• Εθισμός
  • Υποβλήθηκε 08/07/2023

Καλησπέρα σας ! Για απεξάρτηση από τον πορνό σε ποιον γιατρό πρέπει να απευθυνθώ ; Ευχαριστώ!

12 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σου , το υπόβαθρο της εξάρτησης είναι μια διαδικασία όπου μπορείς να το αναγνωρίσεις μέσα στο θεραπευτικό πλαίσιο.
    Η απεξάρτηση στοχεύει στο να κατανοήσει τα βαθύτερα αίτια της ψυχολογικής εξάρτησης και να τα επιλύσει μέσω της ατομικής και ομαδικής ψυχοθεραπείας. Μεγάλης σημασίας στην απεξάρτηση είναι η συμβουλευτική εξαρτήσεων , η ζητήματα σεξουαλικού προσανατολισμού εφόσον η εξάρτηση σχετίζετε και με αυτό ..
    Ευχαριστώ

    Φανουράκης Δημήτρης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Υπάρχουν εξειδικευμένοι ψυχίατροι καθώς και ψυχολόγοι που θα μπορούσαν να αναλάβουν το αίτημα σας και να σας παρέχουν βοήθεια.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Για την απεξάρτηση από την πορνογραφία και την αντιμετώπιση της σεξουαλικής εξάρτησης, μπορείτε να απευθυνθείτε σε διάφορους ειδικούς για σεξουαλική υγεία και εθισμούς. Οι επαγγελματίες που θα μπορούσαν να σας βοηθήσουν περιλαμβάνουν:

    Ψυχολόγοι: Ψυχολόγοι με εξειδίκευση σε θέματα σεξουαλικής υγείας και εθισμών μπορούν να παράσχουν συμβουλευτική και ψυχοθεραπεία για την αντιμετώπιση της σεξουαλικής εξάρτησης.

    Ψυχίατροι: Ψυχίατροι με εξειδίκευση σε σεξουαλικές εθισμικές συμπεριφορές μπορούν να παρέχουν διάγνωση και να συνταγογραφήσουν αντίστοιχη φαρμακευτική αγωγή.

    Σεξολόγοι: Οι σεξολόγοι είναι ειδικοί στην αντιμετώπι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Therapyway Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Πειραιάς

  • Σε ψυχολοηο

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Χρειάζεται να ζητήσετε ψυχοθεραπευτή

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Σε σεξολόγο ή σε άτομο της ειδικότητας μου με εξειδίκευση στις σεξουαλικές διαταραχές , κατά αρχάς όμως θα πρέπει να το έχετε πάρει απόφαση ! , Ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • σε ψυχίατρο ή και σε ψυχολόγο

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Αν θέλετε ενημερωθείτε περισσότερο και αν νιώσετε ότι σας ταιριάζει μπορείτε να απευθυνθείτε σε ομάδα ανωνύμων για την απεξάρτηση από το πορνό. https://slaafws.org/greek/
    Παράλληλα θα μπορούσατε να δείτε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας με εξειδίκευση στον εθισμό (ψυχίατρο ή ψυχολόγο)

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Μόνο σε Ψυχίατρο-Σεξολόγο, αν θέλετε γιατρό. Επίσης σε εξειδικευμένο ψυχο σεξολόγο θα μπορούσατε να βοηθηθείτε.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας.
    Σε ψυχοθεραπευτή.

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καλησπέρα σας. Προτιμότερο θα ήταν να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο με ειδίκευση στη σεξουαλικότητα και τις σεξουαλικές διαταραχές. Ωστόσο ένας οποιοσδήποτε ψυχολόγος θα μπορέσει να σας εξυπηρετήσει, καθώς το πορνό είναι και αυτό ένα ζήτημα εθισμού.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Γειά σας!

    Σε "γιατρό" ειδικό στην ανθρώπινη συμπεριφορά!
    Στην περίπτωσή σας σε ψυχολόγο ειδικευμένο και στις ψυχοσεξουαλικές διαταραχές!

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος -Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω