• Εγκυμοσύνη
  • Υποβλήθηκε 19/04/2024

Είμαι 32 ετών, υπάρχει κάτι με κάποιον εδώ και δύο μήνες αλλά δεν είναι σχέση, απλά περνάμε καλά όπως το λένε, δεν ήμασταν και οι δύο έτοιμοι για σχέση σε εκείνη τη φάση γιατι είχαμε μόνο λίγους μήνες που βγήκαμε από μια μεγάλη και δύσκολη σχέση.. Εγώ με τον καιρό ένιωσα κάτι για αυτόν, δεν το έδειξα ιδιαίτερα για να μη νιώσει πίεση.. Έλα όμως που στο πρώτο μήνα είχαμε ένα ατύχημα στη σεξουαλικη πράξη με το προφυλακτικό, και έρχεται η μέρα σήμερα με αρκετές μέρες καθυστέρηση κ δύο θετικά τεστ εγκυμοσύνης που δείχνουν ότι είμαι 3+ εβδομάδων, όσο και το ατύχημα εκείνο.. Έχω φρικάρει, δε ξέρω πως να του το πω φοβάμαι για την αρνητική του αντίδραση, δε θέλω σε αυτή την ηλικία να μη κρατήσω το παιδί αλλά δε θέλω και να είμαι μόνη μου σε όλο αυτό.. Τι να κάνω πως να του το πω ότι είμαι έγκυος και πως να φερθώ στην ενδεχόμενη κακή του αντίδραση?

7 ειδικοί απάντησαν

  • Κατανοώ πλήρως την ανησυχία σου και τη δυσκολία της κατάστασης. Είναι φυσικό να αισθάνεσαι τέτοιας μεγάλης αβεβαιότητας και αγωνίας σε μια τέτοια κατάσταση.

    Καταρχάς, είναι σημαντικό να είσαι ειλικρινής με τον εαυτό σου για το τι αισθάνεσαι και τι επιθυμείς. Σκέψου προσεκτικά για τις προτεραιότητές σου και για το αν είσαι έτοιμη να αναλάβεις την ευθύνη της μητρότητας, αν και αυτό συνήθως απαιτεί σοβαρή σκέψη και προετοιμασία.

    Όσον αφορά το πώς να ενημερώσεις τον σύντροφό σου για την εγκυμοσύνη, είναι σημαντικό να επιλέξεις τη σωστή στιγμή και τον τρόπο να του το πεις. Μπορεί να είναι καλύτερο να τον ενημερώσεις όταν είστε κα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Therapyway Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Πειραιάς

  • Γεια σας! Όλα αυτά είναι μέσα στη ζωή και οι πράξεις όσο και να προσπαθούν να εκλογικευτούν πολλές φορές είναι ακατόρθωτο. Ωστόσο η αλήθεια και η επικοινωνία βοηθάει. Νομίζω την απόφαση την έχετε πάρει ήδη και τη δηλώνετε ξεκάθαρα, κατά κάποιον τρόπο. Καλό είναι να εστιάσετε σε αυτά που θέλετε να πείτε εσείς η ίδια και όχι στο τι θα ήθελε να ακούσει η άλλη μεριά, διαφορετικά θα εκτελέσετε έναν "ρόλο" που πιστέψτε με αφενός δε θα σας ταιριάζει κι έπειτα θα σας πνίξει. Έχετε ελεύθερη βούληση και έκφραση, δε χρειάζεται τόσος φόβος. Είστε ενήλικοι, αμφότερες μεριές και συζητήσετε όπως ακριβώς το σηκώνει μια τέτοια περίσταση. Φαντάζομαι ... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα! Καταλαβαίνω την αγωνία σας και το άγχος που έχετε αυτή τη στιγμή. Είναι μία δύσκολη περίοδο που θα πρέπει να δείτε αν εσείς είστε έτοιμοι και μπορείτε να υποστηρίξετε την εγκυμοσύνη σας. Όπως είπατε και πριν συνέβη ένα ατύχημα που το αναγνωρίσατε και οι δύο εκείνη τη στιγμή.
    Μιλάτε ως ένοχη ενώ ήταν ατύχημα Που το γνωρίζατε και οι δύο. Με το θάρρος της αλήθειας σας θα του πείτε το γεγονός όπως είναι και ως ενήλικες Θα καθίσετε να βρείτε τη λύση με τον καλύτερο τρόπο που θα είναι για σας.

    Μαρτζιβάνου Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Είναι δύσκολη η καταστασή σου. Νομίζω ότι η λύση του θέματος είναι μονόδρομος. Θα του το πεις και θα προχωρήσεις σύμφωνα με τα θέλω σου

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Αν θέλετε να κρατήσετε το παιδί, μπορείτε, ανεξάρτητα από την αντίδρασή του.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Κατανοώ ότι είναι στρεσογόνα αυτή η κατάσταση για εσάς. Είναι σημαντικό να βρείτε τον τρόπο να επικοινωνήσετε ανοιχτά και ειλικρινά με τον σύντροφό σας. Μπορείτε να ξεκινήσετε εξηγώντας την κατάσταση με ήρεμο τρόπο και να μοιραστείτε τα συναισθήματά σας. Είναι πιθανό να αισθάνεται σοκαρισμένος στην αρχή, αλλά είναι σημαντικό να του δώσετε το χρόνο που χρειάζεται για να επεξεργαστεί την είδηση.
    Στην ενδεχόμενη περίπτωση αρνητικής του αντίδρασης, θυμηθείτε ότι δεν είναι υποχρέωσή σας να πάρετε οποιαδήποτε απόφαση βιαστικά. Είναι σημαντικό να προστατεύσετε τον εαυτό σας, και να εξετάσετε όλες τις δυνατότητες πριν πάρετε οποιαδήποτε απόφαση.
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Η εγκυμοσύνη είναι μια περίοδος γεμάτη αλλαγές τόσο στο φυσικό όσο και στο συναισθηματικό επίπεδο για την γυναίκα. Το αρχικό στάδιο είναι γεμάτο ανασφάλειες, αμφιβολίες, αγωνίες για το μέλλον και φόβοι σχετικά με τη διαχείριση της νέας κατάστασης.
    Η ανοιχτή επικοινωνία με τον σύντροφο σας και η έκφραση των συναισθημάτων, των ανασφαλειών και το τι θέλετε πραγματικά θα ξεδιαλύνει την κατάσταση.
    Εάν παρόλα αυτά σας είναι δύσκολο να διαχειριστείτε την όλη κατάσταση η επικοινωνία με ψυχολόγο θα σας βοηθούσε να την αντιμετωπίσετε.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής