• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 05/02/2024

Καλησπέρα σας! Εδώ και πολλά χρόνια έχω έναν έγκλειστο φρονιμίτη δεξιά στην άνω γνάθο. Κατά περιόδους προκαλεί ήπιας έως μέτριας έντασης πόνο ο οποίος αποδράμει μετά από μερικές ημέρες. Έκανα δύο τρισδιάστατες αξονικές με ακρίβεια χιλιοστού στην περιοχή, την πρώτη το 2016 και την δεύτερη στις αρχές του 2023. Ο οδοντίατρος μου, ο οποίος έχει πάρα πολλά χρόνια εμπειρίας και είναι εξαιρετικά καταρτισμένος, δεν είναι όμως γναθοχειρουργός, συνέστησε να τον αφήσω όπως είναι και να μην κάνω εξαγωγή για τρεις λόγους: α) διότι δεν δείχνει να μετακινείται προς τις ρίζες του γειτονικού δοντιού, β) διότι η ρίζα του βρίσκεται μέσα στο οστό της άνω γνάθου και εκτιμά ότι τυχόν εξαγωγή μπορεί να προκαλέσει τραυματισμό του οστού της γνάθου με αποτέλεσμα αυξημένο κίνδυνο εκδήλωσης ιγμορίτιδας και άλλων μολύνσεων αν δεν επουλωθεί σωστά η περιοχή, γ) οι φρονιμίτες της άνω γνάθου συνήθως δεν δημιουργούν άλλα προβλήματα Με βάση τα παραπάνω, έχω δύο ερωτήσεις: α) πόσο πιθανή θεωρείται την εκδήλωση επιπλοκών (ιγμορίτιδα κλπ) σε περίπτωση εξαγωγής ; β) ο πόνος από τον συγκεκριμένο φρονιμίτη μπορεί να αντανακλάται στην κάτω γνάθο της ίδιας πλευράς; Σημειώνω ότι όλους τους υπόλοιπους φρονιμίτες τους έκανα εξαγωγή όταν ήμουν πιο νέος. Όλοι ήταν έγκλειστοι, αλλά κανένας δεν είχε ρίζα στο οστό της γνάθου. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

9 ειδικοί απάντησαν

  • Ο πονος οντως μπορει να κανει αντανακλαση,η δε ιγμοριτιδα μπορει να δημιουργηθει αν οι ριζες επικοινωνουν με το ιγμορειο.Απ'οσο καταλαβαινω απο την περιγραφη σας,θα συμφωνουσα με τον οδοντιατρο σας

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Αν δεν το δω, δεν μπορώ να σας απαντήσω με μεγάλη σιγουριά. Αν δεν προκαλούσε πόνο θα συμφωνούσαν απόλυτα ότι δεν χρειάζεται να κάνετε κάτι. Αλλά αν υπάρχει ενόχληση σημαίνει ότι κάτι γίνεται. Μετακινείται, κάπου σπρώχνει. Κάτι κάνει. Αλλιώς δεν θα ενοχλούσε καθόλου.
    Και ναι, η ενόχληση μπορεί να αντανακλάται στην κάτω γνάθο στην ίδια πλευρά

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Με τους κατάλληλους χειρισμούς κ υλικα δεν υπάρχει κίνδυνος για ιγμοριτιδα
    Οσο για τον πόνο μπορεί να αντανακλά στην κατω γνάθο αλλά να μην προέρχεται απο τον Έγκλειστο φρονημιτη αλλά να εμπλέκεται η κροταφογνσθικη άρθρωση ο έγκλειστος φρονημιτης σπάνια εμπλέκεται σε εμφάνιση συμπτωμάτων

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Εφοσον υπαρχει συμπτωματολογια καλο ειναι να τον αφαιρεσετε

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Πρωτον να ξεκαθαρισουμε οτι ο οδοντιατρος που συμβουλευτηκατε εχει δικιο συνεπως καλο ειναι να τον ακουσετε.
    α)Οι επιπλοκες ελαττωνονται εφοσον γινει απο γναθοχειρουργο.
    β)Φυσικα μπορει να συμβει.

    Να ειστε καλα!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Ξεκινώ ανάποδα. Σπάνια αντανακλά ο πόνος από τον άνω φρονιμίτη στα κάτω δόντια. Επίσης, καλό είναι μια πιθανώς πιο βαριά εξαγωγή άνω να γίνει το καλοκαίρι που δεν υπάρχει καταρροή και πύον στο ιγμόρειο.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΑΝ ΜΕΤΑ ΤΡΗΝ ΕΞΑΓΩΓΗ ΥΠΑΡΞΕΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΙΓΜΟΡΕΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑΣ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΕΡΠΙΠΛΟΚΕΣ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΩ ΓΝΑΘΟ. ΓΙΑ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΟΜΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΓΝΑΘΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • α) Δυσκολο να παραθεσει κανεις τις πιθανοτητες ακριβως,φαινεται δυσκολη περιπτωση
    β)Πιθανο να αντανακλα ο πονος

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Χωρίς ακτινογραφίες οι απαντήσεις που θα λάβετε είναι υποθετικές. Παρ´ολ´αυτα καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει άμεση ανάγκη εξαγωγής του

    Μουρούτσος Ασημάκης

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι