίας από και προς τη ζωή. Είμαι στη διάθεσή σας σχετικά με αυτό.

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας,
    Φαίνεται να είναι αρκετά έντονο αυτό που συμβαίνει, έχετε σκεφτεί να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία; Ενδεχομένως να σας βοηθήσει να καταλάβετε σε τι οφείλεται.

    Μακρής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Χολαργός

  • Καλημέρα,
    η δυσκολία να κοιμηθούμε μπορεί να οφείλεται σε διάφορους παράγοντες όπως το άγχος, οι αρνητικές σκέψεις ή κάποιες διαταραχές της διάθεσης. Στη δική σας περίπτωση, η αϋπνία συνδέεται με την ανησυχία που αρχικά προέκυψε κατά τη διάρκεια των πανελληνίων εξετάσεων και εξακολουθεί να σας ταλαιπωρεί. Ενώ οι αϋπνίες σας, όπως λέτε, δεν εμποδίζουν την καθημερινή σας λειτουργία, θα σας συμβούλευα να αναζητήσετε επαγγελματική βοήθεια.
    Ένας ψυχολόγος-ψυχοθεραπευτής μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε τις ρίζες των ανησυχιών σας και να σας βοηθήσει να αναπτύξετε τρόπους για την αντιμετώπισή τους.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Για να φτάσεις στο σημείο του να ελέγξεις πλήρως τις σκέψεις σου, να χαλαρώσεις και να κοιμηθείς πρέπει πρώτα να συνδεθείς με το συναίσθημα που τις συνοδεύει. Αυτό τονίζεται από τις σκέψεις και οι σκέψεις από αυτό, ένα συναίσθημα που ενδεχομένως δυσκολεύει και δεν είναι πλήρως συνειδητό, αποδεκτό ή φοβάσαι την έκφρασή του.

    Μαυροματάκης Κωνσταντίνος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Υπάρχουν διάφορες τεχνικές που δεν μπορούν να περιγραφούν εδώ , μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας θα βοηθήσει , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Η ύπαρξη πολλών σκέψεων, ιδίως αρνητικών ή ανήσυχων, κατά τη διάρκεια του ύπνου μπορεί να σχετίζεται με το άγχος. Θα σας συνιστούσα να προσπαθήσετε να ακολουθήσετε χαλαρωτικές τεχνικές πριν τον ύπνο, όπως η διαφραγματική αναπνοή και η μείωση των ερεθισμάτων πριν τον ύπνο. Εάν τα προβλήματα επιμένουν, θα ήταν χρήσιμο να συμβουλευτείτε έναν ειδικό για περαιτέρω αξιολόγηση.

    Ζολώτα Κατερίνα

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέος Κόσμος

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή ειδικό
    σε θέματα διαταραχών ύπνου.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας. Αυτό που περιγράφετε είναι έντονο άγχος που δημιουργεί και τις αϋπνίες. Θα σας βοηθήσει να μιλήσετε σε μία ψυχολόγο/ψυχοθεραπεύτρια για να καταλάβετε τα αίτια του άγχους σας και να το αντιμετωπίσετε πιο αποτελεσματικά.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας,

    Πολύ σωστά συνδέσατε τον ύπνο με το άγχος. Η διαταραχή στον ύπνο μας είναι μία σοβαρή ένδειξη ότι υπάρχουν θέματα που μας απασχολούν, συχνά δεν τα γνωρίζουμε ή δεν τα καταλαβαίνουμε, και μας εμποδίζουν από το να ηρεμούμε. Θα μπορούσατε να ξεκινήσετε μια θεραπευτική σχέση που θα σας δώσει το χώρο να διερευνήσετε τους λόγους που σας δημιουργούν αρνητικές και ανήσυχες σκέψεις σε τέτοιο βαθμό που να μην μπορείτε να ηρεμήσετε και να ξεκουραστείτε. Θα σας βοηθήσει.
    Βικτωρία Παπαδημητροπούλου

    Παπαδημητροπούλου Βικτώρια

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό