• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 04/02/2024

Δεν μπορώ να ξεπεράσω την γενικευμένη αγχωδης διαταραχή και Αποφευκτικη διαταραχή προσωπικότητας,παλεύω με ψυχοθεραπείες τα τελευταία 3 χρόνια και έχω απογοητευτεί πλήρως από τις θεραπευτικές διαδικασίες,έχω κουραστεί,δεν μπορώ να ψάχνω και να ξεκινάω πάλι από την αρχή. Υπάρχει κάποια θεραπεία που δίνει άμεση ανακούφιση και πραγματικές λύσεις στα συμπτώματα αυτά?

9 ειδικοί απάντησαν

  • Η ψυχοθεραπεία είναι μια δύσκολη διαδικασία. Πολλές φορές νιώθουμε την ανάγκη να τα παρατήσουμε. Όταν φτάνουμε στο σημείο αυτό είναι σημαντικό να αξιολογήσουμε τι μας ωθεί σε αυτή την σκέψη και να το συζητήσουμε με τον θεραπευτή μας.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Φυσικά και όχι! Δεν είναι καθόλου εύκολη και γρήγορη διαδικασία η αλλαγή του ευατού μας. Παρόλα αυτά μπορεί να συμβεί όταν δεσμευτούμε και αναλάβουμε την ευθύνη μας και την ευθύνη της ζωής που επιθυμούμε, όταν αλλάξουμε πράγματα στη ζωή μας και στις σχέσεις μας. Όλα αυτά όπως καταλαβαίνεται απαιτούν χρόνο και ενέγεια γι' αυτό και τα 3 χρόνια ψυχοθεραπείας δεν θεωρούνται πολλά χρόνια. Κατανοώ την κούραση όμως το να σταματήσετε να παλέυτε για την ζωή που επιθυμείτε μου ακούγεται πολύ πιο κουραστικό.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω την κούραση σας, και η αλήθεια είναι ότι σε συνδυασμό με την ματαίωση εξηγεί το γιατί δεν θέλετε να μπείτε σε άλλη διαδικασία θεραπείας. Θα μπορούσατε να κοιτάξετε την Γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία όπου μένει στα συμπτώματα και στην αντιμετώπισή τους. Έτσι θα περνάτε μια άμεση ανακούφιση και ένα κίνητρο για να συνεχίσετε

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Μπορείτε από το πρώτο ραντεβού να καταλάβετε αν παίρνετε βοήθεια ήοχι , υπάρχουν πολλοί ειδικοί ψυχικής υγείας που προσφέρουν δωρεάν την πρώτη συνεδρία , επίσης θα πρέπει να είστε έτοιμος για αλλαγές ! Χωρίς να αλλάξετε και εσείς κάτι δεν διορθώνεται τίποτα , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας,
    αν θέλετε δοκιμάστε δραματοθεραπεία σε ομάδα. Θα σας βοηθήσει πολύ

    Σταύρου Δήμητρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια εφήβων, ενηλίκων και ομάδων

    Πεύκη

  • Ο κάθε θεραπευτής έχει τη δική του κατεύθυνση στη θεραπεία. Το θέμα είναι τι ταιριάζει σε σας

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο και απογοητευτικό μπορεί να είναι να αισθάνεσαι ότι δεν κάνεις πρόοδο, παρά τις προσπάθειες και τον χρόνο που έχεις επενδύσει στην ψυχοθεραπεία. Η αναζήτηση άμεσης ανακούφισης είναι φυσική, αλλά σημαντικό είναι να θυμόμαστε ότι η θεραπεία συμπτωμάτων όπως αυτών της γενικευμένης αγχώδους διαταραχής και της αποφευκτικής διαταραχής προσωπικότητας απαιτεί χρόνο και συνεχή προσπάθεια.

    Πισκοντάκης Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ελληνικό

  • Ψυχοθεραπεία που να δίνει άμεση ανακούφιση ΔΕΝ υπάρχει.
    Φρόντίστε μόνο η κατεύθυνση της θεραπείας σας να είναι ψυχαναλυτική ώστε να βρεθεί το αίτιο του άγχους σας.
    Εγκάρδια,
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Σίγουρα χρειάζεται να λάβετε φαρμακευτική αγωγή και να κάνετε και ψυχοθεραπεία, διάφορες εναλλακτικές θεραπείες μπορούν να βοηθήσουν, μαζί με καλή διατροφή, φυσική άσκηση, το θεραπευτικό αποτέλεσμα μπορεί να είναι πολύ καλό αν δεν υπάρχουν άλλες σωματικές παθήσεις που επιβαρύνουν την κατάστασή σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός