• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 28/03/2024

Έχω κοιλιακό πόνο κ μετά από ακτινογραφία ο παθολόγος μου είπε ότι έχω αέρα στο εντερο στα σημεία που πονάω. Τι τροφες θα πρέπει να καταναλωνω κ ποιες όχι? Ευχαριστώ πολύ

11 ειδικοί απάντησαν

  • Θα πρέπει να μειώσετε την κατανάλωση οσπρίων , τηγανητών και λαδερών λαχανικών για ένα χρονικό διάστημα μεχρι να ηρεμήσουν τα συμπτώματα

    Μαρκάδα Αλ Χασούντ Αλεξάνδρα

    Διαιτολόγος

    Γαλάτσι

  • Γεια σας. Για να αποκλείσουμε κάποιες τροφές θα πρέπει να υπάρχει κάποια παθολογική αιτία. Ο αέρας μπορεί να προκαλείται ακόμα και από τον τρόπο που μασάτε και καταπίνετε την τροφή σας.

    Γουμενάκη Θεανώ

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ρέθυμνο

  • Είναι κάτι εξατομικευμένο καλό είναι να σας δει ένας διαιτολόγος

    Καραμανίδης Βασίλειος,Msc(Cand), RD - VK Nutrition

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλησπέρα, ο αέρας μέσα στην κοιλιά μπορεί να μειωθεί αν μειώσουμε τις φυτικές ίνες στη διατροφή μας για ένα διάστημα οπότε και θα πρέπει να περιορίσετε τις μεγάλες ποσότητες σαλάτας και να προτιμήσετε λαχανικά όπως λίγο μαρούλι, αγγούρι ή κολοκυθάκι, να αποφύγετε την μεγάλη ποσότητα φρούτων και ιδιαίτερα με τη φλούδα τους, τα όσπρια και τα ολικής άλεσης προιόντα. Ακόμη η λακτόζη μπορεί να προκαλέσει φούσκωμα για αυτό αποφύγετε το γάλα και τα μαλακά τυριά. Προτιμήστε σκληρά τυριά, γιαούρτι και προιόντα χωρίς λακτόζη.

    Χρόνη Βιολέτα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πειραιάς

  • Καλό θα είναι να προσέξετε ποιες τροφές σας δημιουργούν αέρια, να τις περιορίσετε και παράλληλα να κάνετε λήψη προβιοτικών και πρεβιοτικών με σταδιακή επανένταξη των τροφών που σας ενοχλούσαν. Θα είναι πιο εύκολο και γρήγορη η θεραπεία σας αν συμβουλευτείτε ένα πιστοποιημένο διαιτολόγο - διατροφολόγο για να σας κατευθύνει.

    Κυριακοπούλου Δήμητρα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άργος

  • Υπάρχουν αρκετές τροφές που θα μπορούσαν να σας προκαλούν μετεωρισμό-φούσκωμα γιατί υπάρχουν πολλών ειδών δυσανεξίες και αλλεργίες (για παράδειγμα στη δυσανεξία στη γλουτένη πρέπει να αποφεύγονται τα σιτηρά, στη δυσανεξία στη λακτόζη πρέπει να αποφεύγονται τα γαλακτοκομικά που είναι πλούσια σε λακτόζη, στο ευερέθιστο έντερο πρέπει να αποφεύγονται πολλά περισσότερα τρόφιμα). Θα ήταν καλό λοιπόν ένας γαστρεντερολόγος με τις κατάλληλες εξετάσεις να σας κάνει μια διάγνωση και κατόπιν να επισκεφτείτε έναν διαιτολόγο για περαιτέρω διερεύνηση και διατροφική αντιμετώπιση του προβλήματος. Έχοντας εμπειρία στην αντιμετώπιση τέτοιου είδους συμπτωμάτων, ... Διάβασε περισσότερα

    Πρελορέντζου Τζώρτζια Nutriscience

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας, την περίοδο που έχετε την ενόχληση στο έντερο πρέπει να αποφεύγετε τα τρόφιμα που είναι πλούσια σε φυτικές ίνες (Όσπρια, λαδερά, σαλάτες με πολλές ίνες). Όταν ηρεμήσει το έντερο σας πρέπει να τα κάνετε επανένταξη. Θα σας βοηθήσει τα μέγιστα ένα τσάι από μαραθόσπορο μετά από κάθε γεύμα. Προάγει τη πέψη και ανακουφίζει τα αέρια. Είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικό.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Καλησπέρα σας,
    Είναι σημαντικό να δείτε και την διάγνωση του γιατρούς σας, για παράδειγμα εάν σας μίλησε για ευερέθιστο έντερο ή για κάτι άλλο.

    Θα σας βοηθήσει ένα ημερολόγιο διατροφής όπου θα σημειώνεται τι καταναλώσατε και εάν προέκυψαν συμπτώματα έντονων αερίων. Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και η ανοχή στα τρόφιμα διαφέρει. Τρόφιμα που συχνά μπορεί να δημιουργήσουν αέρια είναι το κρεμμύδι, το μπρόκολο, τα φασόλια ή και άλλα όσπρια, μερικά λαχανικά και φρούτα. Κάποιοι, επίσης, μπορεί να ενοχλούνται από την κατανάλωση γαλακτοκομικών.

    Πριν αποκλείσετε τρόφιμα από τη ζωή σας θα πρέπει να είστε σίγουρος/σίγουρη ότι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαβασιλείου Γεωργία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Δυστυχώς η απάντηση σε αυτή την ερώτηση διαφέρει από άτομο σε άτομο. Θα πρέπει να παρακολουθήσετε την εμφάνιση αυτών των ενοχλήσεων και να τις συνδέσετε με τρόφιμα που καταναλώσατε πριν το ξεκίνημα τους. Η τήρηση ημερολογίου είναι πολύ σημαντική. Η δίαιτα FODMAPS θα σας βοηθήσει αλλά θα χρειαστείτε καθοδήγηση σχετικά με το ποιά τρόφιμα θα πρέπει να βγάλετε από τη διατροφή σας για 4-8 εβδομάδες. Ακολούθως θα πρέπει να αρχίσετε να επανεντάσετε ένα ένα όλα τα τρόφιμα που αφαιρέσατε, σημειώνοντας αυτά που σας προκαλούν ενοχλήσεις.

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Οι τροφές που θα πρέπει να αποφεύγετε είναι καθαρά κάτι το υποκειμενικό. Θα πρέπει να προσέξετε ποιες τροφές σας βλάπτουν και σας δημιουργούν κοιλιακό πόνο, ώστε να μην τις καταναλώνετε τόσο συχνά ή για κάποιο χρονικό διάστημα να τις αποφύγετε εντελώς. Ο κάθε άνθρωπος είναι μια ξεχωριστή περίπτωση και ο οργανισμός του είναι επίσης ξεχωριστός. Καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλό θα ήταν να περιορίσετε τις πολλές φυτικές ίνες (όσπρια, πράσινα λαχανικά), ενδεχομένως και το γάλα.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα