• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 13/02/2024

Γνωρίζει κανείς την "αγχώδη αφωνία" ; Στον στρατό μου είχαν πει ότι είναι "Αγχώδη νευρωτική διαταραχή" αλλά δεν ξέρω αν ήταν σωστή διάγνωση. Από μικρός με βασανίζει και πλέον έφτασα 40 αλλά όσο κι αν το πολέμησα δεν κατάφερα ν' απαλλαγώ 100% . Ουσιαστικά όταν έχω πίεση χρόνου, άγχος ή π.χ. πρέπει να μιλήσω σε πολύ κόσμο δεν βγαίνει η φωνή! Σα να μην έχω ανάσα! Κι έχω τόσα να πω.... Μία ψυχολόγος μου είπε μήπως πρέπει να κάνω ορθοφωνία αλλά δεν είναι αυτό. Μόνος μιλάω τέλεια. Μόνο αν πιέζομαι έχω το πρόβλημα! Το ξέρει κανείς; Ή είμαι εγώ ιδιαίτερη-σπάνια περίπτωση; Επίσης, χάπια δεν πρόκειται να πάρω! :)

11 ειδικοί απάντησαν

  • Συναισθηματική διαχείριση!Δεν είναι εύκολο ,δεν είναι και ακατόρθωτο!

    Σωτηροπούλου Αναστασία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αθήνα

  • Γεια σας και καλή εβδομάδα! Υπάρχει ένα σημαντικό κέντρο πάνω στο σώμα μας, που λέγεται κέντρο λαιμού. Αυτό το κέντρο, αποτελεί την έκφραση του ελεύθερου λόγου, είναι το κέντρο της αυτό-έκφρασης μπορεί και της "καλλιτεχνικής δημιουργίας". Όταν υπάρχει υπερδιέγρεση ή υποδιέγερση το κέντρο αυτό γίνεται μη λειτουργικό χωρίς την "ορθή" του χρήση. Όταν ο οργανισμός, ο νους και η ψυχή δεν "εφοδιάζονται" με το σωστό τρόπο, τότε διάφορες περιοχές του φυσικού σώματος, δημιουργούν προβλήματα τα οποία δε βασίζονται σε ισχυρές ασθένειες ωστόσο. Το στάδιο, στο οποίο ρωτάτε, προσωπικά για εμένα αποτελεί και το στάδιο της αφύπν... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Εγώ θα φύγω από την ταμπέλα της διάγνωσης, και θα προσπαθήσουμε να ερμηνεύσουμε το σύμπτωμα.
    Ξέρουμε ότι όταν πάτε να μιλήσετε δεν βγαίνει η φωνή. Αυτό όντως δείχνει με σύμπτωμα άγχους.
    Με την γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία θα μπορούσαμε να κάνουμε επίλυση συμπτώματος με διάφορες τεχνικές.

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καλησπέρα σας! Όπως το περιγράφετε φαίνεται η αλαλία να είναι μία οξεία αντίδραση άγχους όταν προκύπτουν ψυχοπιεστικές συνθήκες. Η επιλεκτική αλαλία (εκλεκτική αλαλία ή βωβότητα, selective mutism) είναι μια σπάνια και σοβαρή διαταραχή άγχους κοινωνικής φύσεως, που συνήθως εμφανίζεται σε παιδιά πριν την ηλικία των 5 ετών. Ψυχοθεραπευτικές προσεγγίσεις όπως η ψυχοδυναμική ή η συμπεριφοριστική, θα σας ήταν αρκετά βοηθητικές.

    Μπονίκου Ειρήνη

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Κουκάκι

  • Τι ωραία και σπουδαία απόφαση να μην καταφύγετε σε φαρμακευτική αγωγή. Δεν είναι σπάνιο το σύμπτωμά σας. Το περιγράψατε ήδη μόνος σας: ο λόγος είναι το στρες που βιώνετε. Με αυτό θα πρέπει να ασχοληθείτε, αναζητώντας τη βοήθεια κάποιου ειδικού ψυχικής υγείας, και κατά τη γνώμη μου καλύτερα συστημικής προσέγγισης που θα φέρει στο φως τις αιτίες του άγχους που σας κλείνει τη φωνή και θα σας βοηθήσει να τις διαχειριστείτε.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Η συνδεση συναισθημάτων και λογικής σκέψης όταν υπάρχει πίεση διακόπτεται. Η περιοχή του λαιμού είναι εκεί όπου συμβαίνει σαν σωματοποιήση καθώς επίσης τα συναισθήματα αναδυκνυονται στον τρόπο που λέμε κάτι. Θα σας βοηθήσει η συστηματικη ψυχοδυναμικη ψυχοθεραπεία

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Η κατάσταση που περιγράφεις φαίνεται να σχετίζεται με μια μορφή φοβίας ή άγχους που εκδηλώνεται με φυσικά συμπτώματα, ειδικά σε καταστάσεις που αισθάνεσαι υπό πίεση ή άγχος. Αυτό μπορεί να ονομάζεται «αγχώδης αφωνία» στο πλαίσιο των συζητήσεων, αλλά δεν είναι μια ευρέως χρησιμοποιημένη ιατρική ορολογία. Μια πιο τεχνική ορολογία που μπορεί να περιγράφει την κατάσταση είναι «φωνητική δυσλειτουργία σχετιζόμενη με άγχος» ή ένας τύπος φοβίας/αγχώδους διαταραχής που επηρεάζει την ικανότητα να μιλάς κανονικά υπό συνθήκες πίεσης.

    Η «Αγχώδης νευρωτική διαταραχή» είναι μια παλαιότερη ορολογία που χρησιμοποιούνταν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γιαννή Ιωάννα

    Ψυχολόγος

    Καλλιθέα

  • Μέσα από την ψυχοθεραπεία θα εντοπίσουμε σε συνεργατικό επίπεδο, την πλευρά εκείνη του εαυτού σας που για κάποιον σημαντικό λόγο, ίσως άγνωστο σε εσάς μέχρι τώρα και εκτός της επίγνωσής σας, προκαλεί στον εαυτό σας αυτή τη δυσκολία στο να βγει η φωνή σας. Είναι μια πλευρά που εκφράζεται μέσα από αυτή τη δυσκολία, κάτι συνέβη και μέσω αυτής της αλαλίας, ίσως επιλεκτικής, ο εαυτός σας κάποτε είχε κάποια ανάγκη να προστατευτεί από κάτι που ένιωσε απειλητικό. Και προσωρινά με την αλαλία προστατεύτηκε ο εαυτός, κάποτε ήταν για κάποιον βαθύτερο λόγο, προστατευτική η αλαλία, ίσως σας προστάτευσε από πόνο που αναγκάστηκε ο εαυτός να αποφύγει. Μέσα στ... Διάβασε περισσότερα

    Ντούτση Ντόρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ακαδημία

  • Μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας ώστε να δυναμώσει ο εαυτός σας η αυτοπεποίθηση σας και να μπορείτε να είστε εσείς σε κάθε περίπτωση, προφανώς το παθαίνετε γιατί φοβάστε την γνώμη αυτών που θα σας ακούσουν και θα σας κρίνουν !!! Ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Στην ουσία όπως λέτε ο ίδιος είναι αγχωδης διαταραχή. Υπάρχουν ψυχολόγοι που κάνουν ασκήσεις για την βελτίωση μιας αρνητικής συμπεριφοράς και την απαλλαγή από αυτήν τη συμπεριφορά. Χρειάζεται να το ψάξετε για να βρείτε τον κατάλληλο. Ίσως οι ψυχολόγοι με συμπεριφορική μέθοδο μπορούν να σας βοηθήσουν.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Η "αγχώδης αφωνία" αναφέρεται σε μια κατάσταση κατά την οποία, στην διάρκεια έντονου άγχους και στρες είναι δύσκολο το άτομο να μιλήσει. Αυτό μπορεί να συμβαίνει όταν κάποιος έχει χρονική πίεση ή πρέπει να μιλήσει μπροστά σε πολύ κόσμο. Παρόλο που η κατάσταση αυτή μπορεί να επηρεάσει την καθημερινή ζωή, είναι σημαντικό να αναγνωρίσουμε ότι δεν αποτελεί απειλή για την υγεία μας.
    Είναι σημαντικό να διερευνήσετε και άλλους παράγοντες που μπορεί να συμβάλουν στην εμφάνιση αυτής της κατάστασης και να αναζητήσετε κατάλληλη ψυχολογική υποστήριξη για την αντιμετώπισή της.
    Το γεγονός ότι μιλάτε κανονικά όταν είστε μόνος, υποδεικνύει
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής