• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 26/09/2023

Ενα μερος του φρονιμιτη φαινεται πανω απο τα ουλα ο υπολοιπος καλυπτεται, ειναι ετσι αρκετο καιρο. Χρεαιζεται να γινει εξαγωγη ;

24 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα. Εάν ο φρονιμήτης δεν βγαίνει εμποδίζεται από την έλλειψη χώρου ή από την λάθος κλήση του. Θα πρέπει στις πιο πολλές περιπτώσεις να βγει πριν καταστρέψει το διπλανό του δόντι.

    Τσιπλακίδη Αντιγόνη

    Οδοντίατρος

    Νέα Μάκρη

  • ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ. ΑΝ ΔΕΝ ΣΠΡΩΧΝΕΙ ΤΑ ΜΠΡΟΣΤΙΝΑ ΔΟΝΤΙΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΤΕ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Εάν δεν έχουμε κλινικά συμπτώματα (πόνους - οίδημα ) και δεν κινδυνεύει το μπροστινό δόντι να χαλάσει , ή να σπρώχνει τα υπόλοιπα δόντια κλπ τότε δε χρειάζεται να γίνει εξαγωγή . Παρόλα αυτά καλό θα ήταν να γίνει ένας ακτινογραφικός ΕΛΕΝΧΟΣ , κάνοντας μια πανοραμική ακτινογραφία .

    Κολιούλη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • Χρειάζεται κλινική εξέταση και πανοραμική ακτινογραφία για να αποφασιστεί η εξαγωγή ή μη του φρονιμήτη.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Καλησπέρα σας,αν σας ενοχλεί και σας κάνει φλεγμονές καλύτερα να εξαχθει.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπερα!Μπορειτε να βγαλετε μια πανοραμικη ακτινογραφια να το ελεξουμε!!!

    Γιασεμή - Μουαΐμη Σωτηρούλα

    Οδοντίατρος

    Λεμεσός

  • οχι απαραιτητα. εξαρταται αν επηρεαζει το μπροστινο δοντι. πρεπει να το δω απο κοντα για να πω σιγουρα

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Αυτο θα φανει μετα απο μια πανοραμικη ακτινογραφια ,σε συνδυασμο με κλινικο ελεγχο

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Nαι,καλο ειναι να γινει εξαγωγη,γιατι πολυ πιθανον να παρουσιαστει περιστεφανιτιδα που ειναι μια αρκετα επωδυνη κατασταση κ εχει να κανει με τις τροφες κ τα βακτηρια που σχηματιζονται κατω απο το ουλο μεταξυ ημιεγκλειστου δοντιου κ ουλου.επισης ο φρονιμητης ειναι πιθανον να σπρωχνει στην προσπαθεια του να ανατειλει το γειτονικο δοντι κ να το ευαισθητοποιησει εντονα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Ως γενική αρχή, ένας ημιεγκλειστος φρόνιμητης που δεν δύναται να ανατειλλει, καλό είναι να αφαιρείται ακόμα και προληπτικά. Μπορεί να δημιουργηθεί φλεγμονή στην περιοχή (περιστεφανιτιδα), ή να δημιουργήσει πρόβλημα στο διπλανό δόντι (τερηδόνα, περιοδοντικο πρόβλημα, απορρόφηση). Για την τελικη απόφαση αν θα εξαχθει ή όχι απαραίτητη είναι η κλινική και ακτινογραφικη εξέταση από τον οδοντίατρο.

    Ανθή Στεργίου

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Εξαρταται,δεν χρειαζεται παντοτε οσο τουλαχιστον δεν ευνοει φλεγμονη,χρειαζεται εξεταση.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Μπορείτε να έρθετε στο οδοντιατρείο μας για να σας εξετάσουμε κλινικα, πιθανώς να κάνουμε και κάποιον ακτινολογικό έλεγχο και να σας δώσουμε μία συγκεκριμένη απάντηση.

