• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 23/03/2024

Καλησπέρα σας, εχω αρκετά προβλήματα υγείας όπως ψηλή ενδοκρανιακή πίεση λόγο απλασιας της σιγμοειδης φλέβας στα αριστερά, στένωση της εγκάρσιας φλέβας στα δεξιά - έχω στεντ σε αυτή την πλευρά. Ζαλάδες και διπλή όραση κατά περιόδους, ακράτεια ούρων λόγο της ενδοκρανιακης πίεσης, περιφερειακές νευροπάθειες, χαμηλό ανοσοποιητικό και παχυσαρκία. Άρρωστω συχνά πριν από ένα μήνα περίπου αρρώστησα με πνευμονία πήρα για 22ημερες αντιβίωση, κορτιζόνη για 12 ημέρες και συνεχίζω να έχω δύσπνοια όταν περπατώ. χθες είχα δύσπνοια και όταν καθόμουνα και σπαστικό βήχα, πήγα στα επείγοντα μου δεν βρήκαν κάτι με τις εξετάσεις και ηρέμησα μετά από κορτιζόνη και αντιισταμινικο. Μου έχουν πει ότι μπορεί να είναι κρίση πανικού και απορώ πως γίνεται. Επίσης έχω αρχίσει το glucophage 3x1000mg για να καταφέρω να χάσω βάρος με το οποίο αντιδρώ με ευκοιλιωτητες, ήθελα να ρωτήσω αλλάζω κάτι στην διατροφή μου δηλαδή πρέπει να τρέφομε όπως στην γαστρεντερίτιδα ή μπορώ να συνεχίσω με σαλάτες και κρέας; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

4 ειδικοί απάντησαν

  • Η ερώτηση σας είναι πάρα πολύ καλή. Οι διαρροϊκές κενώσεις προκαλούνται από το ίδιο το φάρμακο. Για καθαρά τυπικούς λόγους θα σας πρότεινα να έχετε σε κάποιον σχετικό έλεγχο τις φυτικές ίνες αλλά όχι και να τις αποφεύγετε εντελώς. Σαλάτες, φρούτα, λαδερά λαχανικά και όσπρια θα τρώτε απλά ρυθμίστε λίγο τις ποσότητες σας. Δεν είναι κατάληλος καιρός για να καταναλώσετε μια γαβάθα σαλάτας. Ούτως ή άλλως, τα λαχανικά και οι ίνες είναι χρήσιμα στη μείωση των γλυκαιμικών δεικτών και φορτίων που έχουν τα γεύματά μας. Εφ'οσον σας αντιμετωπίζουν σαν προδιαβητικό με μεγαδόση μετφορμίνης - προσπαθόντας προφανώς να αναστρεψουν κάποια υπάρχουσα ινσουλι... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Καλησπέρα σας. Επειδή έχετε πολλά και σοβαρά προβλήματα υγείας, καλό θα ήταν να επισκεφθείτε κάποιον κλινικό διαιτολόγο έτσι ώστε να σας βάλει σε μία τάξη τη διατροφή σας, λαμβάνοντας υπόψη όλα αυτά που μου αναφέρετε. Δεν θα ήταν σωστό στην περίπτωση σας να δοθούν γενικές οδηγίες.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας. Η ευκοιλιότητα/διάρροια είναι μια συχνή παρενέργεια του εν λόγω φαρμάκου. Θα σας πρότεινα να το συζητήσετε με το γιατρό που σας το χορήγησε γιατί από τη μια αν τρώτε κανονικά η ευκοιλιότητα θα επιμένει, από την άλλη αν τρώτε όπως στη γαστρεντερίτιδα θα ελαττώνεται αλλά δε μπορεί αυτός να είναι ένας μόνιμος τρόπος διατροφής.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Εάν έχετε διάρροια είναι σημαντική η επαρκής σας ενυδάτωση μέσα στην ημέρα και θα πρέπει να καταναλώνετε τροφές χαμηλές σε φυτικές ίνες. Όσον αφορά την απώλεια του σωματικού σας βάρους, καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας και να σας παρακολουθεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα με κατάλληλες μετρήσεις.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι