• Emdr
  • Υποβλήθηκε 19/03/2024

Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν για τη δυσθυμία εκτός από την φαρμακευτική αγωγή, κατάλληλη είναι και η θεραπευτική μέθοδος EMDR

8 ειδικοί απάντησαν

  • ΗΗ ΔΥΣΘΥΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΦΡΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΜΕ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΑΝΩ ΤΩΝ 2 ΧΡΟΝΩΝ. ΤΟ EMDR ΕΙΝΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΡΥΜΑΤΟΣ , ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΟΩ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ! ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ!

    Αντωνίου Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Δεν έχω απάντηση πέρα από το τι ταιριάζει σε εσάς αυτό και θα λειτουργεί , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Εξαρτάται από το περιστατικό και το συγκεκριμένο τραύμα που σας ταλαιπωρεί. Συνήθως, ως πρώτο βήμα συστήνουμε ψυχοθεραπεία κι αν χρειαστεί, βεβαίως, και το EMDR μπορεί να έχει ευεργετικά αποτελέσματα. Στη διάθεσή σας.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • το emdr αποτελεί μέθοδος για την αντιμετώπιση πιθανού τραύματος από το παρελθόν το οποίο μπορεί να έχει προκαλέσει τη δυσθυμία. Αλλά γενικά πάντα ψυχοθεραπεία να συνυπάρχει σα μέθοδο είναι ωφέλιμη

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Η μέθοδος EMDR προτείνετε για θεραπεία τραυματος.
    Μπορείτε να δοκιμάστε την γνωσιακη συμπεριφορική για την δυσθυμια

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Η θεραπευτική μέθοδος EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) αρχικά αναπτύχθηκε για τη θεραπεία τραύματος και PTSD (Στρες Μετά το Τραύμα), αλλά έχει επεκταθεί σε πολλές άλλες ψυχολογικές και συναισθηματικές διαταραχές, συμπεριλαμβανομένης και της κατάθλιψης. Ωστόσο, πρέπει να σημειωθεί ότι η EMDR δεν αποτελεί πρωταρχική θεραπευτική επιλογή για την κατάθλιψη και συνήθως χρησιμοποιείται συνδυαστικά με άλλες μορφές θεραπείας, όπως η γνωστική συμπεριφορική θεραπεία (CBT). Εάν ενδιαφέρεστε για τη χρήση της EMDR για την κατάθλιψη, συνιστώ να συζητήσετε αυτήν την επιλογή με έναν ειδικό ψυχολόγο ή ψυχίατρο για να διαπιστώσετε εάν είναι ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Η EMDR συνίσταται κυρίως για περιπτώσεις όπου υπάρχει ψυχικό τραύμα. Καλύτερα είναι να επισκεφθείτε ψυχοθεραπευτή, και αφού συζητήσετε μαζί του για σας, εκείνος θα σας κατευθύνει κατάλληλα

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλημέρα,
    Η Θεραπευτική Μέθοδος ΕMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing), μπορεί να βοηθήσει αλλά δεν έχει αποδειχτεί από μελέτες ότι αποτελεί μια αποτελεσματική μέθοδο θεραπείας για τη δυσθυμία, πέρα από τη φαρμακευτική αγωγή.
    Η EMDR συχνά χρησιμοποιείται για την αντιμετώπιση τραυμάτων, τραυματικών συμβάντων και διαταραχών όπως το PTSD ( Διαταραχή Μετατραυματικό Στρες).
    Η μέθοδος αυτή εστιάζει στην επεξεργασία τραυματικών μνημών με την κίνηση των ματιών, ήχου ή άλλων διεγέρσεων, προκειμένου να βοηθήσει τον θεραπευόμενο να επανεπεξεργαστεί την αρνητική εμπειρία και να ανακτήσει την ψυχική ισορροπία.
    Είναι σημαντ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής