• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 10/10/2023

Εργάζομαι σαν σύμβουλους εφαρμογών πληροφορικής. Αντιμετωπίζω πολύ έντονο άγχος στην εργασία μου που δεν μπορώ το διαχειριστώ μερικές φορές. Έχω αλλάξει τέσσερις δουλειές σε 3 χρόνια. Από τις δύο με έδιωξαν. Η τελευταία μου δουλειά ξεκίνησε στις 15/6/23 και ο εργοδότης μου έχει την απαίτηση να καταφέρω πολύ δύσκολα πράγματα μόνος μου και χωρίς να μπορώ να απευθυνθώ άμεσα σε ποιο έμπειρους συναδέλφους. Κάτι που ποτέ στα 27 χρόνια της καριέρας μου δεν το είχα αντιμετωπίσει. Και με τον κατώτατο μισθό. Αυτό μου έχει δημιουργήσει τεράστιες ανασφάλειες, βλέπω εφιάλτες, μερικές φορές δεν μπορώ να κοιμηθώ, δεν μπορώ να συγκεντρωθώ να ολοκληρώσω μία εργασία ενώ υπάρχουν απαιτήσεις να ολοκληρώσω πολύπλοκες εργασίες γρήγορα χωρίς να τις έχω ξανακάνει Θα ήθελα συμβουλές για την διαχείριση του εργασιακού στρες. Αυτή τη στιγμή θέλω να αλλάξω δουλειά και να βρω κάτι πιο απλό και ακόμη καλύτερα στο Δημόσιο. Δεν μπορώ να δω κανένα θετικό στον ιδιωτικό τομέα που εργάζομαι.

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα φαίνεται να υπς χουν συμτωματα γενικευμένου άγχους. Χρήσιμη θα ήταν η ψυχοθεραπεία για μείωση των ασχημων σκέψεων και βοήθεια στην επίλυση προβλημάτων

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Οι εργασιακές συνθήκες έχουν γίνει αρκετά σκληρές, παρόλα αυτά είναι και επιλογή μας σε ποια περιβάλλοντα θα βρισκόμαστε, τι θα ανεχόμαστε και τι όχι. Κάποια πράγματα λοιπόν είναι προς διαπραγμάτευση και κάποια εντελώς αδιαπραγμάτευτα. Αυτό εξαρτάται απο τη μοναδικότητα της αντίληψης και του αξιακού συστήματος του καθενός απο εμάς. Το ερώτημα είναι γιατί νιώθεις ότι πρέπει να αποδεικνύεις την αξία σου συνεχώς. Η διερεύνηση της σχέσης σου με την αξία σου και πως χτίστηκε αυτή μπορεί να γίνει μέσα απο τη διαδικασία της ψυχοθεραπείας. Συμβουλές για τη διαχείριση του εργασιακού στρες δε νομίζω να υπάρχουν. Ο καθένας μας όπως προ είπα είναι μοναδι... Διάβασε περισσότερα

    Παππά Αγγελική

    Ψυχολόγος

    Τρίκαλα

  • Για τη βελτίωση του ύπνου και του στρες μέσα στην ημέρα είναι σημαντικό να έχετε μια ισορροπημένη διατροφή, να ασκείστε έντονα 3-4 φορές την εβδομάδα ή ήπια καθημερινά, να αποφεύγετε τις οθόνες τουλάχιστον 2 ώρες πριν τον ύπνο και να δημιουργήσετε μια ρουτίνα ύπνου με καθορισμένη ώρα που θα ξαπλώνετε και προηγουμένως να έχετε ρήξει ρυθμούς κάνονας πράγματα που σας χαλαρώνουν (μπανιο, μουσική, διάβασμα). Ταυτόχρονα είναι σημαντικό να μένετε συνδεδεμένος και σε επαφή με κοντινούς σας ανθρώπους. Σχετικά με τη δουλειά όσο είστε εκεί, βάλτε όρια και θυμηθείτε ότι είναι απλά μια δουλειά όχι όλη σας η ζωή.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • η συμβουλή είναι να αλλάξετε mindset για το κατα ποσό αξίζει τελικά να χάνετε τη ζωή σας για τη δουλειά

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Αν πιστεύετε πως δεν είστε αρκετά εκπαιδευμένος γιαυτη την δουλειά και έχετε ελλείψεις μήπως να παρακολουθούσατε κάποιο σεμινάριο, ή να ζητήσετε βοήθεια από συμφοιτητές σας , αν συνεχίζει να σας αγχωνει αυτή η εργασία μήπως τελικά δεν σας ταιριάζει και θα μπορούσατε να ασχολειθειται με κάποιο άλλο κλάδο ? , αν συνεχίζεται να χρειάζεστε βοήθεια επισκεφτείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας. Αυτό που περιγράφετε ακούγεται ομολογουμένως πολύ βαρύ. Με κάποιο τρόπο οι συνήθως δυσανάλογα υπερβολικές απαιτήσεις των εργοδοτών σας μοιάζουν να σας καταβάλλουν και να σας επηρεάζουν όχι μόνο στην εργασία σας, αλλά και στη καθημερινή σας λειτουργικότητα. Εξετάζετε ήδη την επιλογή να αλλάξετε εργασία με στόχο να αποδεσμευτείτε από το πολύ στρες.

    Το μήνυμά σας συνολικά μου δημιουργεί ορισμένα ερωτήματα τα οποία θεωρώ ότι θα ήταν σκόπιμο να διερευνηθούν περαιτέρω σε μία διαδικασία συμβουλευτικής/ψυχοθεραπείας. Όπως και να έχει, πιστεύω ότι θα βρείτε μερικές συνεδρίες ψυχοθεραπείας ιδιαίτερα ανακουφιστικές. Θα σας δώσου
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για καθοδήγηση

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Χρειάζεται να καταλάβετε τί είναι αυτό που επαναλαμβάνετε στην ζωή σας και τί νόημα έχουν οι εμπειρίες που παριγράφετε. Το εργασιακό στρες προέρχεται από τον τρόπο που οργανωνετε την ζωή σας, και αυτό είναι κάτι που μπορεί να αλλάξει.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός