• Blepharoplasty
  • Submitted on 02/07/2023

Έχω ψωρίαση και ψωριασικη αρθρίτιδα και παιρνω το cimzia.έκανα βλεφαροπλαστικη με πλάσμα και έπαθα φοβερές επιπλοκές.επιπεφικυτιδες, βλεφαριτιδα,έντονη δακρυρροια, στένωση δακρυικων πόρων , αισθητική παραμόρφωση.επαιξαν ρόλο τα νοσήματα μου στην εμφάνιση αυτών των επιπλοκών ???? Η γιατρός είχε πει ότι δεν διέτρεχα κανένα κινδυνο

11 specialists answered

  • Μπορεί να έπαιξε ρόλο

    Μάνταλος Παναγιώτης

    Plastic surgeon

    Ampelokipoi

  • με βάση του ιστορικού σας καλώ θα ήταν να σας εξετάσουμε ωστε να δούμε πως μπορούμε να σας ανακουφίσουμε. Στην AthensEyeCare προσφέρουμε θεραπεία με το Optima IPL, μια θεραπεία με βάση το φως χωρίς φάρμακα, χωρίς σταγόνες, η οποία στοχεύει στην Δυσλειτουργία των Μεϊβομιανών Αδένων και αντιμετωπίζει περιοφθαλμικές φλεγμονώδεις καταστάσεις όπως η ροδόχρους ακμή και τη ξηροφθαλμία και δίνει ορατά αποτελέσματα σε λίγες και σύντομες συνεδρίες. Για οτιδήποτε χρειαστείτε είμαστε στην διάθεσή σας

    Βρυώνης Νικόλαος

    Ophthalmologist

    Ampelokipoi

  • Ενδεχομένως να πάθατε κάποια μόλυνση. Αυτό θα μπορούσε να συμβεί ακόμα κι αν κάνατε την κλασσική βλεφαροπλαστική. Όμως στην βλεφαροπλαστική με πλάσμα υπάρχει παρατεταμένη φλεγμονή επειδή περιμένουμε την επούλωση για αρκετό καιρό αυτό ίσως να έπαιξε κάποιο ρόλο

    Tamparopoulos Kimon

    Plastic surgeon

    Lamia

  • Δεν κάνω βλεφαροπλαστικη με πλάσμα και ένας απο τους λόγους είναι οι επιπλοκές αυτές
    Θα πρέπει να απευθυνθείτε στη γιατρό σας

    Center Medical Beauty

    Plastic surgeon

    Piraeus

  • Τα αυτοάνοσα νοσήματα ανάλογα με τη βαρύτητα και το αν είναι ενεργά ή σε ύφεση είναι μια σχετική αντένδειξη για αυτού του τύπου τις θεραπείες . Από εκεί και πέρα προσωπικά αμφιβάλω αν μια τέτοια θεραπεία μπορεί να δημιουργήσει όλα αυτά που περιγράφετε ότι πάθατε , κάποια από αυτά ίσως αλλά από τη στιγμή που δεν γνωρίζω ακριβώς τι έγινε μόνο μια γενική γνώμη μπορώ να εκφέρω

    Takis Dimitrios

    Ophthalmologist

    Kypseli

  • Εμφανής κίνδυνος δεν υπάρχει αλλά οι νόσοι του δέρματος που αναφέρατε παίζουν κάποιο ρόλο στην καλή επούλωση του δέρματος

    Κόκκαλης Γεώργιος

    Plastic surgeon

    Chalandri

  • Δεν πιστεύω ότι παίζουν ρόλο τα συγκεκριμένα νοσήματα. Ωστόσο κάθε επέμβαση έχει τους κινδύνους της για τους οποίους ενημερώνουμε τους ασθενείς προεγχειρητικά και αναγράφονται στην φόρμα συγκατάθεσης

    Papas Athanasios

    Plastic surgeon

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα σας.
    Ισως έπαιξαν ρόλο αλλά δε μπορώ να σας απαντήσω με σιγουριά γιατί δεν έχω εικόνα της κατάστασής σας πριν και μετά.
    Σας ευχαριστώ

    Kaloudis Ioannis

    Plastic surgeon

    Thessaloniki

  • Ολα τα αυτοανοσα νοσηματα επηρεαζουν την διαδικασια επουλωσης.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Ophthalmologist

    Palaio Faliro

  • Η Βλεφαροπλαστικη με πλασμα αν
    Έγινε με το μηχάνημα PlexR - που έχουν την δυνατότητα να το χρησιμοποιουν μόνο γιατροί - δεν δημιουργεί καμία από τις παραπάνω επιπλοκές !!!!

    Lakidis Vasilis & Synergates

    Ophthalmologist

    Thessaloniki

  • Σιγουρα επαιξαν και αυτο καποιο ρολο

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Piraeus