• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 21/05/2024

Καλησπέρα και πάλη είχα γράψει πριν λίγες μέρες για το θέμα μου με της κρίσης πανικου ξεκίνησαν από δύσπνια μετα πονοκέφαλος μετα ήρθαν η ταχυκαρδία έπαθα νεύρωση στομάχου ζαλάδες εμετούς έκανα 4 νωσειλιες στα επείγοντα και μου είπαν ότι έπαθα κρισης πανικου από συσωρευμενο άγχος και υπερκόπωση ξεκίνησα ψυχολόγο ψυχίατρο κάνω την αγωγή μου με τα φάρμακα τα οποία είναι seroxan και zanax έκανα αξονική στο κεφάλι έκανα θυρεοειδή πήγα πνεμονολογω όλα είναι τέλεια σήμερα πήγα και στον ορλ γιατί ο πονος σφίξιμο στο λαιμο μου παραμενη εδώ και 2,5 μηνες πάμε για τον 3 το μήνα ή ορλ μου είπε ότι όλα είναι καλά και θέλει χρόνο να περάσει και ο λαιμός μου απλά να κάνω λίγο υπομονή έχει περάσει κάποιος ανάλογο θέμα με το δικό μου να μου πει περίπου πόσο καιρό θα μου πάρει αυτό το σφίξιμο στο λαιμο

2 ειδικοί απάντησαν

  • Μπείτε σε θεραπεία συνεδρίες με ειδικό ψυχικής υγείας δεν περνάνε από τα πράγματα χωρίς βοήθεια εκπαιδευτείτε να χαλαρώνετε τον εαυτό σας και να διαχειρίζεστε το άγχο σας ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα,
    Οι κρίσεις πανικού συχνά συνοδεύονται από έντονα σωματικά συμπτώματα, όπως δύσπνοια, πονοκέφαλος, ταχυκαρδία, και σφίξιμο στο λαιμό. Η διάγνωση στα επείγοντα επιβεβαιώνει ότι αυτές οι αντιδράσεις οφείλονται σε συσσωρευμένο άγχος και υπερκόπωση.
    Με την κατάλληλη θεραπευτική αγωγή, η οποία περιλαμβάνει ψυχολογική και ψυχιατρική υποστήριξη, θα επιτευχθεί σταδιακή βελτίωση.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής