• Γαστρεντερίτιδα
  • Υποβλήθηκε 27/03/2023

Τι πρέπει να τρώω;

12 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας! Οι στερεές, απλές τροφές, όπως το λευκό ψωμί, το ρύζι, οι φρυγανιές, τα μακαρόνια και το κοτόπουλο είναι καλά ανεκτές κατά τη διάρκεια της γαστρεντερίτιδας. Τρώμε μικρές ποσότητες και μασάμε καλά το φαγητό.
    Αποφεύγουμε τρόφιμα όπως καφέ, αλκοόλ, γάλα, ζάχαρη, τηγανητά, πικάντικα και λιπαρά, επειδή μπορούν να ενισχύσουν τα δυσάρεστα συμπτώματα (ναυτία, διάρροια, κ.α.)
    Χρειαζόμαστε αρκετό νερό, όμως σε μικρές ποσότητες και συχνά μέσα στη μέρα.
    Ο εμπλουτισμός με ηλεκτρολύτες από το φαρμακείο ή νάτριο (π.χ. αλμυρά κράκερ, ζωμούς για σούπα) και κάλιο (π.χ. μπανάνες, πατάτες) από τα τρόφιμα είναι επίσης χρήσιμος.

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Οι συστάσεις για γαστρεντερίτιδα αναφέρουν:

    Αποφυγή:
    1. Μεγάλες ποσότητες υγρών όπως για παράδειγμα νερό, γάλα, χυμοί φρούτων κλπ
    2. Αλκοόλ
    3. Καφεΐνη (καφές, τσάι κλπ)
    4. Λιπαρά γεύματα
    5. Πικάντικα και καυτερά τρόφιμα
    6. Όξινα τρόφιμα όπως για παράδειγμα εσπεριδοειδή (λεμόνι, πορτοκάλι κλπ), ξύδι, όξινα φρούτα κλπ
    7. Τρόφιμα με καρυκεύματα
    8. Γαλακτοκομικά προϊόντα
    9. Τρόφιμα με πολλές φυτικές ίνες όπως για παράδειγμα δημητριακά προϊόντα ολικής άλεσης, πράσινα φυλλώδη λαχανικά, φρούτα και λαχανικά με τη φλούδα κλπ

    Επιλογή:
    1. Μικρές και τακτικές ποσότητες υγρών όπως για παράδειγμ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σκιά Κατερίνα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Χαλκίδα

  • Η ερώτησή σας είναι πολύ γενική και με μια γενική απάντηση μπορώ να σας πω "τα πάντα". Για να σας δώσει κάποιος μία πιο συγκεκριμένη απάντηση και το τι πραγματικά χρειάζεται να τρώτε, θα πρέπει να έχει ένα πλήρες ιστορικό από εσάς.

    Μόσχου Λαμπρινή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άρτα

  • Επιλέξτε τρόφιμα εύπτεπτα, όπως ρύζι, λευκά ζυμαρικά, καρότο, κολοκυθάκι, πατάτα βραστή, και για πρωτεΐνη επιλέξτε κοτόπουλο ή μοσχαράκι άπαχο, ψητό ή βραστό. Μόλις τα συμπτώματα υποχωρήσουν μπορείτε να επανέλθετε στην αρχική σας διατροφή.

    Καρδάτου Θάλεια & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άλιμος

  • Αποφεύγουμε: Μεγάλες ποσότητες υγρών, γάλα, τυρί, αλκοόλ, καφεΐνη, γλυκά, λιπαρά γεύματα, γλυκαντικές ουσίες, πικάντικα, όξινα και καυτερά.
    Επιλέγω: Μικρές και τακτικές ποσότητες υγρών, ρύζι, μακαρόνια, πατάτες, άπαχη πρωτεΐνη (κοτόπουλο, γαλοπούλα), βραστά και ηλεκτρολύτες.

    Πότσης Ιωάννης

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορυδαλλός

  • Θα πρέπει να αποφεύγετε εντελώς τις φυτικές ίνες π.χ λαχανικά, όσπρια, δημητριακά, φρούτα και τα γαλακτοκομικά. Δυστυχώς για 2-3 μέρες θα πρέπει να τρώτε μόνο κοτόσουπα ή ψαρόσουπα, ρύζι, μακαρόνια, αυγά βραστά, ψωμί ή φρυγανιές ή κράκερς λευκά. Από τα φρούτα μόνο η μπανάνα δεν θα σας πειράξει ενώ από λαχανικά τα καρότα και τα κολοκύθια είναι τα μοναδικά που μπορείτε να καταναλώσετε.

    Θωμοπούλου Αλεξία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Τροφές που δεν έχουν ψηλές φυτικές ίνες όπως σπορια σκληρά λαχανικά όσπρια κ λαδερά.

    Το ρύζι με το κοτόπουλο είναι ένας συνδυαμσος που δεν επιβαρύνει. Από λαχανικά καρότο βραστό είναι αρκετά εύπεπτο. Να έχετε ικανοποιητικά υγρά.

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας, καλό θα ήταν να καταναλώνετε αρκετά υγρά και σούπες τις πρώτες μέρες, δεδομένου ότι δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα υγείας. Αποφύγετε τα πολλά μπαχαρικά. Από τις σούπες θα πρέπει σταδιακά να γίνει η μετάβαση σε κανονικά γεύματα.

    Δρ Καραμπόλα Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Όταν υπάρχει γαστρεντερίτιδα όσον αφορά τις διατροφικές οδηγίες, θα πρέπει να λαμβάνονται υπόψιν τα συμπτώματα που υπάρχουν. Για παράδειγμα αν υπάρχει διάρροια, οι τροφές θα πρέπει να είναι πολύ χαμηλές σε φυτικές ίνες, με υψηλής βιολογικής αξίας σε πρωτεΐνη και γεύματα ανά τακτά χρονικά διαστήματα αλλά σε πολύ μικρές ποσότητες μέσα στην ημέρα. Επίσης επειδή σε φάσεις διάρροιας υπάρχει μεγάλη απώλεια σε υγρά, θα πρέπει η ενυδάτωση του ατόμου να είναι επαρκής προτιστως με νερό και ίσως και με κάποια αναπλήρωση σε ηλεκτρολύτες. Ο κλινικός διαιτολόγος θα συντονίσει και θα διαμορφώσει το κατάλληλο διατροφικό πρόγραμμα που θα πρέπει να ακολουθηθεί... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Γεια σας. Θα πρέπει να είστε λίγο πιο συγκεκριμένος/συγκεκριμένη στην ερώτησή σας καθώς οι διατροφικές ανάγκες αλλάζουν ανάλογα με το φύλο, την ηλικία, την κλινική κατάσταση, και το επίπεδο άσκησης του καθενός.

    Παπαδοπούλου Ηλιάνα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βριλήσσια

  • Στην περίπτωση γαστρεντερίτιδας να πίνετε μικρές ποσότητες καθαρών υγρών συχνά (κάθε 15 λεπτά) ή κάποιο ηλεκτρολυτικό διάλυμα που περιέχει κάλιο, νάτριο, ασβέστιο. Καλό είναι να πίνετε και να τρώτε σούπα ρυζιού ή φιδέ (λαπάς), με λίγο περισσότερο αλάτι από ό,τι συνήθως. Να δώσετε έμφαση κυρίως στους απλούς υδατάνθρακες, όπως είναι το λευκό ψωμί, τα μακαρόνια λευκά, το ρύζι, τα crackers και οι φρυγανιές. Καλό θα είναι επίσης να αποφεύγονται τα γαλακτοκομικά προϊόντα (γάλα, γιαούρτι, τυρί) για προληπτικούς λόγους. Τέλος, συστήνεται η κατανάλωση στήθος κοτόπουλου χωρίς πέτσα ή σούπα κοτόπουλο/ μοσχάρι, ψάρια (άπαχα, βραστά ή ψητά) και καλά βρασμ... Διάβασε περισσότερα

    Μίλεσης Γιώργος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας για όσο διαρκεί η γαστρεντερίτιδα πρέπει να τρώτε ελαφριές και εύπεπτες τροφές όπως, ρύζι (λαπάς), φιδές, κοτόσουπα, κοτόπουλο βραστό, μοσχαράκι σούπα, πατάτες βραστές, καρότα βραστά, κολοκυθάκια βραστά, φρυγανιές

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί