• Βουλιμία - νευρική ανορεξία
  • Υποβλήθηκε 09/04/2024

καλημερα εχω μια κορη 15 χρονων εδω και κατι μηνες εχει ξεκινησει να τρωει ελαχιστα φαγητο λεει ψεμματα οτι τρωει ειχε παει εκδρομη με το σχολειο τησ με παιρνει τηλ το βραδυ οτι εχει πονο στο στομαχι της και κανει εμετο αυτο πιστευω οτι ηταν προφαση ειχα ενημερωσει τη καθηγητρια της και την παρακολουθουσε μολις ετρωγε κατι πηγαινε στο μπανιο και εκανε εμετο να σημειωσω πως εχω χωρισει με τον πατερα της εδω και τρια χρονια εκανε αλλη οικογενεια κα παιδια τα φερνει στο σπιτι εγω εχω φυγει απο το σπιτι διοτι περασα δυσκολα τη μπορω να κανω να βοηθησω το παιδι μου ποιον να συμβουλευτω και τη να τις δωσω ωστε να τις ανοιξει η ορεξη την εχω υπο παρακολουθηση τωρα να δω εαν συνεχιζει τους εμετους φοβαμαι για το παιδι μου ειμαι κοντα τησ οσο μπορω μηλαμε τις εξηγησα οτι φτανει αυτο που κανει πρεπει τωρα να σταματησει εδω τηνπηγα σε διατροφολογο ωστε να τις δωσει διατροφη ωστε να την βοηθησω δεν ξερω τη αλλο να κανω

9 ειδικοί απάντησαν

  • Αρχικά θέλει ραντεβού με παιδοψυχίατρο!
    Η διατροφική διαταραχή είναι ψυχικη νόσος με ορατά αποτελσματα τη προβληματική σίτιση κ το σωματικό βάρος! Κ μετά θέλει εκπαίδευση από διατροφολόγο για συνεχή ενίσχυση κ υποστήριξη!

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Οι διαταραχές πρόσληψης τροφής ειδικά όταν εμφανίζονται στην εφηβεία μας ανησυχούν μια και είναι η ηλικία εμφάνισης ανορεξίας και βουλιμίας. Επισκεφθείτε ψυχίατρο ή ψυχολόγο.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Αυτό που κάνει το παιδί σας είναι πολύ σοβαρό υπάρχουν δομές κάντε μία αναζήτηση στο internet που αναλαμβάνουν τη βοήθεια σε αυτό το παιδί οπωσδήποτε αναζητήσετε βοήθεια από εξειδικευμένους ανθρώπους που αναλαμβάνουν τέτοια περιστατικά είναι επείγον να το κάνετε ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας.
    Είναι ένα πολύ σημαντικό πρώτο βήμα το γεγονός ότι έχετε παρατηρήσει τις συμπεριφορές της κόρης σας και προσπαθείτε να τη βοηθήσετε με κάθε τρόπο. Σε αυτές τις περιπτώσεις αυτό που συνίσταται είναι η επίσκεψη σε διατροφολόγο και η τακτική παρακολούθηση από τον/την επαγγελματία καθώς και η ατομική ψυχοθεραπεία της έφηβης, εάν είναι μια δική της επιθυμία. Πολύ σημαντική επίσης είναι η δικής σας εμπλοκή σε Συμβουλευτική Γονέων, προκειμένου να λάβετε κι εσείς την κατάλληλη στήριξη και φροντίδα.

    Περπινιώτη Ναταλία

    Ψυχολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Ο διατροφολόγος δυστυχώς δεν βοηθάει στη διαχείριση της ανορεξίας και της βουλιμίας. Θα χρειαστεί οπωσδήποτε τη συμβολή ψυχολόγου.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Καλημέρα σας, καταλαβαίνω την ανησυχία σας και καλώς ψάχνετε τρόπο να βοηθήσετε την κόρη σας. Αυτό που περιγράφετε φαίνεται να είναι διατροφική διαταραχή. Θα πρέπει να απευθυνθείτε σε διαιτολόγο εξειδικευμένο σε διατροφικές διαταραχές, ψυχολόγο επίσης με γνώσεις σχετικές, ψυχίατρο και παθολόγο. Οτιδήποτε χρειαστείτε σχετικά με τη διατροφική παρακολούθηση θα χαρώ να κλείσουμε ένα ραντεβού να σας βοηθήσω.

    Γουμενάκη Θεανώ

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ρέθυμνο

  • Δυστηχως θα πρέπει να συμβουλεύτητε άμεσα κάποιον παιδοψυχολόγο καθώς δείχνει σημάδια διατροφικής διαταραχής . Κ έπειτα σε έναν διαιτολόγο για ρύθμιση ΤΠΥ φαγητού

    Καραμανίδης Βασίλειος,Msc(Cand), RD - VK Nutrition

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλησπέρα σας, η συμβουλή μου θα ήταν να απευθυνθείτε σε ένα ψυχολόγο που εξειδικεύεται στο κομματι των διατροφικών διαταραχών για το πως θα προσεγγίσετε εσείς την κόρη σας και ίσως χρειαστεί και η ιδια μια υποστήριξη και παράλληλα με έναν διαιτολόγο που εξειδικεύεται στο κομματι τν διατροφικών διαταραχών!
    Ο ψυχολόγος με τν διαιτολόγο θα πρεπει να βρίσκονται σε επικοινωνία μεταξύ τους για να βοηθηθεί πλήρως η κόρης σας!

    Βερυκοκάκη Έλενα - Healthy Life

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Θα πρέπει να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να ρυθμίσει το διατροφικό πρόγραμμα της κόρης σας εξατομικευμένα και επίσης θα πρέπει να επισκεφθείτε έναν ψυχολόγο ώστε να τη βοηθήσει κατάλληλα όσον αφορά την συμπεριφορά της, την ψυχολογία της, να τη βοηθήσει και να συμβάλει στο σωστό τρόπο διαχείρισης των συναισθημάτων της

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι