• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 28/08/2023

Καλησπερα εδώ και μερικούς μήνες παρατηρώ αρκετές αλλαγές στην αναπνοή μου σαν να μην μπορώ να πάρω μια ολοκληρωμένη ανάσα. Έπειτα ξεκίνησαν οι ζαλάδες και οι κρίσεις πανικού όποτε έβγαινα έξω, επειδή ανησύχησα πήγα και έκανα εξετάσεις αίματος , καρδιογράφημα υπέρηχο άνω κάτω κοιλιάς , όλα ήταν μια χαρά . Παρεμπιπτόντως ο καρδιολόγος μου ειπε ότι έχω υπερβολικό αγχος και αυτό ισχύει. Εγώ ομως συνεχίζω να το σκέφτομαι όλο αυτό και συνέχεια νομίζω ότι θα πάθω κάτι

4 ειδικοί απάντησαν

  • Εφόσον αποκλείεται η οργανική αιτιολογία η ψυχοθεραπεία για να διαχειριστείτε το άγχος κρίνεται απαραίτητη. Οι κρίσεις πανικού αποτελούν ένα βίωμα που μπορεί να επιφέρει αποφυγές οι οποίες επιτείνουν το πρόβλημα και δεν βοηθούν.

    Πάνου Μαίρη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ακαδημία

  • Το χρόνιο έντονο στρες επηρεάζει μακροπρόθεσμα την υγεία μας και έχει συσχετιστεί με την εμφάνιση ασθενειών. Το σώμα σας μέσα από αυτές τις αντιδράσεις προσπαθεί να αναδείξει την εσωτερική δυσφορία. Θα πρότεινα να συνεργαστείτε με κάποιον/α ειδικό ψυχικής υγείας ώστε να μπορέσετε σε ένα ασφαλές πλαίσιο να διερευνήσετε όσα σας αγχώνουν και να βρείτε ανακούφιση και τρόπους να διαχειρίζεστε τους φόβους σας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Ομολογώ πως το ίδιο το μήνυμά σας κρύβει πολύ άγχος και ένταση. Δυσκολία στην αναπνοή, ζαλάδες, κρίσεις πανικού, μόνιμος φόβος μήπως πάθετε κάτι, και όλα αυτά με κάποιο τρόπο μοιάζουν να εμποδίζουν τη φυσιολογική σας λειτουργικότητα. Αναγνωρίζετε και εσείς ότι είστε αγχώδες άτομο.

    Αναζητείστε την υποστήριξη που χρειάζεστε. Ξεκινήστε ψυχοθεραπεία για να ακουμπήσετε το βάρος αυτό και να αναζητήσετε τρόπους καλύτερης διαχείρισης του άγχους σας. Παράλληλα εξετάστε και το ενδεχόμενο λήψης φαρμακευτικής αγωγής για ένα αρχικό διάστημα. Εύχομαι ό,τι καλύτερο. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Ναι είναι πιθανό το άγχος να προκαλεί τα συμπτώματα, επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός