• Βλεφαροπλαστική
  • Υποβλήθηκε 11/04/2023

Επιτρέπεται η βλεφαροπλαστική οταν εχει γινει επεμβαση καταρρακτη στα ματια?

31 ειδικοί απάντησαν

  • Ναι. Καμία σχέση η επέμβαση στα βλεφαρα από την επέμβαση στα ματια

    Μάνταλος Παναγιώτης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας ! Επιτρέπεται και ούτε επηρεάζεται η αποτελεσματικότητα της .

    Καραγιάννη Ναταλία

    Οφθαλμίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Φυσικά, πρόκειται για διαφορετικές επεμβάσεις αφού πρώτα αναρρώσετε πλήρως από τον καταρράκτη

    Βρυώνης Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Ναι δεν υπάρχει κάποια αντένδειξη διότι η βλεφαροπλαστική αφορά τα βλέφαρα, ενώ ο καταρράκτης είναι νόσημα που αφορά τους οφθαλμούς.....

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • Ασφαλως,δεν εχει καμμια απολυτως σχεση

    Τριανταφυλλίδου Ανναμπέλλα

    Οφθαλμίατρος

    Άλιμος

  • ναι είναι ανεξαρτητο το ένα από το άλλο

    Καποσίτας Νώντας

    Πλαστικός Χειρουργός

    Αθήνα

  • Nai. Μετα απο 1-1,5 μηνα

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • Ναι, επεμβαίνουμε μόνο στο δερμα.

    Derma & Beauty

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Μελίσσια

  • Καλησπέρα , ναι επιτρέπεται χωρις κανένα πρόβλημα μπορείτε να υποβληθείτε σε βλέφαροπλαστική

    Φιλίπ Γκαμπριέλα - Μόνικα

    Οφθαλμίατρος

    Πλάκα

  • επιτρέπεται, όταν περάσει αρκετό διάστημα ώστε να μην υπάρχει κινδυνος επιμόλυνσης του ματιού στον χειρουργηθέντα καταρράκτη
    και αφού σας επανεξετάσει ο οφθαλμίατρος πρώτα

    Γαλανού Ειρήνη

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Ναι σαφώς επιτρέπεται λίγους μήνες μετά.

    Γκόγκος Μανώλης MD Laser Inc.

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Θήβα

  • Καλησπέρα σας.
    Ναι καθώς αφορά τα βλέφαρα μόνο. Συνιστούμε όμως να έχει περάσει περίπου ένα εξάμηνο από την εγχείρηση καταρράκτη.
    Ευχαριστούμε

    Καλούδης Ιωάννης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Φυσικά
    Η βλεφαροπλαστικη αντιμετωπίζει την περίσσεια δέρματος καθ λιπωδους ιστού των βλεφάρων και ουδεμία σχέση δεν έχει με το βολβό του οφθαλμού

    Σταμπολίδης Νεκτάριος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Κολωνάκι

  • Βλεφαροπλαστική είναι μία εξαιρετική μέθοδος για να διορθωθούν τα χαλαρά βλέφαρα και η περίσσεια δέρματος στα βλέφαρα. Δεν επηρεάζεται καθόλου αυτή η επέμβαση από το αν έχει γίνει οποιαδήποτε επέμβαση στα μάτια, είτε πριν την επέμβαση καταρράκτη είτε μετά την επέμβαση .

    Παντελίδης Μάνος

    Στρατιωτικός Ιατρός, Διευθυντής Πλαστικής Χειρουργικής 251 Γενικού Νοσοκομείου Αεροπορίας

    Αμπελόκηποι

  • Επιτρέπεται αφού εξετασθεί ο ενδιαφερόμενος από τον πλαστικό χειρουργό και εφόσον έχει περάσει ένα ασφαλές χρονικό διάστημα μετά την επέμβαση του καταρράκτη πχ 6-12 μήνες ή έχει ολοκληρωθεί η φαρμακευτική αγωγή του χειρουργείου αυτού.

    Κίμων Ταμπαρόπουλος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Λαμία

  • ναι, αφου περασει ενα διαστημα τουλαχιστον λιγων εβδομαδων μετα το χειρουργειο καταρρακτη

    Dr Καϊάφας Κωνσταντίνος

    Οφθαλμίατρος

    Πάτρα

  • Ναι φυσικά. Απλά όχι αμεσως μετά την επέμβαση του καταρράκτη. Να περάσει ένα εύλογο χρονικό διάστημα αποθεραπείας

    Σκολαρίκου Μαρία

    Πλαστικός Χειρουργός

    Κολωνάκι

  • Φυσικά και επιτρέπεται ..η βλεφαροπλαστικη γίνεται στο δέρμα ξαι δεν επηρεάζει την όραση

    Αλεξοπούλου Κωνσταντίνα

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Ναι επιτρεπεται.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Ναι
    Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

    Lakidis Ophthalmology

    Οφθαλμίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Δεν υπάρχει κάποια αντένδειξη στην διενέργεια της βλεφαροπλαστικής. Καλό θα ήταν να μεσολαβήσουν τουλάχιστον 3 μήνες και να έχει αποκατασταθεί η όραση πριν την βλεφαροπλαστική

    Παπάς Θανάσης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Η βλεφαροπλαστικη αφορά επέμβαση στα βλέφαρά ενώ το δεύτερο στο περιεχόμενο του οφθαλμού. Συνεπώς δεν υπάρχει καμία συσχέτιση των δύο θεραπειών και μπορούν να γίνουν ανεξάρτητα.

    Δελβινιώτη Ξένη

    Πλαστικός Χειρουργός

    Ιλίσια

  • Ναι επιτρέπεται δεν υπάρχει κάποια αντένδειξη.

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Οφθαλμίατρος

    Λάρισα

  • Επιτρέπεται.
    Αρκει να εχει περασει ενα χρονικο διάστημα απο την εγχειρηση καταρρακτη.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Μετα απο την επεμβαση 1 εβδομαδα τουλαχιστον

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • Επιτρέπεται μετά από 15ημερες

    Δρ. Κόκκαλης Γεώργιος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Φυσικά και επιτρέπεται! Η βλεφαροπλαστική ως επέμβαση αφορά τα βλέφαρα και μπορεί υπό περιπτώσεις να βοηθήσει σε προβλήματα της οφθαλμικής επιφάνειας, βελτιώνοντας το τελικό οπτικό αποτέλεσμα μετά από επέμβαση καταρράκτη. Για κάθε απορία σας ή διευκρίνηση, στη διάθεσή σας!

    Κάππος Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά

  • Βεβαίως με την προϋπόθεση ότι έχει ολοκληρωθεί η περίοδος αποθεραπείας μετά την επέμβαση καταρράκτη

    The Medical Beauty Center - Μανωλουδάκης Νικόλαος MD, MSc, FEBOPRAS & Συνεργάτες

    Πλαστικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Βεβαίως, εφόσον περάσουν 3 μήνες και δεν έχετε πλέον συμπτώματα από τα μάτια σας.

    Ακτσαλής Ευάγγελος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Πλαστικός Χειρουργός

    Σέρρες

  • ΝΑΙ ,ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΧΕΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ.

    Στεφάνου Γεώργιος

    Οφθαλμίατρος

    Άνω Πατήσια

  • Η επέμβαση της Βλεφαροπλαστικής μπορεί να γίνει όταν έχει προηγηθεί μία οφθαλμολογική επέμβαση!

    Αντωνιάδης Αθανάσιος

    Πλαστικός Χειρουργός