    Οδοντιατρείο Ζάρμποζαν & Αναστασιάδη

    Οδοντίατρος

    Γλυκά Νερά

  • Καλό θα ήταν να βγάλετε μια παναοραμική ακτινογραφία για να δείτε με τον-την οδοντιάτρό σας την θέση του δοντιού μέσα στην γνάθο .
    Γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις ημιέγκλειστων φρονιμητών , είναι προτιμότερο να βγαίνουν πριν δημιούργησουν πρόβλημα

    Μπάλιος Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Αν δημιουργεί προβλήματα πρέπει να γίνει εξαγωγή.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Η εξαγωγή του κρίνεται σκόπιμη συνήθως όταν υπάρχει κλινική συμπτωματολογία. Συνεκτιμάται η θέση κ η κλίση του του φρονημιτη, ο χώρος που υπάρχει για την ανατολή του, πιθανή τερηδόνα, η βλάβη που έχει προκαλέσει ή μπορεί να προκαλέσει σε μπροστινό δόντι κ.α. Οπότε δυστυχώς δεν μπορούμε να σας απαντήσουμε ναι ή όχι χωρίς να έχει προηγηθεί ακτινογραφικη κ κλινική εξέταση της περιοχής.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Υπάρχει το ενδεχόμενο να προκαλέσει φλεγμονή των ούλων γύρω απο το δόντι που λέγεται περιστεφσνιτιδα έτσι συστήνεται να αφαιρείται προληπτικά

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Ναι είναι ο λεγόμενος ημιεγκλειστος.κινδυνευετε με απόστημα και στραβωμα δοντιών και τεκτονισμού του γειτονικού. Πανοραμική και εξαγωγη
    Αν φαίνεται επαφή με το κάτω φατνιακο νευρο αξονική τότε και εξαγωγη

    Κατσαρώνης Παύλος

    Οδοντίατρος - Παιδοδοντίατρος

    Μεταμόρφωση

  • Πρέπει να γίνει κλινική και ακτινογραφική εξέταση, προκειμένου να απαντηθεί το ερώτημά σας* την καλησπέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα. Ένας τέτοιος φρονιμιτης ονομάζεται ημιέγκλειστος. Το μέρος του ούλου που σκεπάζει μερικώς το δόντι λέγεται καλύπτρα. Συχνά δημιουργούνται εκεί φλεγμονές που συνοδεύονται από πρήξιμο λόγω της δυσκολίας καθαρισμού της περιοχής. Συνίσταται πανοραμική ακτινογραφία και εξαγωγή του φρονιμήτη.

    Κωνσταντάκης Δημήτριος

    Οδοντίατρος

    Ιλίσια

  • Εάν δεν σας έχει πονέσει ποτέ δεν είναι απαραίτητο ωστοσο, η πιο σωστή αντιμετώπιση είναι να κάνετε μια πανοραμική και να την δει ο ιατρός σας έτσι ώστε να σας πει εκείνος/η εάν πρέπει να γίνει εξαγωγή καθώς πολλές φορές οι φρονιμητες επηρεάζουν τα μπροστά δόντια εκ των έσω.

    Καρβουνιάρη Άννα - Σακέτου Αλέξια

    Οδοντίατρος

    Αργυρούπολη

  • Σαφώς καθόσον υπάρχει κίνδυνος να εμφανιστεί φλεγμονή και να αναγκαστείτε να τον βγαλετε αμεσα

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Θα πρέπει να βγάλετε μια πανοραμική ακτινογραφία και να σας εξετάσει γναθοχειρουργός. Είναι πολύ πιθανό ο φρονιμίτης να μην μπορεί να ανατείλει πλήρως διότι δεν υπάρχει επαρκής χώρος στη γνάθο ή η φορά του φρονιμίτη δεν το επιτρέπει. Το πρόβλημα σε αυτές τις περιπτώσεις είναι ότι μπορεί να δημιουργηθεί μια φλεγμονή που λέγεται περιστεφανίτιδα και εμφανίζεται με πόνο, δυσφαγία και δυσκαταποσία. Ο γιατρός που θα δει την ακτινογραφία θα σας ενημερώσει για το αν υπάρχει ελπίδα να ανατείλει ο φρονιμίτης πλήρως. Σε αντίθετη περίπτωση επιβάλλεται η εξαγωγή.

    Δέρκα Σπυριδούλα

    Γναθοχειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα
    Ναι αν είστε πάνω από 18 ετών

    Κορμά Μαρία

    Στοματικός & Γναθοπροσωπικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα! Τις περισσότερες φορές τα ημιέγκλειστα δόντια συστήνεται να τα βγάζουμε γιατί προκαλούν περιστεφνίτιδες, δηλαδή φλεγμονή στα γύρω ούλα και πονάνε αρκετά

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος