• Βλεφαροπλαστική
  • Υποβλήθηκε 02/07/2023

Έχω ψωρίαση και ψωριασικη αρθρίτιδα και παιρνω το cimzia.έκανα βλεφαροπλαστικη με πλάσμα και έπαθα φοβερές επιπλοκές.επιπεφικυτιδες, βλεφαριτιδα,έντονη δακρυρροια, στένωση δακρυικων πόρων , αισθητική παραμόρφωση.επαιξαν ρόλο τα νοσήματα μου στην εμφάνιση αυτών των επιπλοκών ???? Η γιατρός είχε πει ότι δεν διέτρεχα κανένα κινδυνο

11 ειδικοί απάντησαν

  • Μπορεί να έπαιξε ρόλο

    Μάνταλος Παναγιώτης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • με βάση του ιστορικού σας καλώ θα ήταν να σας εξετάσουμε ωστε να δούμε πως μπορούμε να σας ανακουφίσουμε. Στην AthensEyeCare προσφέρουμε θεραπεία με το Optima IPL, μια θεραπεία με βάση το φως χωρίς φάρμακα, χωρίς σταγόνες, η οποία στοχεύει στην Δυσλειτουργία των Μεϊβομιανών Αδένων και αντιμετωπίζει περιοφθαλμικές φλεγμονώδεις καταστάσεις όπως η ροδόχρους ακμή και τη ξηροφθαλμία και δίνει ορατά αποτελέσματα σε λίγες και σύντομες συνεδρίες. Για οτιδήποτε χρειαστείτε είμαστε στην διάθεσή σας

    Βρυώνης Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Ενδεχομένως να πάθατε κάποια μόλυνση. Αυτό θα μπορούσε να συμβεί ακόμα κι αν κάνατε την κλασσική βλεφαροπλαστική. Όμως στην βλεφαροπλαστική με πλάσμα υπάρχει παρατεταμένη φλεγμονή επειδή περιμένουμε την επούλωση για αρκετό καιρό αυτό ίσως να έπαιξε κάποιο ρόλο

    Κίμων Ταμπαρόπουλος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Λαμία

  • Δεν κάνω βλεφαροπλαστικη με πλάσμα και ένας απο τους λόγους είναι οι επιπλοκές αυτές
    Θα πρέπει να απευθυνθείτε στη γιατρό σας

    The Medical Beauty Center - Μανωλουδάκης Νικόλαος MD, MSc, FEBOPRAS & Συνεργάτες

    Πλαστικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Τα αυτοάνοσα νοσήματα ανάλογα με τη βαρύτητα και το αν είναι ενεργά ή σε ύφεση είναι μια σχετική αντένδειξη για αυτού του τύπου τις θεραπείες . Από εκεί και πέρα προσωπικά αμφιβάλω αν μια τέτοια θεραπεία μπορεί να δημιουργήσει όλα αυτά που περιγράφετε ότι πάθατε , κάποια από αυτά ίσως αλλά από τη στιγμή που δεν γνωρίζω ακριβώς τι έγινε μόνο μια γενική γνώμη μπορώ να εκφέρω

    Τάκης Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος

    Κυψέλη

  • Εμφανής κίνδυνος δεν υπάρχει αλλά οι νόσοι του δέρματος που αναφέρατε παίζουν κάποιο ρόλο στην καλή επούλωση του δέρματος

    Δρ. Κόκκαλης Γεώργιος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Δεν πιστεύω ότι παίζουν ρόλο τα συγκεκριμένα νοσήματα. Ωστόσο κάθε επέμβαση έχει τους κινδύνους της για τους οποίους ενημερώνουμε τους ασθενείς προεγχειρητικά και αναγράφονται στην φόρμα συγκατάθεσης

    Παπάς Θανάσης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας.
    Ισως έπαιξαν ρόλο αλλά δε μπορώ να σας απαντήσω με σιγουριά γιατί δεν έχω εικόνα της κατάστασής σας πριν και μετά.
    Σας ευχαριστώ

    Καλούδης Ιωάννης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Ολα τα αυτοανοσα νοσηματα επηρεαζουν την διαδικασια επουλωσης.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Η Βλεφαροπλαστικη με πλασμα αν
    Έγινε με το μηχάνημα PlexR - που έχουν την δυνατότητα να το χρησιμοποιουν μόνο γιατροί - δεν δημιουργεί καμία από τις παραπάνω επιπλοκές !!!!

    Lakidis Ophthalmology

    Οφθαλμίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Σιγουρα επαιξαν και αυτο καποιο ρολο

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Πειραιάς