• Τόνωση αυτοεκτίμησης
  • Υποβλήθηκε 22/03/2024

καλησπερα εχω παθει εναν τραυματισμο στο γυμναστηριο αρκετο καιρο πριν.Και απο πως και σταματησα την γυμναστικη δεν εχω ορεξη για τιποτα βαργιεμαι πολυ και δεν εχω το θαρρος να παω να μηλησω σε μια γυνεκα που μου αρεσει τη να κανω για να βρω την αυτοπεπηθεση μου ξανα.

6 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν κατάλαβα το πρόβλημα , επειδή τραυματίστηκατε δεν μπορείτε να μιλήσετε σε γυναίκα ή το είχατε και πριν ?? Μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας για να ενισχύσετε την αυτοπεποίθησή σας , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας. Ο τραυματισμός αυτός μοιάζει να σας έχει απορρυθμίσει. Σταματήσατε τη γυμναστική, και πλέον σα να μην βρίσκετε νόημα σε τίποτα. Έχετε χάσει την αυτοπεποίθησή σας, το θάρρος να φλερτάρετε. Σαν ο τραυματισμός αυτός να σας έκανε να χάσετε κομμάτι της ταυτότητάς σας, και αναζητάτε κάποιο τρόπο να επανέλθετε στον προηγούμενο λειτουργικό σας εαυτό.

    Την απάντηση θα μπορέσετε να αναζητήσετε μέσω της ψυχοθεραπείας. Θα σας βοηθήσει να ακούσετε τον εαυτό σας, να αντιληφθείτε το νόημα που έχετε αποδώσει στον τραυματισμό αυτό, τον λόγο που σας έχει ταλαιπωρήσει τόσο πολύ, ώστε να δημιουργηθεί χώρος μέσα σας για να ανακτήσετε και π
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Η αυτοπεποίθηση δεν εξαρτάται μόνο από το γυμνασμένο σώμα αλλά από την προσωπικότητά σας συνολικά. Θα ήταν καλό να ανοίξετε το θέμα και να πάρετε βοήθεια, έτσι ώστε να μην εξαρτάστε από περιστασιακές συνθήκες, όπως το γυμναστήριο.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι που περάσατε αυτό το τραυματικό γεγονός στο γυμναστήριο. Είναι φυσιολογικό να αισθάνεστε έτσι μετά από μια τέτοια εμπειρία. Είναι σημαντικό να αναζητήσετε τρόπους να ανακτήσετε την αυτοπεποίθησή σας και να επαναφέρετε τη χαμένη σας ενέργεια. Πρώτα απ' όλα, θα σας πρότεινα να μιλήσετε με έναν ειδικό σε τραυματισμούς ή ένα φυσιοθεραπευτή, που θα μπορέσει να σας προτείνει κατάλληλες ασκήσεις για την αποκατάσταση σας και θα σου δώσει συμβουλές για το πώς να επανέλθετε στη γυμναστική με ασφάλεια. Τέλος, όσον αφορά την έλλειψη θάρρους να μιλήσετε σε μια γυναίκα που σας αρέσει, να θυμάστε πως η αυτοπεποίθηση δεν είναι κάτι... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα,
    Ο τραυματισμός στο γυμναστήριο μπορεί να επηρεάσει τόσο σωματικά όσο και ψυχολογικά τη ζωή μας. Η έλλειψη γυμναστικής μπορεί να μας κάνει να μην έχουμε όρεξη και να χάσουμε το κίνητρο μας για αρκετά πράγματα.
    Σε περιόδους όπως αυτή, είναι σημαντικό να βρούμε τρόπους να επαναφέρουμε την αυτοπεποίθησή μας και την ενέργεια μας.
    Ίσως μια συζήτηση με ένα ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή να βοηθήσει στην ανακάλυψη νέων τρόπων αντιμετώπισης των συναισθημάτων σας, καλυτερεύοντας την ψυχικής σας υγεία και επαναφέροντας την αυτοπεποίθησης σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Εννοείται πως βλέπετε διαφορά στην λειτουργικότητα , ενεργητικότητα σας?
    Υπάρχει δηλαδή ελάττωση του ενδιαφέροντος ?. Μια αξιολόγηση και επίσκεψη σε έναν ειδικο σίγουρα θα βοηθούσε στην επίτευξη των στοχων σας.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου