• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 17/12/2023

Εχω εδω και 1μιση μηνα καποιες περιπετειες με το στομαχι-λαιμο μου. Ολα ξεκινησαν οταν ξαφνικα αρχισα να νιωθω πολυ εντονη και αποτομη αισθηση οτι χρειαζομαι νερο και στην πορεια αρχισα να παρατηρω οτι ανακατευουμουν. Περασε ο καιρος και σαν να υποχωρουσαν τα συμπτωματα αυτα αλλα υπαρχουν καποιρς στιγμες που ακομα εμφανιζονται, ειδικα μετα η πριν το φαγητο. Τι μπορει να φταιει και πως μπορω να το διορθωσω? Σε οσους γιατρους πηγα δε βρηκαν καποιο προβλημα στον οισοφαγο, στο στομαχι κλπ και λενε πως πιθανον ειναι κατι ψυχογενες

9 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας. Πρωτίστως είναι πολύ σημαντικό που έχουν αποκλειστεί παθολογικές νόσοι. Όχι ότι είναι κακό να συμβαίνουν, αλλά πολλές φορές υπενθυμίζεται μέσα μας ότι η προέλευση αυτών, βρίσκεται αλλού και κυρίως ξεκινάει από τις νοητικές σκέψεις που απορρέουν στο φυσικό σώμα. Φαντάζομαι πως για τις ενοχλήσεις και τη ρύθμιση της διατροφής θα μπορείτε να λάβατε τη γνώμη ενός γαστρεντερολόγου που θα μπορούσε να σας προτείνει ενδεικτική διατροφή. Ακόμη, το πεπτικό σύστημα βρίσκεται στο κέντρο του ηλιακού πλέγματος και αποτελεί τη βασική έδρα των συναισθημάτων, πόσο μάλλον την καταπίεση αυτών. Το στομάχι αποτελεί το "εργαλείο" που αφομοιώνει ... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Αν είναι κάτι ψυχογενές αυτό που χρειάζεστε είναι να ξεκινήσετε συνεργασία με κάποιον/α ειδικό ψυχικής υγείας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Μπορεί να πάσχετε απο γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, ένας ωριλα μπορεί να βοηθήσει καλύτερα , επίσης να μάθετε να διαχειρίζεστε το άγχος σας και να χαλαρώνετε , οπότε ωριλα και ειδικό ψυχικής υγείας, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Αν όντως είναι ψυχογενές , τότε θα χρειαστεί να γίνει σχετική αξιολόγηση για κάτι τέτοιο και δεύτερον να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία . Εάν έχετε χρόνιο στρες ναι πιθανότατα να είναι σωματοποίηση . Καλές γιορτές ! Με εκτίμηση , Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης , MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Καλή μου, εφόσον έχεις αποκλείσει το παθολογικό κομμάτι, τότε θα ήταν χρήσιμο να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό, ιδιαίτερα αν έχεις περάσει κάποια στρεσσογόνο περίοδο. Θα μπορούσαν να είναι ψυχοσωματικά όπως τα περιγράφεις αλλά και αυτό θέλει διερεύνηση. Στη διάθεσή σου όπου μπορώ να φανώ χρήσιμη. Φιλικά Σοφία

    Νικολάκη Σοφία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Life Coach - Σύμβουλος Προσωπικής Ανάπτυξης και Αυτοβελτίωσης

    Πόρτο Ράφτη

  • Ενδεχομένως να είναι σύμπτωματα γενικευμένου άγχους χρειάζεται να γίνει μια πρώτη εκτίμηση και αξιολόγηση του προβλήματος

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Για Τέτοιου είδους καταστάσεις χρειάζεται να κάνετε ψυχοθεραπεία

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας,

    Στην περίπτωση που οι εξετάσεις που κάνατε δε δείχνουν κάποιο παθολογικό θέμα με το στομάχι και τον οισοφάγο σας, είναι πιθανό να είναι όντως ψυχογενή τα συμπτώματα που περιγράφετε. Ίσως σας βοηθούσε να σκεφτείτε τι συμβαίνει πριν και κατά τη διάρκεια που νιώθετε ότι ανακατεύεστε, κάτι στο περιβάλλον σας (άνθρωποι ή κάποια κατάσταση) ή κάτι που σκεφτήκατε, και σας δημιουργούν άγχος και αναταραχή. Θα σας πρότεινα να μιλήσετε με κάποιο ειδικό για αυτό που περιγράφετε, ώστε να σας βοηθήσει καλύτερα να βρείτε μία απάντηση σε αυτό που ρωτάτε.

    Σας εύχομαι να βρείτε απαντήσεις στα ερωτήματά σας και να απαλλαγείτε σύν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γεωργακόπουλος Φώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Λάρισα

  • γεια σας, εφόσον έχετε κάνει εξετάσεις και έχετε αποκλείσει το ενδεχόμενο κάποιου ιατρικού συμπτώματος, ναι, δεν αποκλείεται να είναι ψυχογενές. Σε αυτή την περίπτωση μια ψυχοδυναμική ψυχοθεραπεία θα σας βοηθούσε να βρείτε το αίτιο ή τα αίτια.

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια