• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 10/02/2024

Καλησπέρα σας. Έχω διαγνωστεί με διαταραχή κοινωνικού άγχους και γενικευμένου άγχους. Έχω ξεκινήσει φαρμακευτική αγωγή. Δεν έχω βγει ακόμα στην αγορά εργασίας αλλά ο καιρός πλησιάζει. Πιστεύετε ότι άτομα σαν και εμένα μπορούν να δουλέψουν; Εγώ πιστεύω πως όχι. Μετά βίας μπορώ να διαβάσω για το πανεπιστήμιο, μετά βίας μπορώ να ανεχτώ το να βγαίνω έξω από το σπίτι μου. Γενικά τα πάντα για μένα είναι ένας αγώνας. Είμαι έτσι από το δημοτικό. Τώρα είμαι 20 ετών. Γενικά υπερπροσπαθώ σε όλους τους τομείς της ζωής μου. Ελπίζω με τα φάρμακα να δω κάποια αλλαγή, αλλά και πάλι ξέρω ότι η πραγματική θεραπεία (εάν τελικά υπάρχει κάτι τέτοιο) θα αργήσει να έρθει, λογικά θα μου πάρει αρκετά χρόνια μέχρι να εξαφανίσω τελείως τις διαταραχές.

6 ειδικοί απάντησαν

  • Αλίμονο αν μια διάγνωση κοινωνικού άγχους κ γενικευμένου άγχους μας έκανε να χάσουμε όλη μας τη ζωη κ το δυναμικό.Βλέπουμε ανθρώπους με πολύ πιο σοβαρές ψυχοπαθολογίες και πολύ έντονα συμπτώματα να ανακτούν την λειτουργικότητα και τη ζωή τους. Κατανοώ ότι δεν είναι εύκολο και χρειάζεται προσπάθεια αλλά φυσικά και γίνεται. Τα φάρμακα από μόνα τους δεν ξερω αν θα δώσει όσα χρειάζεστε, θα πρότεινα να κάνετε συνδυαστικά και ψυχοθεραπεία ώστε να ενδυναμωθείτε και να οραματιστείτε τη ζωή για την οποία αξίζει να παλέψετε και να χαρείτε!

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Τα φάρμακα μόνο δεν βοηθάνε χρειάζεται συνεδρίες με ειδικό ψυχικής υγείας να μιλήσετε να αναλύσετε και να καταλάβετε τους φόβους σας το γιατί και το γιατί όχι ??? , υπάρχει θεραπεία αρκεί να είστε έτοιμος και να βρείτε τον ειδικό που θα σας ταιριάξει, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας. Βήμα βήμα μπορείτε να κατακτήσετε πράγματα. Χρειάζεται χρόνος όπως αναφέρετε κι εσείς. Δώστε χρόνο στην αγωγή σας να δράσει να είστε σε επαφή με τον γιατρό σας και μπορείτε να ξεκινήσετε και online ψυχοθεραπεία αν δυσκολεύεστε να βγείτε έξω. Είστε νέα και ο χρόνος είναι με το μέρος σας. Σας εύχομαι όλα να πάνε καλά! Να βάλετε στόχους και να τους κατακτήσετε!

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χίος

  • Συνδυάστε την φαρμακευτική αγωγή με ψυχοθεραπεία για καλύτερα αποτελέσματα.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καταρχάς, είναι σημαντικό να αναγνωρίσετε το γεγονός ότι έχετε ξεκινήσει τη φαρμακευτική αγωγή και ότι αυτό είναι ένα βήμα προς την καλύτερη διαχείριση των προβλημάτων που αντιμετωπίζετε. Με τη κατάλληλη βοήθεια και θεραπεία, είναι δυνατόν να μάθετε να διαχειρίζεστε τη δυσκολία σας με την κοινωνική αλληλεπίδραση και το γενικό άγχος.
    Όσον αφορά την απασχόληση, για να βρείτε εργασία υπάρχουν πολλοί παράγοντες που μπορούν να συμβάλουν στην επιτυχή ένταξη σας στην αγορά εργασίας, όπως η ψυχοθεραπεία, η υποστήριξη από ειδικούς συμβούλους στην απασχόληση και η υποστήριξη από την οικογένεια και τους φίλους σας.
    Είναι σημαντικό να έχετε υπομο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα. Σίγουρα με την αγωγή θα δεις διαφορά. Η στήριξη κ η ενδυνάμωση που θα σου δώσει η Ψυχοθεραπεία θα είναι η βάση κ τα εφόδια που θα σου δώσει για τα υπόλοιπα που ρωτάς.

    Σακελλαρίου Μαίρη

    Συνθετική Ψυχοθεραπεία, Συμβουλευτική και Εποπτεία

    Γλυφάδα