• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 16/01/2024

εχω ξεπεράσει τα 50 και έχοντας 2 μικρά παιδια η πιθανότητα να χωρίσω με τη γυναία μου ,μοιάζει εξωπραγματική και καταστροφική όσο και να με σκοτώνουν .Είμαι πολύ δεμένος με τα παιδιά μου σε τρομερό βαθμό και παρ ότι θεωρώ ότι έχω μια οικογένεια με πολλά καλά στοιχεία ,όχι τελεια βέβαια...Το σενάριο χωρισμού μου δημιουργεί τρομακτικό άγχος ,έχοντας φυσικά την αίσθηση ότι αυτό είναι τίποτε σε σχέση με όσα μπορεί να νοιώσω και με πιθανό χωρισμό....

8 ειδικοί απάντησαν

  • Θα πρότεινα να ξεκινήσετε συμβουλευτική ζεύγους με την σύζυγο ώστε να δείτε πως θα καταφέρετε να είστε πιο ευχαριστημένοι στο γάμο σας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Η εμπειρία του χωρισμού είναι πολύ δύσκολη και στρεσογόνος κατάσταση, ιδιαίτερα όταν υπάρχουν παιδιά. Είναι επόμενο να ανησυχείτε για το πώς θα επηρεαστούν τα παιδιά σας και πώς θα εξελιχθούν οι σχέσεις με την σύζυγο σας.
    Καθώς έχετε ήδη δημιουργήσει μια οικογένεια, είναι φυσικό να αισθάνεστε ιδιαίτερο δέσιμο με τα παιδιά σας και να ανησυχείτε για αυτά.
    Είναι σημαντικό να χειριστείτε αυτήν την κατάσταση με προσοχή και ψυχραιμία.
    Θα σας συμβούλευα να ζητήσετε την υποστήριξη ενός ψυχολόγου, ψυχοθεραπευτή, ο οποίος μπορεί να σας βοηθήσει να αναλύσετε τα συναισθήματα σας, να αντιμετωπίσετε τις ανησυχίες σας και ταυτόχρονα να ανακαλ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας,

    Από όσο καταλαβαίνω, έχετε σκέψεις να χωρίσετε με τη γυναίκα σας. Ίσως να σας βοηθούσε να σκεφτείτε για ποιο λόγο σκέφτεστε το χωρισμό, ποια είναι τα πράγματα που δε σας αρέσουν στη σύντροφό σας και τι ακριβώς θέλετε από την ίδια και τη σχέση σας. Είναι σίγουρα πολύ τρομακτική η σκέψη να τελειώσετε μία μακροχρόνια σχέση, πόσο μάλλον όταν έχετε κάνει μαζί οικογένεια και παιδιά, υπάρχει όμως κάποιος λόγος που το σκέφτεστε αυτό. Δε γνωρίζω άμα είναι κάτι που το έχετε συζητήσει με τη γυναίκα σας ή το ανέφερε η ίδια πρώτη σαν πιθανότητα, θα σας βοηθούσε πολύ όμως να μιλήσετε με κάποιον ειδικό για αυτό ώστε να μπορέσετε να ξ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γεωργακόπουλος Φώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Λάρισα

  • Γειά σας, ακούγεται ότι βρίσκεστε σε ένα δίλημμα, το οποίο σας πυροδοτεί έντονο άγχος από μόνο του. Είναι σημαντικό να μπορέσετε να διεργαστείτε τους φόβους και τις ανησυχίες σας και στα δύο πιθανά σενάρια πριν πάρετε κάποια απόφαση. Η ψυχαναλυτική ψυχοθεραπεία μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε σε βάθος τους φόβους αλλά και τους λόγους που σας κάνουν να σκέφτεστε το χωρισμό.

    Πρωτόγηρος Δούκας

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα και καλή χρονιά. Αγαπητέ το σενάριο χωρισμού που αναφέρετε, δείχνει ότι υπάρχουν σοβαρά προβλήματα με την σύζυγο. Αναρωτιέμαι πως ξεκίνησαν και τι σας εμπόδισε να λύσετε τα μεταξύ σας προβλήματα. Υπάρχει πιθανότητα να συζητήσετε με την σύζυγο και να βρεθεί λύση; Θα μπορούσατε να συμφωνήσετε να κάνετε θεραπεία ζεύγους (ψυχοθεραπεία ή συμβουλευτική) ώστε να βρείτε την καταλληλότερη πορεία για την σχέση σας και την ψυχική υγεία των παιδιών; Αυτό φαίνεται να είναι η καλύτερη επιλογή εφόσον δεν υπάρχουν τέτοιας φύσης προβλήματα τα οποία να εμποδίζουν αυτή τη διαδικασία (π.χ. το ένα από τα δύο μέλη του ζεύγους να έχει ψυχιατρικά ή άλλης φ... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Κατανοώ την αγωνία και το άγχος που μπορεί να νιώθετε μπροστά σε ένα χωρισμό ή σε ένα διαζύγιο. Άλλωστε ο χωρισμός με έναν σημαντικό άνθρωπο της ζωής μας αντιστοιχεί με τον πόνο που μπορεί να βιώσουμε από ένα συντρηπτικό κάταγμα. Όμως, γιατί υπάρχει αυτό το άγχος; Υπάρχει αντικειμενικός λόγος που ανησυχείτε ή στη σκέψη και μόνο ανησυχείτε;

    Γαλάνη Μαρία

    Ψυχολόγος

    Πατήσια

  • Καλησπέρα σας, η προοπτική του χωρισμού είναι μία δύσκολη συνθήκη για όλους και είναι κατανοητό να εκφράζεται άγχος, στεναχώρια και ανασφάλεια για την επόμενη μέρα. Έχετε σκεφτεί να συζητήσετε με τη γυναίκα σας την προοπτική να ακολουθήσετε θεραπεία ζευγαριού; Οι μακροχρόνιες σχέσεις παρουσιάζουν πολλές προκλήσεις και πολλά ζευγάρια έχουν βοηθηθεί από τη θεραπεία ζευγαριού.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Συζητήστε το με ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή, τί είναι αυτό που σας φοβίζει, σας έχει πει κάτι τέτπιο η σύζυγός σας ή δικός σας φόβος είναι αυτός. Όλα αυτά θα πρέπει να τα συζητξσετε με τον ειδικό.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός