• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 15/04/2024

Εδώ και καιρό έχω ένα πόνο στο στομάχι έχω κάνει όλες τις εξέτασες 3 γράσκοσκοπεσες υπέροχο άνω και κάτω κοιλιάς αξονική άνω και κάτω κοιλιάς έχω κάνει 15 γενικές εξέτασες όλα φυσιολογικά αλλά έχω παθολογικό άγχος

3 ειδικοί απάντησαν

  • Καταλαβαίνω πόσο δυσάρεστο είναι να αντιμετωπίζετε πόνο στο στομάχι, ιδίως όταν έχετε κάνει τόσες εξετάσεις και όλα φαίνονται φυσιολογικά. Είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι το παθολογικό άγχος μπορεί να προκαλέσει σωματικούς πόνους και συμπτώματα που μπορεί να μοιάζουν με αυτά που προκαλούνται από πραγματικά προβλήματα υγείας. Επικοινωνήστε με έναν ειδικό. Συζητήστε με έναν ψυχολόγο για να σας βοηθήσει να κατανοήσετε και να διαχειριστείτε το άγχος σας. Η θεραπεία μπορεί να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε τις ανησυχίες σας και να ανακαλύψετε τρόπους για να αντιδράτε πιο υγιείς.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καταλαβαίνω ότι περνάς δύσκολα με τον πόνο στο στομάχι. Αν και οι εξετάσεις δείχνουν ότι σωματικά είσαι καλά, η σωματική σου και ψυχική σου υγεία είναι συνδεδεμένες, και ο πόνος στο στομάχι μπορεί να είναι ένδειξη του αγχούς σου.
    Σαν ψυχοθεραπεύτρια, συνιστώ να αναζητήσεις υποστήριξη από ειδικό, που μπορεί να σε βοηθήσει να διαχειριστείς το άγχος σου. Επίσης, είναι σημαντικό να μάθεις τρόπους να χαλαρώνεις και να αντιμετωπίζεις το άγχος στην καθημερινότητά σου.
    Μην διστάσεις να ζητήσεις βοήθεια. Ο πόνος στο στομάχι και το άγχος μπορούν να επηρεάσουν σοβαρά την ποιότητα ζωής σου, αλλά υπάρχουν τρόποι για να τα διαχειριστείς και να βελτ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Φαίνεται ότι έχετε κάνει πολλές εξετάσεις με σκοπό να εντοπιστεί η αιτία του στομαχικού πόνου που βιώνετε, χωρίς όμως να έχει εντοπιστεί κάτι οργανικό. Η συνεχής αυτή διαδικασία, παρά τα φυσιολογικά αποτελέσματα των εξετάσεων, μπορεί να έχει συμβάλλει στην ανάπτυξη ή επιδείνωση παθολογικού άγχους.
    Στο σημείο αυτό, ένας από τους κύριους ρόλους του ψυχολόγου-ψυχοθεραπευτή είναι να εργαστεί μαζί σας στη διαχείριση του άγχους και να βελτιώσει την ποιότητα της ζωής σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής