• Αθλητικές κακώσεις
  • Υποβλήθηκε 09/03/2023

Καλησπέρα ,εμφανισα για δευτερη φορα κυστη baker χωρις να υπαρχει καποιος εμφανης τραυματισμος στο γονατο (δεν εχω πονο ή πρηξιμο)και τις 2 φορες εχει εμφανιστει μετα απο ασκηση)την πρωτη φορα που το επαθα εκανα μαγνητικη και εχω μια ελαφρα ρηξη του εσω μηνισκου.τι να κανω?

36 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας,
    Η κύστη Baker υποδηλώνει τραυματισμό στην άρθρωση. Ανάλογα την ηλικία σας και τα χαρακτηρίστιά προτείνεται εξειδικευμένο πρόγραμμα άσκησης.

    Μιχαλόπουλος Παύλος

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Σμύρνη

  • Αν εχετε συμπτωματολογία Θα χρειαστει κλινικη εκτίμηση απο εξειδικευμένο ορθοπαιδικο

    Δρ. Πισκοπάκης Νικόλαος & Συνεργάτες

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Αν έχεις κύστη baker κάνε ιαλουρονικα μέσα στο γόνατο ,πολύ καλή θεραπεία

    Βαμβάτσικος Κωνσταντίνος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Άγιος Στέφανος

  • Να επιμείνετε με την ενδυνάμωση Δώστε έμφαση στους μύες γύρω από το γόνατο καθώς και να φοράτε προστατευτικό ελαστικό νάρθηκα κατά την άσκηση. Προσοχή με τα βαθιά καθίσματα και τις αλλαγές κατεύθυνσης κατά τη προπόνηση.

    Πνακά Κωνσταντίνα

    Φυσικοθεραπευτής

    Ίλιον

  • Η κύστη Baker ανήκει στις παραμηνισκικές κύστεις και κατά πάσα πιθανότητα οφείλεται στη ρήξη του έσω μηνίσκου, η οποία λειτουργεί ως βαλβιδικός μηχανισμός και ενώ επιτρέπει στο αρθρικό υγρό να περάσει προς τον χώρο της κύστης, δεν επιτρέπει την επιστροφή του υγρού στην άρθρωση. Εφόσον είναι ασυμπτωματική, δεν χρειάζεται να κάνετε κάτι θεραπευτικό. Θα βοηθούσε συνολικά ένα πρόγραμμα θεραπευτικής άσκησης για την ενδυνάμωση και σταθεροποίηση της άρθρωσης του γόνατος ώστε να επιτευχθεί η καλύτερη λειτουργία της και να αποφευχθούν περαιτέρω τραυματισμοί.

    Λύκος Νικόλαος

    Φυσίατρος

    Ιλίσια

  • Φυσικοθεραπεια και σωστη ασκηση βοηθΕι σιγουρα-κυστη ειναι πιθανον ασυμπωματικη-πρεπει να ελεχθει ευρος γονατος και συμπτωματα

    Ξενοφών Χατζησαράντος

    Φυσικοθεραπευτής

    Άνοιξη

  • Η ρηξη μηνισκου ειναι η αιτια της δημιουργιας και υποτροπης της κυστης Baker. Χρειαζεται αρθροσκοπηση

    Νικολόπουλος Ιωάννης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Άγιος Στέφανος

  • Καλημέρα σας. Η ρήξη μηνίσκου συνεπάγεται πόνο και συχνά δημιουργία κύστης στον ιγνυακό βόθρο (αλλιώς κύστη Baker). Η ορθή αντιμετώπιση, λαμβάνοντας πάντα υπόψιν και την ηλικία και το ατομικό ιστορικό του ασθενή, είναι η αρθροσκοπική αποκατάσταση. Στόχος είναι να ομαλοποιηθούν τα χείλη του μηνίσκου ώστε να πάψουν να φθείρουν τις αρθρικές επιφάνειες κάτι που οδηγεί αργότερα στη γνωστή οστεοαρθρίτιδα του γόνατος.

    Μιχαηλίδου - Χριστοπούλου Μελία

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Καλαμάτα

  • η κύστη του baker συγκεντρώνει υγρό κάθε φορά που υπάρχει τραυματισμός του χόνδρου το γόνατος. Προφανώς η βλάβη που έχετε στο μηνίσκο σας δεν ειναι απλή υπόθεση και προφανώς το αποσπασθέν κομμάτι του ή οι εκφυλισμένες ελεύθερες ίνες του, σε κάθε συμπιεστική κίνηση του γόνατος όπως ειναι το χοροπήδημα ή τα βαθιά καθίσματα, κυρίως με ταυτόχρονης άρση βάρους, φθείρουν κατά περίπτωση το χόνδρο σας. Αυτή η φθορά προκαλεί την υπερπαραγωγή ενδοαρθρικού υγρού με στόχο την καλύτερη λίπανση του γόνατος, το οποίο παροχετεύεται στο πισω μέρος του γόνατος στην κύστη του baker. Θα πρέπει να απευθυνθείτε σε ορθοπεδικό γιατρό, οποίος να αποφανθεί κατά πόσο θ... Διάβασε περισσότερα

    Δρίβας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Μύκονος

  • H κυστη Baker ειναι κατα κανονα ασυμπτωματικη και δε χρειαζεται ειδικη θεραπεια. Αν υπαρχει αλλη παθολογια στο γονατο που προκαλει συμπτωματολογια (οπως η ρηξη μηνισκου) αντιμετωπιζεται και συνηθως η κυστη Baker υποοχωρει

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας....θα σας πρότεινα να επισκεφθείτε έναν ορθοπεδικο για την αξιολόγηση της κύστης και στη συνέχεια να ακολουθησετε ένα πρόγραμμα φυσικοθεραπευτικο με σκοπό την απομάκρυνση του υγρού από την πασχουσα περιοχή.

    Ζέρβας Ιωάννης

    Φυσικοθεραπευτής

    Καισαριανή

  • Εάν δεν βοηθήσει η φυσικοθεραπεία τότε χρειάζεται αρθροσκόπηση του γόνατος.

    Δρυμούσης Μελέτιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Νέα Σμύρνη

  • Η ΚΥΣΤΗ BAKER ,ΟΤΑΝ ΔΙΝΕΙ ΕΝΤΟΝΗ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΛΟΓΩ ΜΕΓΕΘΟΥΣ, ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΑΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΑ.ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΜΕ ΟΧΙ ΕΝΤΟΝΗ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΜΕ ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΑ, ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟΦΕΥΓΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΠΟΝΗΣΗ ΤΟΥ ΓΟΝΑΤΟΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΧΡΗΣΗ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ. Η ΒΛΑΒΗ ΤΟΥ ΜΗΝΙΣΚΟΥ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΔΕΝ ΣΥΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ, ΟΠΟΤΕ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΚΤΙΜΗΘΕΙ ΑΠΟ ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΟ ( ΚΛΙΝΙΚΑ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΜΕ ΝΕΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ).

    Δημητρακόπουλος Μιχαήλ

    Ορθοπαιδικός

    Εύοσμος

  • Κατ αρχάς θα σταματήσετε κάθε είδους καταπόνηση ωστε να δώσετε χρόνο στο γόνατο να ξεκουραστεί και να αρχίσει να βελτιώνεται... θα εφαρμόζετε στην περιοχή ψυχρά επιθέματα και σιγά σιγά θα ξεκινήσετε ισομετρικές ασκήσεις τετρακεφάλου ... παράλληλα θα επικοινωνήσετε με τον ορθοπαιδικό σας ο οποίος και θα καθορίσει την πορεία της αντιμετώπισης.... ! Σε κάθε περίπτωση θα κάνετε φυσικοθεραπείες αποκατάστασης.... !

    Δημητρόπουλος Γεώργιος

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Μάκρη

  • Να προσέχετε στην άσκηση που κάνετε. Κάτι παραπάνω γίνετε και επιβαρύνετε το γόνατό σας. Βαθιά καθίσματα και στρίψιμο πάνω στα γόνατα μπορεί να ερεθίσουν τον μηνίσκο σας. Η κύστη baker υποχωρεί με απλές ασκήσεις δεν χρειάζεστε κάτι. Στην ρήξη μηνίσκου χρειάζεστε ασκήσεις τετρακέφαλου και φυσικοθεραπεία για άριστα αποτελέσματα. Στην διάθεσή σας.

    Μπλέτσας Αλέξανδρος

    Φυσικοθεραπευτής

    Νεάπολη

  • Συνηθως μετα απο τραυματισμους στην περιοχη του γονατος εμφανιζεται η κυστη. Δεν ειναι απαραιτητο οτι θα δινει συμπτωματα.Αναλογα το μεγεθος κρινει ο ορθοπεδικος εαν χρειαζεται φαρμακευτικη αγωγη, παρακεντηση ή φυσικοθεραπεία.
    Θα σας προτεινα να επισκεφειτε ενα ορθοπεδικο ή φυσικοθεραπευτη ωστε να γινει μια αξιολογηση και να σας κατευθυνουν στην σωστη προσεγγιση λυσης του θεματος που σας αποσχολει.

    Γρηγοριάδης Ιωάννης

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλλιθέα

  • Καλησπερα
    Η κύστη Baker θα μπορουσε να ειναι αποτελεσμα μιας μικρής ρήξης μηνίσκου
    Αναλογα με την κλινικη εικονα και τις ενοχλησεις μπορουμε να παρέμβουμε θεραπευτικά με αναρρόφηση με υπερηχογραφικη καθοδηγηση της κύστης
    Για το μηνίσκο αναλογα με το περιστατικο μπορουμε να βοηθησουμε με υπερηχογραφικά καθοδηγούμενη εγχυση (prp ή prolotherapy) στο γονατο
    Για οποιαδήποτε απορία μπορειτε να κανονισετε ραντεβου να δουμε κλινικά το γονατο καθώς και τη μαγνητικη ωστε να αποφασίσουμε για τη καλυτερη δυνατη θεραπευτικη παρέμβαση

    Τακβοριάν Μαρία

    Φυσίατρος

    Γλυφάδα

  • Η κύστη backer είναι δευτερογενής βλάβη και συνήθως ασυμπτωματική. Το πρόβλημα είναι η ρήξη στον μηνίσκο σας η οποία αν σας προκαλεί πόνο θέλει αρθροσκόπηση γόνατος.

    Παπαδόπουλος Παναγιώτης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Αθλητίατρος

    Γλυφάδα

  • Γιαυτό και εμφανίστηκε η κύστη λόγω του μηνίσκου. Χειρουργείο να κάνετε ή να εξεταστεί το μέγεθος της ρήξης και να γίνει τπτ άλλο αν δεν επιθυμείτε χειρουργείο.

    Δρ. Πεντερίδης Ιωάννης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Παιδοορθοπαιδικός

    Ωραιόκαστρο

  • Καλημέρα δεν γνωρίζω βασικά πράγματα για να σας βοηθήσω π.χ ηλικία, είστε αθλητής, εχει κάνει κάποιος ορθοπεδικός διαφορική διάγνωση μπορεί να είναι άλλη η αιτία αυτή την φορά ,έχουν γίνει εργαστηριακές εξετάσεις ?εμείς ως φυσιοθεραπευτές εφαρμόζουμε μεθόδους για να μειωθεί η φλεγμονή και να απορροφηθεί το αρθρικό υγρό, να γίνει ενδυνάμωση των περιαρθρικών μυών και ασκήσεις για το εύρος της κίνησης εάν αυτό εχει μειωθεί ,αλλά όλα αυτά μακροσκοπικά δεν γίνονται πρέπει να δούμε την κλινική εικόνα σας από κοντά και σε συνεργασία με τον γιατρό που σας παρακολουθεί να προχωρήσουμε στη θεραπεία ,επίσης όπως γνωρίζεται καμία περίπτωση δεν είναι όμοι... Διάβασε περισσότερα

    Βαγιώνης Παναγιώτης

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Αγαπητέ μου, η κύστη του Becker είναι μία βλάβη που όταν εμφανισθεί, μόνον χειρουργικά εξαφανίζεται. Επίσης, στα αρχικά στάδια αναπτύξεώς της μπορεί να δίδει την αντίπωση της αυτοϊάσεως, αλλά επανέρχεται κατά την υπερχρήση του γόνατος. , Στα αρχικά στάδια δεν εμφανίζει συμπτώματα, εκτός μιας δυσφορίας, που οφείλεται στην πίεση των διαφόρων ανατομικών στοιχείων της περιοχής. Η ρήξη του μηνίσκου δεν έχει σχέση με την κύστη. η οποία επίσης αντιμετωπίζεται χειρουργικά. . Ο κλιννιός έλεγχος στο ιατρείο του ορθροπεδικού Στατήρη Σπυρίδωνος θα σας έδιδε περισσότερες και πλέον σαφείς πληροφορίες για το συγκεκριμένο σας πρόβλημα. Σας ευχαριστώ.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Θα πρέπει να ενημερώσετε τον γιατρό σας κ μετά να επισκεφτείτε έναν φυσικοθεραευτη ώστε να σας βοηθεισει στο πεδίο του πόνου κ να σας αξιολογήσει για το τι άσκηση μπορείτε να κάνετε.

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Είναι μια υποτροπιάζουσα μορφή μπορει να εμφανίζεται μετά από εντονη άσκηση , χρειάζεται προτίστως αποκατάσταση και αντιμετώπιση της ρηξης του μηνισκου
    ευχαριστω

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Θα πρέπει να πάρετε κάποιο αντιφλεγμονώδες και να κάνετε ισομετρικές ασκήσεις τετρακεφάλου και παγοθεραπεία.

    Καλδής Παναγιώτης

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Παλλήνη

  • Καλημέρα σας. Η κύστη Baker είναι αποτέλεσμα μικροερεθισμών του χόνδρου του γονάτου. Δέν είναι αποτέλεσμα τραυματισμού. Χρειάζεται θεραπεία της Χονδροπάθειας στο γόνατο.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Καλησπέρα,
    η ρήξη του έσω μηνίσκου είναι πιθανότατα ο λόγος της εμφάνισης της κύστης. Αν εκτός αυτής, δεν υπάρχει κάποιο άλλο σύμπτωμα όπως "κλείδωμα" της άρθρωσης σε συγκεκριμένες κινήσεις ή πόνος, μπορείτε να συνεχίσετε με ασκησιολόγιο και να το παρακολουθείτε. Πιθανώς κάποιες ασκήσεις να το ενοχλούν και να πρέπει να ακολουθήσετε ένα ειδικό ασκησιολόγιο, έστω για ένα χρονικό διάστημα.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Μάλλον χρειάζεται να υποβληθείτε σε αρθροσκόπηση γόνατος...
    Καλό θα ήταν να έχετε σύντομα Ορθοπαιδική εκτίμηση του προβλήματός σας...

    Ηλίας Απόστολος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Ο συνδυασμός της ρήξης του μηνίσκου με πιθανή υπερκόπωση των οπίσθιων μηριαίων αναγκάζει έναν μικρό μυ που ονομάζεται ιγνυακος..... Να υπερλειτουργεί και να προκαλεί μυικούς σπασμούς τοπικά στην περιοχή. Αυτοί οι μυϊκοί σπασμοί, συντελούν στη δημιουργία της κύστης baker για την προστασία της ιγνυακής αρτηρίας.

    FYSIOSOLUTION Φουφόπουλος Νικόλαος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μοσχάτο

  • Θα κανείς παγοθεραπεία 3 φορες την ημέρα από 10 λεπτά και θα αποφεύγεις τα καθίσματα στο Γυμναστηριο όπως και τα jump box.
    Το ότι ξανά δημιουργείτε η κύστη οφείλετε και στην μερική ρήξη του μινησκου.
    Αν θέλεις να την αποκατάστασης κανονικά χρειάζεται θεραπεία με HD Laser. Το φυσικοθεραπευτηριο μου διαθέτει τέτοια λασερ.

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα σας. Εαν δεν σας ενοχλεί να μην κάνετε απολύτως τίποτα. Εάν είναι μεγάλη και σας ενοχλεί μπορεί σε πρώτη φάση να γίνει παρακέντιση. Εαν επιμένει και σας δημιουργεί πρόβλημα μετά πρέει να γίνει αφαίρεση αυτής.

    Αναγνώστου Αντώνιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Η αιτία της δημιουργίας της κύστης είναι η βλάβη του μηνίσκου. Θα μπορούσα να σας πω περισσότερα πράγματα βλέποντας την μαγνητική σας.

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • καλησπέρα, θα μπορούσατε να κάνετε ενδοαρθρικη και περιαρθρικη έγχυση γόνατος με προλοθεραπεια ώστε να ενισχύσετε την περιοχή της βλάβης- έσω μηνίσκο ώστε μετά την αναγέννηση του να μπορείτε να γυμνάζεστε χωρίς περιορισμούς

    Μαλάκου - Ροντούλη Δήμητρα

    Φυσίατρος

    Λάρισα

  • Καλησπέρα σας.
    Προφανώς είναι η ίδια κύστη που είχατε και παλιότερα. Η ρήξη του έσω μηνίσκου πολλές φορές συνοδεύεται και από κύστη Baker.
    Αν δε σας ενοχλεί δε χρειάζεται να κάνετε κάτι.
    Βέβαια η ρήξη του μηνίσκου σε βάθος χρόνου μπορεί να οδηγήσει σε μετατραυματική αρθρίτιδα.
    Με εκτίμηση
    Αποστολάτος Απόστολος Χειρουργός Ορθοπαιδικός Νικοτσάρα 9 Κηφισιά.

    Αποστολάτος Απόστολος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Κηφισιά

  • Να απευθυνθείτε σε ένα γιατρό ορθοπεδικό ο οποίος αφού σας εξετάσει θα σας δώσει τις κατάλληλες οδηγίες.

    Μπαδογιάννης Προκόπιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ελληνικό

  • Να μην σας ανησυχεί η κύστη baker , τόσο όσο η ρήξη μηνίσκου ή η χονδροπαθεια που μπορεί να συνυπάρχει

    Φλώρος Ευάγγελος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Η κύστη Baker είναι κήλη του αρθρικού υμένα του γόνατος δια μέσου του ινώδους θυλάκου του γόνατος. Βρίσκεται συνήθως στο κέντρο της ιγνυακής κοιλότητας και περιέχει αρθρικό υγρο. Σαν πρώτη αιτία αναφέρεται η οστεοαρθρίτιδα γόνατος και όχι η μερική ρήξη μηνίσκου που αναφέρετε. Η συμβουλή μου είναι να γίνει έλεγχος για οστεοαρθρίτιδα και να ελεγχθεί ο βαθμός καταπόνησης του γόνατος με το είδος της άσκησης που κάνετε.. Ευχαριστώ

    Κυριαζή Ολυμπιάδα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Φυσίατρος

    Πεδίον του Άρεως