• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 28/02/2024

Καλημερα, τον τελευταίο μήνα είχα παρά πολύ έντονο άγχος σε σημείο να με πιάνουν ακραίες κρίσεις πανικού 1 μέρα πριν την ωορρηξία παρατήρησα καφέ υγρά (όχι πολλά) τώρα 5 μέρες μετά έχω ακόμα ανά διαστήματα λίγα τέτοια καφέ υγρά..γενικά ο κύκλος μου είναι σταθερός, υπάρχει περίπτωση απ το άγχος και το στρες να μου συνεβει αυτό;

11 ειδικοί απάντησαν

  • Υπάρχει ναι , καλό είναι όμως μια επίσκεψη στον γυναικολόγο ή μια απλή εξέταση κολπικού υγρού μην το αφήσετε , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας και ευχαριστούμε πολύ που μοιραστήκατε μαζί μας αυτόν τον προβληματισμό. Πριν απαντήσουμε σε οποιαδήποτε ερώτηση που να αφορά σε ψυχικά αιτία, θα πρέπει να αποκλείσετε ότι υπάρχει κάποιο οργανικό παθολογικό αίτιο, με το να προγραμματίσετε μια επίσκεψη σε έναν γυναικολόγο. Είναι δύσκολο να πούμε ότι κάτι οργανικό οφείλεται σε στρες, αν πρώτα δεν έχουμε αποκλείσει αυτόν τον παράγοντα. Από εκεί και πέρα, όμως και χωρίς αυτό να αναφέρεται στη δίκη σας περίπτωση, είναι συχνό φαινόμενο στις γυναίκες, που βιώνουν έντονο στρες, να παρατηρείται κάποια αστάθεια στον κύκλο ή άλλα συμπτώματα. Να προσέχετε και να μείνετε ασφαλής.

    ΑnimaPsyche - Αγγελική Μήτρου

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Γουδή

  • Καλημέρα! Ναι, το άγχος και το στρες μπορούν να επηρεάσουν τον οργανισμό σου σε πολλούς τρόπους, συμπεριλαμβανομένης της ωορρηξίας. Το άγχος μπορεί να επηρεάσει τον κύκλο σου και να προκαλέσει αλλαγές στην κυκλοφορία των ορμονών σου, που μπορεί να οδηγήσουν σε διακυμάνσεις στην εμφάνιση του καφέ υγρού.

    Είναι σημαντικό να προσπαθήσεις να διαχειριστείς το άγχος σου για να μειώσεις τις επιπτώσεις στην υγεία σου. Υγιεινές συνήθειες όπως ο ύπνος, η άσκηση, η διατροφή και η τεχνική χαλάρωσης όπως η μεσογειακή δίαιτα, η γιόγκα, ή η μεθόδους αναπνοής μπορούν να σε βοηθήσουν να μειώσεις το άγχος σου.

    Ωστόσο, είναι επίσης σημαντικό να
    ... Διάβασε περισσότερα

    Therapyway Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Πειραιάς

  • Η έμμηνος ρήση επηρεάζεται από την ψυχολογία μας, το ίδιο και η ωορρηξία. Είναι πιθανό τα καφέ υγρά να προκλήθηκαν από το στρες που βιώνετε. Συμβουλευτείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας για την αντιμετώπιση του στρες και τον γυναικολόγο σας για να αποκλείσει άλλα αίτια.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Ναι υπάρχει περίπτωση να έχετε περισσότερο άγχος στην ωορρηξία ή και στην περίοδο.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλό θα ήταν να δείτε γυναικολόγο πριν αποδώσετε σε άγχος τα υγρά που είδατε.Φυσικά το έντονο άγχος επηρεάζει συχνά την περίοδο μας και αν νιώθετε ότι το άγχος επιμένει καλό θα ήταν να συνεργαστείτε με ειδικό ψυχικής υγείας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Αδιαμφισβήτητα υπάρχει σχέση ανάμεσα στο άγχος και στην εμφάνιση ή την ποιότητα της περιόδου. Αν αισθάνεστε ότι δεν μπορείτε να αντιμετωπίσετε το άγχος σας και επιπλέον βιώνετε κρίσεις πανικού, θα σας βοηθήσει να μιλήσετε με μία/έναν ψυχοθεραπευτή για να συνειδητοποιήσετε τα αίτια του υπερβολικού άγχους και να μπορέσετε να αντιμετωπίσετε αυτά με πιο αποτελεσματικούς τρόπους.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Υπάρχουν πάρα πολλές παθήσεις και συμπτώματα που αποδεικνύεται να έχουν ψυχογενή αιτία και μάλιστα σχετική με στρες και παρατεταμένο άγχος. Η ψυχοθεραπεία μέσω ατομικών συνεδριών μπορεί να σας παρέχει σημαντική ανακούφιση και μόνιμη λύση με παράλληλη εμβάθυνση σε ό,τι χρειάζεστε. Μπορείτε να συμβουλευτείτε και το γιατρό σας αλλά σε κάθε περίπτωση θα σας πρότεινα και την ψυχοθεραπεία.

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Πιθανόν. Σε κάθε περίπτωση χρειάζεστε βοήθεια για το άγχος και τις κρίσεις πανικού.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Ναι, το πιο πιθανό είναι να οφείλεται στο άγχος.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας. Είναι γενικά αναμενόμενο και αποδεκτό οτι στρεσογόνοι και αγχογόνοι παράγοντες επιδρούν καταλυτικά στην ωορρηξία και την έμμηνο ρύση, οπότε-ναι, είναι πιθανό. Όπως, επίσης, είναι πιθανές και διαταραχές του έμμηνου κύκλου( καθυστερήσεις ή προωρότητα της έμμηνου ρύσης).

    Μπακιρτζόγλου Φιλιώ - Ιόλη

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Φιλοθέη