• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 14/04/2024

Καλησπέρα πάσχω 14 χρόνια από γενικευμένη αγχώδη διαταραχή και κατάθλιψη πλέον το στρες μ έχει παραλύσει δεν μπορ καν να βγω έξω η να εργαστω λόγω συνεχων ψυχοσωματικων έχω πάρει λαντοζ και ζολοφτ αυτά τα χρόνια αλλά δε με έπιασαν έχω φτάσει να περνώ 2 MG xanax ημερησίως. Δε γνωρίζω τι κάνω καθώς δεν έχω την οικονομική δυνατότητα για ψυχίατρο και ψυχολογο και σε δημόσια δομή δεν δίνουν τη σημασία που πρεπει

5 ειδικοί απάντησαν

  • Δοκιμάστε ξανά σε δημόσια δομή ή προσπαθήστε να βρείτε δωρεάν υπηρεσίες πλαίσια που υπάρχουν χρειάζεστε ψυχοθεραπεία ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπερα σας.Σε συνεργασια με εναν ειδικο θα μαθετε να διαχειριζεστε αποτελεσματικοτερα διαφορες αγχογονες καταστασεις.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα,
    Το να αισθάνεστε ότι έχετε παραλυση από το στρες σε σημείο που να επηρεάζεται η καθημερινότητα και η εργασιακή σας ικανότητα, είναι πραγματικά μια δύσκολη κατάσταση.
    Η μακροχρόνια χρήση φαρμακευτικών σκευασμάτων, χωρίς την παράλληλη ψυχοθεραπευτική υποστήριξη, μπορεί συχνά να μην είναι αρκετή για την αντιμετώπιση της κατάστασης εις βάθος.
    Ψάξτε στην περιοχή σας αν υπάρχουν κοινωνικές υπηρεσίες ή δομές ψυχικής υγείας που προσφέρουν δωρεάν ψυχολογική υποστήριξη ή σε προσιτό κόστος. Σε τέτοιες δομές υπάρχουν άριστοι επαγγελματίες και οι υπηρεσίες που παρέχουν είναι υψηλού επιπέδου. Αυτό το γνωρίζω γιατί σε μια τέτοια δομή
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα! Καταλαβαίνω
    την οικονομική δυσκολία σας ώστε να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία.
    Κάντε μία προσπάθεια να κλείσετε σε άλλες δομές που παρέχουν ψυχολογική υποστήριξη και ίσως βρείτε τον ψυχολόγο ή τον ψυχίατρο που σας ταιριάζει.
    Καλή ευκολία.!

    Μαρτζιβάνου Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Η κατάστασή σας ακούγεται δύσκολη και κατανοητά προκαλεί ανησυχία. Το Xanax είναι ένα ισχυρό φάρμακο που χρησιμοποιείται για τη διαχείριση του άγχους, αλλά η αυξημένη χρήση του μπορεί να έχει συνέπειες και είναι απαραίτητο η δοσολογία να καθορίζεται και να επιβλέπεται από τον ψυχίατρο που σας παρακολουθεί. Σας προτρέπω να επικοινωνήσετε με έναν ειδικό υγείας όσο το δυνατόν συντομότερα. Υπάρχουν πραγματικά δημόσιες δομές για ψυχοθεραπεία και ψυχιατρική που κάνουν πολύ καλή δουλειά αλλά είναι απαραίτητο να το ψάξετε για να πάρετε την βοήθεια που έχετε ανάγκη. Είναι σημαντικό να έχετε πρόσβαση σε επαγγελματική βοήθεια για τη διαχείριση αυτών των... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια