• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 15/05/2024

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΟΛΙΚΗΣ ΥΣΤΕΡΕΚΤΟΜΗΣ ΜΕΤΑ ΤΩΝ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΩΝ ,ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΗΞΙΜΟ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ .ΕΧΕΙ ΕΝΑΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΜΗΝΕΣ .ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΒΑΡΟΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΣΩ ΒΑΡΟΣ.

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας! Η απώλεια βάρους μετά από ένα σημαντικό χειρουργείο όπως η ολική υστερεκτομή μπορεί να είναι πρόκληση, αλλά είναι εφικτή με σωστή προσέγγιση. Εδώ είναι μερικές συμβουλές που μπορεί να σας βοηθήσουν:

    Διατροφικές Αλλαγές:

    Υγιεινή Διατροφή: Εστίασε σε μια ισορροπημένη διατροφή με φρέσκα φρούτα, λαχανικά, άπαχη πρωτεΐνη και ολικής άλεσης τρόφιμα.
    Μείωση Θερμίδων: Προσπαθήστε να καταναλώνετε λιγότερες θερμίδες από όσες καταναλώνετε συνήθως. Αυτό μπορεί να επιτευχθεί με μικρότερες μερίδες και αποφυγή υψηλά θερμιδικών τροφών.
    Αποφυγή Επεξεργασμένων Τροφίμων: Αποφυγή τροφίμων με πολλά συντηρητικά, πρόσθετα σάκχ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Καλημέρα σας. Θα πρέπει να επισκεφθείτε κάποιον διατροφολόγο, ο οποίος θα λάβει υπόψιν του όλα τα θέματα υγείας σας έτσι ώστε να σας δώσει μία εξατομικευμένη διατροφή.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Το σώμα σας άρα μπήκε απότομα σε οιστρογονικη ανεπάρκεια! Θέλει πολύ καλή σύσταση διαιτολογίου από ειδικό. Αν τώρα υπήρξε κακοήθεια εκει χρειάζεστε κάποιον να ξέρει βιοχημεία & μοριακή αποκατάσταση του οργανισμού σας μέσω της διατροφής για να έχει προληπτική επίδραση.

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Η διατροφή σας θα πρέπει να είναι χαμηλή σε λιπαρά, ζάχαρη και γλυκά, υψηλή σε φυτικές ίνες και υψηλής βιολογικής αξίας σε πρωτεΐνες και σε τροφές με χαμηλό γλυκαιμικο δείκτη και υψηλή σε καλά λιπαρά. Καλό θα είναι να επισκεφθείτε και έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι