• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 04/04/2024

Γεια σας. Ο βελονισμος μπορει να βοηθησει στην αντιμετωπιση του αγχους? Ευχαριστω πολυ

7 ειδικοί απάντησαν

  • γεια σας, ναι, υπάρχουν πολύ καλές εργασίες για την διαχείριση του άγχους με τον βελονισμό. Παράγονται ουσίες από το ίδιο μας το σώμα, οι οποίες είναι αγχολυτικές και αντισταθμίζουν τις ουσίες του stress. Είναι απαραίτητο όμως ένα πιο αναλυτικό ιατρικό ιστορικό για να αξιολογηθεί το επίπεδο του άγχους και κατα πόσο ο θεράπων ιατρός θα μπορούσε να βοηθήσει τον ασθενή

    Σεγρέδου Μαρκέλλα

    Ειδικός Βελονισμού

    Μαρούσι

  • Το άγχος είναι μια σωματική και ψυχολογική εκδήλωση , που θα μπορούσε να οφείλεται σε διάφορα αίτια.
    Αφού διερευνήσουμε την αιτία, θα γνωρίζουμε ποια θεραπευτική μέθοδος,θα βοηθούσε στην αντιμετώπιση αυτής της διαταραχής.
    Σε γενικές γραμμές, ο βελονισμός βοηθάει.

    Μαρκάκη Χαρά

    Βελονίστρια Ομοιοπαθητικός

    Μοσχάτο

  • Γεια σας,
    Ο βελονισμός είναι μια θεραπευτική τεχνική που προέρχεται από την παραδοσιακή κινεζική ιατρική και χρησιμοποιείται για την ανακούφιση αλλά και την αντιμετώπιση διάφορων προβλημάτων υγείας.
    Έρευνες έχουν επιβεβαιώσει ότι ο βελονισμός μπορεί να βοηθήσει στην αντιμετώπιση του άγχους. Οι βελόνες τοποθετούνται σε συγκεκριμένα σημεία του σώματος που σχετίζονται με τη ροή ενέργειας, βοηθώντας έτσι στην ανακούφιση και στην επίτευξη γενικής ευεξίας.
    Ωστόσο, είναι σημαντικό να συνδυαστεί ο βελονισμός με άλλες θεραπευτικές μεθόδους, όπως η ψυχοθεραπεία με ψυχολόγο, για μακροχρόνια αποτελέσματα και πιο αποτελεσματική διαχείριση του
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Πολλοι άνθρωποι αναφέρουν διάφορες θετικές αλλαγές με τον βελονισμό. Όμως σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να αντιμετωπίσετε τις αιτίες του άγχους σας για να το ξεπεράσετε. Αυτό μπορεί να γίνει με ψυχοθεραπεία. Ο βελονισμός μπορεί να βοηθησει, αλλά δεν μπορεί να αντικαταστήσει την σωστή αγωγή

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Υπάρχουν μερικές έρευνες που υποστηρίζουν ότι ο βελονισμός μπορεί να βοηθήσει στη μείωση του αγχούς. Ορισμένοι άνθρωποι αναφέρουν ανακούφιση από το άγχος μετά από συνεδρίες βελονισμού. Ωστόσο, είναι σημαντικό να σημειωθεί ότι οι αποτελεσματικότητα και η αντίδραση σε αυτή τη μέθοδο μπορεί να διαφέρει από άτομο σε άτομο. Συνήθως συνιστάται να συζητήσετε τις επιλογές θεραπείας με τον ιατρό σας ή με έναν ειδικό πριν αποφασίσετε για τον βελονισμό ως μέθοδο αντιμετώπισης του αγχούς.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • ΝΑΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ΠΛΕΙΟΩΗΦΙΑ ΤΩΝ ΕΧΟΝΤΩΝ ΑΓΧΟΣ

    Περιφεράκης Κωνσταντίνος

    Ιατρός Βιοπαθολόγος - Ειδικός Βελονισμού

    Κολωνός

  • Υπάρχουν έρευνες που λένε ναι , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος