• Aponeurosis
  • Submitted on 19/04/2023

είναι επίπονη η απονεύρωση;

58 specialists answered

  • οχι ι γιατι γινεται με αναισθησια. ειναι πιο δυσκολη στα οπισθια δοντια

    Vavourakis Georgios

    Dentist

    Gizi

  • Συνηθως οχι γιατι ειναι με αναισθησια προφανως αλλα εχεις σε ενα ποσοστο ενοχλησεις αναμεσα στα 2 ραντεβου, σχεδον παντα μονο στο πρωτο 24ωρο που ελεγχονται με απλα φαρμακα αντιφλεγμονωδη

  • Όχι γιατί γίνεται αναισθησία!!

    Katsiva Afroditi

    Dentist

    Nea Ionia

  • Η απονεύρωση δεν είναι καθόλου επίπονη γιατί πραγματοποιείται με τοπική αναισθησία.

    Αλεξόπουλος Αριστείδης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Agios Dimitrios

  • οχι, γινεται με τοπική αναισθησία.

    Παπαγεωργοπούλου Νικολίτσα (Deactivated account)

    Dentist

    Argyroupoli

  • Όλες οι θεραπείες γίνονται με τη χρήση τοπικής αναισθησίας. Στη συνέχεια και εφόσον κριθεί πως ο ασθενής υπάρχει περίπτωση να έχει ενόχληση μετά το πέρας της συνεδρίας, χορηγούνται τα ανάλογα παυσίπονα.

  • Οχι διοτι γινεται κατοπιν αναισθησιας του δοντιου

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Dentist

    Kavala

  • Καμία θεραπεία δεν ειναι επίπονη. Γίνονται όλες υπό τοπική αναισθησία

    Tsagkari Nefeli

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Agios Dimitrios

  • Η απονεύρωση γίνεται μετά από τοπική αναισθησία, οπότε θα έλεγα πως δεν είναι επίπονη διαδικασία. Υπάρχει πιθανότητα να νιώσετε μικρή ευαισθησία μετά το ραντεβού, η οποία παρέρχεται σύντομα.

    Παναγιωτοπούλου Άννα

    Dentist

    Neo Psychiko

  • ΟΧΙ δεν ειναι , καθως γινεται κατω απο τοπικη αναισθησια

  • Καθόλου. Η απονεύρωση γίνεται υπό αναισθησία κ δεν αισθάνεσαι απολύτως τπτ.

    Tzanakis Nikolaos

    Dentist

    Heraklion

  • Τις περισσοτερες φορες οχι

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia

  • Η ενδοδοντική θεραπεία (κοινώς απονεύρωση) είναι μια διαδικασία η οποία γίνεται υπό καθεστώς τοπικής αναισθησίας και ως εκ τούτου ΔΕΝ είναι επώδυνη. Ανάλογα με την αντίδραση του οργανισμού στην φλεγμονή, ειδικά αν αυτή προϋπάρχει και έχει δημιουργήσει ήδη έντονη συμπτωματολογία, υπάρχει περίπτωση, με την πάροδο της αναισθησίας να εμφανιστεί μικρής διάρκειας ήπια ενόχληση (σπάνια πιο έντονη), η οποία όμως ελέγχεται πλήρως από αντιφλεγμονώδη και παυσίπονα φάρμακα.

    Hatzopoulos Dimitris

    Dentist

    Galatsi

  • ΟΧΙ ΕΑΝ ΓΙΝΕΙ ΣΩΣΤΑ

    KOLIOULI ELENI

    Dentist

    Kypseli

  • Με τα κατάλληλα αναισθητικά δεν είναι καθόλου.

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Dentist

    Chalandri

  • Πολλές φορές μια απονεύρωση είναι επίπονη αλλά μπορεί ο πόνος να κατευναστεί με παυσίπονα ωστόσο, κατά τη διάρκεια της επίσκεψής σας στον οδοντίατρο δεν θα πονάτε καθόλου. Επίσης, υπάρχουν φορές που ο Ασθενης δεν βιώνει καθόλου πόνο, αυτό έχει να κάνει με το αν υπάρχει ή όχι φλεγμονή στο σημείο όπως πολύ μεγάλη σημεία έχει να "προλάβει" ο Ασθενης να ξεκινήσει την θεραπεία πριν ξεκινήσει πρώτα πονος κι’αυτο γιατί ο πόνος ειναι ένδειξη πως υπάρχει διασπορά μικροβίων στο σημείο.

  • Αν γινει υπο σωστη αναισθησια κ απο τον καταλληλα εκπαιδευμενο ιατρο που φερει τα αναλογα εργαλεια δεν ειναι καθολου επιπονη.Απλα μολις γινει το πρωτο βημα τελειωνοντας δηλαδη το πρωτο ραντεβου μπορει να αφησει μια ευαισθησια κατα το πατημα των δοντιων,οταν δηλαδη ο ασθενης μασαει το οποιο ειναι κατι που υποχωρει μερα με τη μερα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Η διαδικασία της απονεύωσης είναι εντελώς ανώδυνη, ειδικά όταν γίνεται απο εξειδικευμένο Ενδοδοντολόγο. Πρόκειται για μια πολύ λεπτομερή διαδικασία, η οποία για να γίνει σωστά απαιτεί έναν εντελώς ήρεμο και συνεργάσιμο ασθενή.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Dentist

    Kifisia

  • Όχι, αλλά ένα δόντι που χρειάζεται ίσως είναι πιο ευαίσθητο και μπορεί να συνεχίσει να πονάει πιο ελαφρά μετά την επίσκεψη στον γιατρό.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Η απονεύρωση δεν είναι καθόλου επίπονη. Αν το δόντι είναι ζωντανό ή έχει στοιχεία ζωντανού νεύρου γίνεται αναισθησία, αλλιώς σε περίπτωση που είναι ήδη νεκρό δεν μπορεί να είναι επίπονο. Είναι μία διαδικασία που διαρκεί από μία μέχρι Τρεις συνεδρίες και πλέον δε συνδέεται καθόλου με πόνο.

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Platia Mavili

  • Η ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΠΙΠΟΝΗ ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΑΤΡΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΝΔΟΔΟΝΤΙΚΑ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΟ ΑΣΘΕΝΗ!ΔΙΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΡΙΝΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΙΚΡΟΕΡΓΑΛΕΙΑ ΧΕΙΡΟΣ,ΕΝΤΟΠΙΣΤΗ ΑΚΡΟΡΙΖΙΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΡΙΖΙΚΟ ΣΩΛΗΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ.ΠΟΛΛΑ ΥΛΙΚΑ ΟΠΩΣ ΦΥΡΑΜΑ GROSSMANN ΚΑΙ ΔΙΑΛΥΜΑ ΕΥΓΕΝΟΛΗΣ, ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ!

    Χρονόπουλος Χρόνης

    Dentist

    Gizi

  • Οχι γιατι γινεται με ''μπολικη'' αναισθησια ωστε να μη νιωσετε τιποτα!

  • Με αναισθησία όχι. Χωρίς αναισθησία ναι.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Dentist

    Glyfada

  • Όχι γιατί χορηγείτε πάντοτε τοπική αναισθησία πριν πραγματοποιηθεί.

    Harisis Alexis

    Endodontist

    Kolonaki

  • Δεν είναι καθόλου επίπονη η ενδοδοντικη θεραπεία εφόσον έχει γίνει καλή αναισθησία!

    Doti Anna

    Dentist

    Platia Mavili

  • Οχι. Γίνεται τοπική αναισθησία.

    Veranis Vasileios

    Dentist

    Petralona

  • Εξαρτάται την κατάσταση του δοντιού σας. Αν το δόντι βρίσκεται σε κατάσταση οξείας φλεγμονής, τότε πριν και μετά την διαδικασία της απονεύρωσης θα έχετε ενόχληση έως έντονο πόνο. Η διαδικασία της ενδοδοντικής θεραπείας (απονεύρωση) δεν είναι επίπονη, διότι γίνεται υπό αναισθησία.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Petroupoli

  • Όχι γίνεται υπό αναισθησία

    Αγραπίδου Μαρία

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Kallithea

  • Οχι εφοσον ο οδοντιατρος εχει κανει την σωστη αναισθησια του δοντιου.

    Χωραφά Γεωργία

    Dentist

    Ilioupoli

  • Η απονεύρωση είναι μια διαδικασία που γίνεται πάντα αφού προηγουμένως επιτευχθεί πλήρης αναισθητοποιηση της περιοχής. Ο ασθενής νοιώθει μόνο τις κινήσεις του επεμβαινοντα,χωρίς όμως να νοιωθει πόνο!! Ουτε κατά τη διάρκεια ,ούτε μετά το πέρας της θεραπείας.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Όχι, οι ασθενείς καλύπτονται με βαθιά αναισθησία ώστε να μην υπάρχει πόνος κατά τη διαδικασία.
    Επειδή το βάθος της αναισθησίας μπορεί να επηρεαστεί από το στάδιο της φλεγμονής που αφορά ένα δόντι
    Μερικές φορές πριν ξεκινήσει η διαδικασία της ενδοδοντικής θεραπείας οι ασθενείς καλύπτονται με μία αντιβίωση εάν χρειαστεί ή και με κάποια αντιφλεγμονώδη ώστε να είναι ακόμα πιο ανώδυνη διαδικασία.

    Lapsanis Georgios

    Dentist

    Nea Smirni

  • Καλημέρα σας, ταλαιπωρία υπάρχει, ίσως, ανάλογα με την περίπτωση, επίπονη, σπάνια, επίσης ανάλογα με την περίπτωση.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati

  • Οχι εφόσον γίνει αναισθησία στην περιοχη

    Papadopoulos Sokratis

    Dentist

    Thessaloniki

  • Πλέον με την σύγχρονη μέθοδο δεν θα καταλάβετε τίποτα

    Malliou Fani (Deactivated account)

    Dentist

    Galatsi

  • Όχι γιατί γίνεται με αναισθησία .

    Deligiorgi Vasiliki

    Dentist

    Marousi

  • Είναι μία ανώδυνη διαδικασία. Ωστόσο σε μερικές περιπτώσεις με το πέρας την αναισθησίας μπορεί να υπάρξει μία ενόχληση για την αντιμετώπιση της οποίας θα ακολουθείτε τις οδηγίες του ιατρού και την αντίστοιχη φαρμακευτική αγωγή που θα σας υποδείξει.

    Leon Castell Claudia (Deactivated account)

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας! γίνεται πάντα με τοπική αναισθησία, επομένως όχι.

    Κονιτοπουλου Ελευθερια (Deactivated account)

    Dentist

    Ano Patisia

  • Καλησπέρα σας. Η ενδοδοντική θεραπεία (απονεύρωση) γίνεται αφού έχει προηγηθεί τοπική αναισθησία. Οπότε, δεν είναι επίπονη . Δεν θα καταλάβετε τίποτα. Μόνο σε ιδιαίτερες περιπτώσεις μπορεί να υπάρξει ενόχληση, η οποία στην πορεία εξαλείφεται.

    Margellou Paraskeui

    Dentist

    Patras

  • Γίνεται αναισθησία για την απονεύρωση. Για να μην είναι επίπονη.

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • Στην σύγχρονη οδοντιατρική δεν επιτρέπεται οποιαδήποτε ιατρική πράξη να έχει πόνο,... υπάρχουν μέθοδοι ανάλογα την κάθε περίπτωση που διευθετήται χωρίς πόνο

    Stylianos Georgios (Deactivated account)

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Chalandri

  • Είναι εντελώς ανώδυνη και ασφαλής

    Antoniou Panagiotis (Deactivated account)

    Dentist

    Trikala

  • Καμία θεραπεία κατά την διάρκεια που γίνεται δεν πονάει καθώς πραγματοποιείται τοπική αναισθησία. Πόνος όμως μπορεί να εμφανισθεί ενδιάμεσα στα ραντεβού της ενδοδοντικης θεραπείας , που ουσιαστικά δεν είναι πονος αλλά μια ενόχληση κατά την μασηση που είναι εύκολα ανεκτός

    Kaltsas Dimitrios

    Dentist

    Kallithea

  • Η απονεύρωση γίνεται με τοπική αναισθησία, ως εκ τούτου είναι τις περισσότερες φορές ανώδυνη.

    Palamidas Patroklos

    Endodontist

    Kolonaki

  • είναι μια θεραπεία που στο πρώτο ραντεβού συνήθως γίνεται αναισθησία.
    όταν γίνει σωστά, έχετε εξασφαλίσει την παραμονή του δοντιου στο στόμα σας

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Η ενδοδοντικη θεραπεία γίνεται πάντα με αναισθησία άρα οχι

    Mourtzinos Nikos

    Dentist

    Acharnes

  • Κατά την διάρκεια της συνεδρίας λόγω της αναισθησίας δεν πονάει καθόλου, όμως μπορεί να ενοχλήσει αφού περάσει η αναισθησία. Γι αυτό δίνουμε προληπτικά κάποιο παυσίπονο ντεπον ή αλγκοφρεν πριν ξεμουδιασει. Συνήθως φεύγει και η ενόχληση μετά από 1-2 μέρες

    Pilidou Olga

    Dentist

    Vironas

  • Είναι δυνατόν να γίνει έτσι ώστε να μην δημιουργεί καμια απόλυτος ενόχληση

    Levi Anna

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Chalandri

  • Όχι γίνεται με τοπική αναισθησία.

    Antoniou Adonis

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Καλησπέρα σας.Αναλόγως αν είναι ζωντανό ή νεκρό. Αν είναι νεκρό δεν υπάρχει πόνος.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko

  • η ενδοδοντική θεραπεία δεν είναι μια εργασία που προκαλει πόνο . Η τοπική αναισθησία βοηθά οπού χρειάζεται .

    Καλαντζής Στέλιος (Deactivated account)

    Dentist

    Palaio Faliro

  • Καποιες φορες ναι καποιες οχι...εξαρταται απο το αν το δοντι ειναι νεκρο η ζωντανο...εννοειται η ολη διαδικασια γινεται με ενεση

    Γιασεμη Μουαιμη Σωτηρουλα

    Dentist

    Lemesos

  • Σαν διαδικασία δεν είναι. Πραγματοποιείται αναισθησία κατα την διάρκεια της θεραπείας. Μπορεί ομως να υπάρξουν μικρές ευαισθησίες οι οποίες είναι διαχειρίσιμες με παυσίπονα.

    Καρατζέας Νικόλαος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Kalamata

  • Καλημέρα σας, Χριστός Ανέστη γίνεται με αναισθησία ,αρα δεν πονάτε

    Πετροπούλου Ευγενία

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Ilion

  • Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν είναι επίπονη σε κάποιες περιπτώσεις χρειάζεται χορήγηση αντιβίωσης για να μην υπάρχει πόνος μετά την επίσκεψη στο ιατρειο !! Όλες οι απονευρώσεις γίνονται με αναισθησία όποτε κατά την διάρκεια που γίνεται στο ιατρειο δεν υπάρχει πόνος

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Η απονεύρωση γίνεται πάντα με αναισθησία οποτε την ώρα της θεραπείας δεν αισθάνεστε πόνο. Ανάμεσα στις επισκέψεις όμως είναι σύνηθες να εμφανίζονται κάποιες ενοχλήσεις (π.χ. στο δάγκωμα) οι οποίες αντιμετωπίζονται με παυσίπονα

    Τσιτσιρίδης Δημήτρης

    Dentist

    Chania

  • Όχι γιατί γίνεται πάντα με τοπική αναισθησία......

    Makantani Eydokia

    Dentist

    Exarcheia

  • ΥΠΟ ΤΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ,ΟΧΙ

    Simopoulos Nikolaos

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Kerkira (Corfu)

  • ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ...ΜΟΝΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΕΡΓΑΛΕΙΟΥ ΣΤΟΝ ΡΙΖΙΚΟ ΣΩΚΙΝΑ..ΜΕΤΑ ΟΧΙ

    Ragkou Vasiliki

    Dentist

    Pagrati