• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 19/04/2023

είναι επίπονη η απονεύρωση;

58 ειδικοί απάντησαν

  • οχι ι γιατι γινεται με αναισθησια. ειναι πιο δυσκολη στα οπισθια δοντια

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Συνηθως οχι γιατι ειναι με αναισθησια προφανως αλλα εχεις σε ενα ποσοστο ενοχλησεις αναμεσα στα 2 ραντεβου, σχεδον παντα μονο στο πρωτο 24ωρο που ελεγχονται με απλα φαρμακα αντιφλεγμονωδη

    Παναγιωτόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Νίκαια

  • Όχι γιατί γίνεται αναισθησία!!

    Κατσίβα Αφροδίτη

    Οδοντίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Η απονεύρωση δεν είναι καθόλου επίπονη γιατί πραγματοποιείται με τοπική αναισθησία.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • οχι, γινεται με τοπική αναισθησία.

    Παπαγεωργοπούλου Νικολίτσα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Αργυρούπολη

  • Όλες οι θεραπείες γίνονται με τη χρήση τοπικής αναισθησίας. Στη συνέχεια και εφόσον κριθεί πως ο ασθενής υπάρχει περίπτωση να έχει ενόχληση μετά το πέρας της συνεδρίας, χορηγούνται τα ανάλογα παυσίπονα.

    Οδοντιατρείο Ζάρμποζαν & Αναστασιάδη

    Οδοντίατρος

    Γλυκά Νερά

  • Οχι διοτι γινεται κατοπιν αναισθησιας του δοντιου

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • Καμία θεραπεία δεν ειναι επίπονη. Γίνονται όλες υπό τοπική αναισθησία

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Η απονεύρωση γίνεται μετά από τοπική αναισθησία, οπότε θα έλεγα πως δεν είναι επίπονη διαδικασία. Υπάρχει πιθανότητα να νιώσετε μικρή ευαισθησία μετά το ραντεβού, η οποία παρέρχεται σύντομα.

    Παναγιωτοπούλου Άννα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • ΟΧΙ δεν ειναι , καθως γινεται κατω απο τοπικη αναισθησια

    Αρβανίτη Γεωργία

    Οδοντίατρος

    Δάφνη

  • Καθόλου. Η απονεύρωση γίνεται υπό αναισθησία κ δεν αισθάνεσαι απολύτως τπτ.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Τις περισσοτερες φορες οχι

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Η ενδοδοντική θεραπεία (κοινώς απονεύρωση) είναι μια διαδικασία η οποία γίνεται υπό καθεστώς τοπικής αναισθησίας και ως εκ τούτου ΔΕΝ είναι επώδυνη. Ανάλογα με την αντίδραση του οργανισμού στην φλεγμονή, ειδικά αν αυτή προϋπάρχει και έχει δημιουργήσει ήδη έντονη συμπτωματολογία, υπάρχει περίπτωση, με την πάροδο της αναισθησίας να εμφανιστεί μικρής διάρκειας ήπια ενόχληση (σπάνια πιο έντονη), η οποία όμως ελέγχεται πλήρως από αντιφλεγμονώδη και παυσίπονα φάρμακα.

    Χατζόπουλος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • ΟΧΙ ΕΑΝ ΓΙΝΕΙ ΣΩΣΤΑ

    Κολιούλη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • Με τα κατάλληλα αναισθητικά δεν είναι καθόλου.

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • Πολλές φορές μια απονεύρωση είναι επίπονη αλλά μπορεί ο πόνος να κατευναστεί με παυσίπονα ωστόσο, κατά τη διάρκεια της επίσκεψής σας στον οδοντίατρο δεν θα πονάτε καθόλου. Επίσης, υπάρχουν φορές που ο Ασθενης δεν βιώνει καθόλου πόνο, αυτό έχει να κάνει με το αν υπάρχει ή όχι φλεγμονή στο σημείο όπως πολύ μεγάλη σημεία έχει να "προλάβει" ο Ασθενης να ξεκινήσει την θεραπεία πριν ξεκινήσει πρώτα πονος κι’αυτο γιατί ο πόνος ειναι ένδειξη πως υπάρχει διασπορά μικροβίων στο σημείο.

    Καρβουνιάρη Άννα - Σακέτου Αλέξια

    Οδοντίατρος

    Αργυρούπολη

  • Αν γινει υπο σωστη αναισθησια κ απο τον καταλληλα εκπαιδευμενο ιατρο που φερει τα αναλογα εργαλεια δεν ειναι καθολου επιπονη.Απλα μολις γινει το πρωτο βημα τελειωνοντας δηλαδη το πρωτο ραντεβου μπορει να αφησει μια ευαισθησια κατα το πατημα των δοντιων,οταν δηλαδη ο ασθενης μασαει το οποιο ειναι κατι που υποχωρει μερα με τη μερα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Η διαδικασία της απονεύωσης είναι εντελώς ανώδυνη, ειδικά όταν γίνεται απο εξειδικευμένο Ενδοδοντολόγο. Πρόκειται για μια πολύ λεπτομερή διαδικασία, η οποία για να γίνει σωστά απαιτεί έναν εντελώς ήρεμο και συνεργάσιμο ασθενή.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Όχι, αλλά ένα δόντι που χρειάζεται ίσως είναι πιο ευαίσθητο και μπορεί να συνεχίσει να πονάει πιο ελαφρά μετά την επίσκεψη στον γιατρό.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Η απονεύρωση δεν είναι καθόλου επίπονη. Αν το δόντι είναι ζωντανό ή έχει στοιχεία ζωντανού νεύρου γίνεται αναισθησία, αλλιώς σε περίπτωση που είναι ήδη νεκρό δεν μπορεί να είναι επίπονο. Είναι μία διαδικασία που διαρκεί από μία μέχρι Τρεις συνεδρίες και πλέον δε συνδέεται καθόλου με πόνο.

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Πλατεία Μαβίλη

  • Η ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΠΙΠΟΝΗ ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΑΤΡΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΝΔΟΔΟΝΤΙΚΑ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΟ ΑΣΘΕΝΗ!ΔΙΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΡΙΝΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΙΚΡΟΕΡΓΑΛΕΙΑ ΧΕΙΡΟΣ,ΕΝΤΟΠΙΣΤΗ ΑΚΡΟΡΙΖΙΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΡΙΖΙΚΟ ΣΩΛΗΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ.ΠΟΛΛΑ ΥΛΙΚΑ ΟΠΩΣ ΦΥΡΑΜΑ GROSSMANN ΚΑΙ ΔΙΑΛΥΜΑ ΕΥΓΕΝΟΛΗΣ, ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ!

    Χρονόπουλος Χρόνης

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Οχι γιατι γινεται με ''μπολικη'' αναισθησια ωστε να μη νιωσετε τιποτα!

    Μπουλντής Γεώργιος - Athens Dental Project

    Οδοντίατρος

    Ελληνικό

  • Με αναισθησία όχι. Χωρίς αναισθησία ναι.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Όχι γιατί χορηγείτε πάντοτε τοπική αναισθησία πριν πραγματοποιηθεί.

    Χαρίσης Αλέξης

    Ενδοδοντολόγος

    Κολωνάκι

  • Δεν είναι καθόλου επίπονη η ενδοδοντικη θεραπεία εφόσον έχει γίνει καλή αναισθησία!

    Δότη Άννα

    Οδοντίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Οχι. Γίνεται τοπική αναισθησία.

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Εξαρτάται την κατάσταση του δοντιού σας. Αν το δόντι βρίσκεται σε κατάσταση οξείας φλεγμονής, τότε πριν και μετά την διαδικασία της απονεύρωσης θα έχετε ενόχληση έως έντονο πόνο. Η διαδικασία της ενδοδοντικής θεραπείας (απονεύρωση) δεν είναι επίπονη, διότι γίνεται υπό αναισθησία.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Όχι γίνεται υπό αναισθησία

    Αγραπίδου Μαρία

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Καλλιθέα

  • Οχι εφοσον ο οδοντιατρος εχει κανει την σωστη αναισθησια του δοντιου.

    Χωραφά Γεωργία

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Η απονεύρωση είναι μια διαδικασία που γίνεται πάντα αφού προηγουμένως επιτευχθεί πλήρης αναισθητοποιηση της περιοχής. Ο ασθενής νοιώθει μόνο τις κινήσεις του επεμβαινοντα,χωρίς όμως να νοιωθει πόνο!! Ουτε κατά τη διάρκεια ,ούτε μετά το πέρας της θεραπείας.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Όχι, οι ασθενείς καλύπτονται με βαθιά αναισθησία ώστε να μην υπάρχει πόνος κατά τη διαδικασία.
    Επειδή το βάθος της αναισθησίας μπορεί να επηρεαστεί από το στάδιο της φλεγμονής που αφορά ένα δόντι
    Μερικές φορές πριν ξεκινήσει η διαδικασία της ενδοδοντικής θεραπείας οι ασθενείς καλύπτονται με μία αντιβίωση εάν χρειαστεί ή και με κάποια αντιφλεγμονώδη ώστε να είναι ακόμα πιο ανώδυνη διαδικασία.

    Λαψάνης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλημέρα σας, ταλαιπωρία υπάρχει, ίσως, ανάλογα με την περίπτωση, επίπονη, σπάνια, επίσης ανάλογα με την περίπτωση.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Οχι εφόσον γίνει αναισθησία στην περιοχη

    Παπαδόπουλος Σωκράτης

    Οδοντίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Πλέον με την σύγχρονη μέθοδο δεν θα καταλάβετε τίποτα

    Μάλλιου Φανή (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • Όχι γιατί γίνεται με αναισθησία .

    Δεληγεώργη Βίκυ

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Είναι μία ανώδυνη διαδικασία. Ωστόσο σε μερικές περιπτώσεις με το πέρας την αναισθησίας μπορεί να υπάρξει μία ενόχληση για την αντιμετώπιση της οποίας θα ακολουθείτε τις οδηγίες του ιατρού και την αντίστοιχη φαρμακευτική αγωγή που θα σας υποδείξει.

    Leon Castell Claudia (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας! γίνεται πάντα με τοπική αναισθησία, επομένως όχι.

    Κονιτοπουλου Ελευθερια (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Άνω Πατήσια

  • Καλησπέρα σας. Η ενδοδοντική θεραπεία (απονεύρωση) γίνεται αφού έχει προηγηθεί τοπική αναισθησία. Οπότε, δεν είναι επίπονη . Δεν θα καταλάβετε τίποτα. Μόνο σε ιδιαίτερες περιπτώσεις μπορεί να υπάρξει ενόχληση, η οποία στην πορεία εξαλείφεται.

    Μαργέλλου Παρασκευή

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Γίνεται αναισθησία για την απονεύρωση. Για να μην είναι επίπονη.

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Στην σύγχρονη οδοντιατρική δεν επιτρέπεται οποιαδήποτε ιατρική πράξη να έχει πόνο,... υπάρχουν μέθοδοι ανάλογα την κάθε περίπτωση που διευθετήται χωρίς πόνο

    Στυλιανός Γεώργιος Oral Laser Applications (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • Είναι εντελώς ανώδυνη και ασφαλής

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Καμία θεραπεία κατά την διάρκεια που γίνεται δεν πονάει καθώς πραγματοποιείται τοπική αναισθησία. Πόνος όμως μπορεί να εμφανισθεί ενδιάμεσα στα ραντεβού της ενδοδοντικης θεραπείας , που ουσιαστικά δεν είναι πονος αλλά μια ενόχληση κατά την μασηση που είναι εύκολα ανεκτός

    Καλτσάς Δημήτριος

    Οδοντίατρος

    Καλλιθέα

  • Η απονεύρωση γίνεται με τοπική αναισθησία, ως εκ τούτου είναι τις περισσότερες φορές ανώδυνη.

    Παλαμίδας Πάτροκλος

    Ενδοδοντολόγος

    Κολωνάκι

  • είναι μια θεραπεία που στο πρώτο ραντεβού συνήθως γίνεται αναισθησία.
    όταν γίνει σωστά, έχετε εξασφαλίσει την παραμονή του δοντιου στο στόμα σας

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Η ενδοδοντικη θεραπεία γίνεται πάντα με αναισθησία άρα οχι

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Κατά την διάρκεια της συνεδρίας λόγω της αναισθησίας δεν πονάει καθόλου, όμως μπορεί να ενοχλήσει αφού περάσει η αναισθησία. Γι αυτό δίνουμε προληπτικά κάποιο παυσίπονο ντεπον ή αλγκοφρεν πριν ξεμουδιασει. Συνήθως φεύγει και η ενόχληση μετά από 1-2 μέρες

    Πηλίδου Όλγα

    Οδοντίατρος

    Βύρωνας

  • Είναι δυνατόν να γίνει έτσι ώστε να μην δημιουργεί καμια απόλυτος ενόχληση

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Όχι γίνεται με τοπική αναισθησία.

    Αντωνίου Άδωνις

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας.Αναλόγως αν είναι ζωντανό ή νεκρό. Αν είναι νεκρό δεν υπάρχει πόνος.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • η ενδοδοντική θεραπεία δεν είναι μια εργασία που προκαλει πόνο . Η τοπική αναισθησία βοηθά οπού χρειάζεται .

    Καλαντζής Στέλιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Καποιες φορες ναι καποιες οχι...εξαρταται απο το αν το δοντι ειναι νεκρο η ζωντανο...εννοειται η ολη διαδικασια γινεται με ενεση

    Γιασεμή - Μουαΐμη Σωτηρούλα

    Οδοντίατρος

    Λεμεσός

  • Σαν διαδικασία δεν είναι. Πραγματοποιείται αναισθησία κατα την διάρκεια της θεραπείας. Μπορεί ομως να υπάρξουν μικρές ευαισθησίες οι οποίες είναι διαχειρίσιμες με παυσίπονα.

    Καρατζέας Νίκος Κaratzeas Dental Care

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Καλαμάτα

  • Καλημέρα σας, Χριστός Ανέστη γίνεται με αναισθησία ,αρα δεν πονάτε

    Πετροπούλου Ευγενία

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Ίλιον

  • Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν είναι επίπονη σε κάποιες περιπτώσεις χρειάζεται χορήγηση αντιβίωσης για να μην υπάρχει πόνος μετά την επίσκεψη στο ιατρειο !! Όλες οι απονευρώσεις γίνονται με αναισθησία όποτε κατά την διάρκεια που γίνεται στο ιατρειο δεν υπάρχει πόνος

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Η απονεύρωση γίνεται πάντα με αναισθησία οποτε την ώρα της θεραπείας δεν αισθάνεστε πόνο. Ανάμεσα στις επισκέψεις όμως είναι σύνηθες να εμφανίζονται κάποιες ενοχλήσεις (π.χ. στο δάγκωμα) οι οποίες αντιμετωπίζονται με παυσίπονα

    Τσιτσιρίδης Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Χανιά

  • Όχι γιατί γίνεται πάντα με τοπική αναισθησία......

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • ΥΠΟ ΤΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ,ΟΧΙ

    Σιμόπουλος Νικόλαος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Κέρκυρα

  • ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ...ΜΟΝΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΕΡΓΑΛΕΙΟΥ ΣΤΟΝ ΡΙΖΙΚΟ ΣΩΚΙΝΑ..ΜΕΤΑ ΟΧΙ

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι