• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 14/04/2024

Έχω πάθει περιστεφανιτιδα στον κάτω αριστερά φρονιμίτη και από ότι διάβασα στο ίντερνετ θέλει αντιβίωση και μόλις υποχωρήσει αφαίρεση...ισχυει;;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Ναι,ετσι συνηθιζει να γινεται.καλο ειναι πρωτα να υποχωρησει κ να μην βγει το δοντι "εν θερμω" πραγμα το οποιο μπορει να οδηγησει σε επιπλοκες που δεν τι θελουμε.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας, ναι η θεραπεία της περιστεφανίτιδας είναι αντιβίωση και εξαγωγή του υπεύθυνου δοντιού.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Καλησπέρα σας. Ακριβώς αυτό είναι το γενικότερο παλαιότερο πρωτόκολλο αντιμετώπισης της. Σήμερα εφόσον ο ασθενής μπορεί να ανοίξει επαρκώς το στόμα του ώστε να υπάρχει πρόσβαση στην περιοχή η εξαγωγή μπορεί να πραγματοποιηθεί από την πρώτη συνεδρία με παράλληλη φαρμακευτική αγωγή. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Μετά από ακτινογραφικο και κλινικό έλεγχο να προγραμματιστεί εξαγωγή

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Η αντιβιωση βοηθαει σημαντικα,η εξαγωγη χρειαζεται στις περισσοτερες περιπτωσεις

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας. Δεν δίνουμε πάντα στις περιστεφανίτιδες αντιβίωση. Ο πιο συντηρητικος τρόπος αντιμετώπισης είναι ο καλός καθαρισμός από τον οδοντίατρο και πλύσεις με χλωρεξιδίνη και φυσιολογικό ορό. Αν αυτό το στάδιο δεν επιφέρει βελτίωση ή η φλεγμονή γύρω από τον φρονιμίτη είναι εκτεταμένη τότε ναι προχωράμε σε διπλό σχήμα αντιβίωσης.
    Στο δεύτερο σκέλος της ερώτησης, συνήθως για να φλεγμαινει ένας φρονημιτης ή έχει φανει στο στοματικό περιβάλλον και κατακρατείται τροφή εκεί ή είναι ήδη χαλασμένος με τερηδόνα. Όπως.και.να εχει, εξάλειψη της φλεγμονής με αντιβίωση δεν αποτελεί θεραπεία ριζική αλλά θεραπεία σύντομου χρόνου γιατί η φλεγμονή
    ... Διάβασε περισσότερα

    Πέτρος Εμμανουήλ

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • 100%

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές