• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 22/01/2024

Γεια σας, είμαι 52 ετών, πριν σχεδόν ένα χρόνο από λάθος διάγνωση για διαχωρισμό αορτής διακομίσθηκα με το ΕΚΑΒ (αεροκομιδη ) σε μεγάλο δημόσιο νοσοκομείο των Αθηνών , ευτυχώς οι εκεί γιατροί δεν βασίστηκαν στην διάγνωση των γιατρών του δημοσίου νοσοκομείου που με έστειλε στην Αθήνα. Φτάνοντας δευτερόλεπτα σε επέμβαση τόσο δύσκολη που δεν έπρεπε να γίνει και μετά από ενδελεχείς εξετάσεις που δεν έδειξαν κάτι μεμπτό, μου έχουν μείνει παρά πολλά προβλήματα ψυχολογικής φύσεως, διαταραχές ύπνου, και φυσικά άγχος ότι κάτι έχω και δεν μπορούν να το βρουν οι γιατροί, αυτό φυσικά με οδηγεί συνέχεια σε γιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων με ότι συνεπάγεται αυτό. Επίσης το άγχος αυτό μεταφέρεται και στην οικογένεια μου. Προσπαθώ να επανέλθω στην καθημερινότητα μου και στις συνήθειες μου αλλά στο μυαλό μου στροβιλίζει ότι κάτι έχω με συνέπεια με το παραμικρό να διακόπτω ότι κάνω και να απομονώνομαι από όλους και όλα.

9 ειδικοί απάντησαν

  • Μήπως να ξεκινήσετε να ζείτε???? Όσο είναι γραφτό να ζήσετε, ποιος το ξέρει άλλωστε ???? Τώρα απλώς επιβιωνεται σε μια ζωή που δεν ζείτε έχει νόημα? Μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας και βρείτε ότι σας δυσκολεύει να ζήσετε με τον δικό σας τρόπο , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλημέρα,
    απο την στιγμή που ο ενδελεχή έλεγχος έδειξε οτι δεν έχετε κάποιο παθολογικό πρόβλημα φαίνετε πως εχει κυριαρχίσει το άγχος και ο φόβος και μεταξύ άλλων. Καλό θα ήταν να μιλήσεετε με εναν ψυχολόγο.

    Τσουμέζη Λία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Γλυφάδα

  • Γεια σας! Είναι πολύ βασικό που είστε υγιής και βρέθηκε η λύση, ωστόσο από την άλλη, είναι πολύ τρομακτική η εμπειρία, όπως την περιγράφετε και συνήθωςοι στιγμές αυτές χαράζονται όταν συμβαίνουν και καταγράφονται τόσο έντονα μέσα, που αυτό οδηγεί στη συνεχή υπενθύμιση και αναθύμηση. Υπάρχει η επιστημονική απάντηση, όπως μια διαταραχή μετατραυματικού stress, όμως κάτι τέτοιο συμπεριφορικά είναι κάτι που δύναται ευελιξίας και διαχείρισης και φυσικά να αποτελεί μακρινό παρελθόν για εσάς. Στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε δοκιμή, συνεδρίας συμβουλευτικής. Σχετικά με την οικογένειά σας, καλό είναι να τους επικοινωνήσετε και να το αποδεχτούν. Τα υπόλ... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Χρειάζεται να συνεργαστείτε με ειδικό ψυχικής υγείας όπου θα μπορέσετε σταδιακά να απαλλαγείτε από όλο αυτό το άγχος.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Γεια σας,
    Καταλαβαίνω πως βιώνετε μια δύσκολη περίοδο μετά το γεγονός που αναφέρατε. Η αρχική διάγνωση των γιατρών που παραλίγο να οδηγήσει σε μια σοβαρή επέμβαση μπορεί να επηρέασε την ψυχολογική σας κατάσταση.
    Τα προβλήματα ύπνου, η ανησυχία και το στρες ίσως να οφείλονται σε τέτοιου είδους εμπειρίες. Μια συζήτηση με έναν ψυχολόγο, ψυχοθεραπευτή θα μπορούσε να σας βοηθήσει να ελέγξετε το άγχος και τις ενοχλητικές σκέψεις που σας απασχολούν και να εξερευνήσετε τρόπους για να αποκτήσετε πιο θετική σκέψη αντιμετωπίζοντας τον φόβου σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας
    Καλό θα ήταν μα συμβουλευτείτε εναν ψυχολόγο ή ψυχίατρο για διάγνωση και κατάλληλη θεραπευτική αντιμετώπιση( ψυχοθεραπεία ή και φαρμακευτική αν χρειάζεται)

    Στρουμπούλη Παναγιώτα

    Ψυχίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Το άγχος υγείας απαιτεί συστηματική ψυχοθεραπεία.

    Παραράς Πολύβιος

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Επισκεφτείτε ειδοκό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να μπορέσετε να ελέγξετε το άγχος που σας έχει μείνει από αυτή σας την περιπέτεια.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Η περιπέτεια της υγείας σας δικαιολογεί το άγχος σας. Επομένως με βοήθεια ενός ειδικού θα μπορέσετε να επανέλθετε φροντίζοντας επαρκώς και τη σωματική αλλά και την ψυχική σας υγεία! Στη διάθεσή σας!

    Ζακέτα να βάλεις - Στήριξη της Οικογένειας

    Ψυχολόγος - Life & Family Coach

    Γαλάτσι