• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 12/05/2024

Καλησπέρα σας, έχασα τον μπαμπά μου πριν 3 μέρες. Είμαι έγκυος στον 5ο μήνα και είμαι 29 ετών και ο γυναικολόγος μου είπε πως μπορώ την ημέρα της κηδείας αφού τον ρώτησα, ότι μπορώ να πάρω 1 lexotanil 3mg ή tavor 2,5mg. Φοβάμαι επειδή θα είναι πρώτη φορά που θα πάρω, μπορείτε να με βοηθήσετε με τις παρενέργειες και ποιο θα ήταν προτιμότερο να πάρω. Σας ευχαριστώ.

3 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα,
    Κατανοώντας την περίπλοκη και επώδυνη κατάσταση στην οποία βρίσκεστε, η απώλεια ενός γονιού είναι μία από τις πιο δύσκολες εμπειρίες στη ζωή ενός ατόμου, ενώ ταυτόχρονα βιώνετε την εγκυμοσύνη σας.
    Ο φόβος και η ανησυχία που νιώθετε στην προοπτική της χρήσης φαρμάκων υπό αυτές τις συνθήκες είναι απόλυτα κατανοητές. Η συμβουλή του γυναικολόγου σας για τη λήψη ήπιων αγχολυτικών, όπως το lexotanil 3mg ή το tavor 2,5mg, αποτελεί μαρτυρία της προσπάθειας να διατηρηθεί η ισορροπία σας κατά την ιδιαίτερα απαιτητική αυτή περίοδο.
    Είναι σημαντικό να επισημανθεί ότι το κάθε φάρμακο έχει τις δικές του παρενέργειες και η επιλογή μετ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας, η χορήγηση σποραδικά κάποιου ηρεμιστικου δεν αντενδεικνυται στην εγκυμοσύνη ειδικά εάν υπάρχει και η σύμφωνη γνώμη του γυναικολόγου. Παρόλα αυτά , επειδή η απώλεια από μόνη της είναι ένας σημαντικός στρεσογόνος παράγοντας, ειδικά σε μια ευάλωτη περίοδος όπως αυτή της κύησης, μπορει να χρειαστεί να αναζητήσετε βοήθεια του τύπου της διαχείρισης πένθους από κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας, ειδικά εάν υπάρχει επιμονή συμπτωματολογία άγχους.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Λυπάμαι πολύ για τον χαμό του πατέρα σας. Είναι φυσικό να νιώθετε ανήσυχη και στεναχωρημένη σε μια τέτοια κατάσταση, ειδικά όταν είστε έγκυος.
    Το Lexotanil και το Tavor είναι δύο φάρμακα που ανήκουν στην ίδια κατηγορία, γνωστή ως benzodiazepines, και χρησιμοποιούνται για την ανακούφιση της άγχους και της έντασης. Οι παρενέργειες τους μπορεί να περιλαμβάνουν καταστάσεις όπως η κατάθλιψη, η νυχτερινή διαταραχή του ύπνου, η διαταραχή της προσοχής και η μειωμένη απόδοση.
    Σε κάθε περίπτωση, η χρήση αυτών των φαρμάκων θα πρέπει να γίνει με την επίβλεψη ενός γιατρού και μόνο όταν αυτός το προτείνει. Θα ήταν καλό να συζητήσετε τις ανησυχίες σ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια