• Σιδεράκια
  • Υποβλήθηκε 15/09/2023

Ελαφρυς οπισθογναθισμος κατω γναθου σε νεαρό αντρα, 19 χρον. Τι δυνατοτητες βελτιωσης υπαρχουν; Καθως κ χρονικο διαστημα. Ευχαριστώ

14 ειδικοί απάντησαν

  • Με βάση την περιγραφή σας, οι δυνατότητες βελτίωσης είναι πολλές. Χρειάζεται κλινική εκτίμηση της κατάστασης και αντίστοιχο θεραπευτικό σχέδιο.

    Ορθοδοντική Καναβάκης

    Ορθοδοντικός

    Μαρούσι

  • Χειρουργική διευθέτηση σε αυτή την ηλικια αλλά καλό θα ήταν να το συζητήσετε με έναν ορθοδοντικο.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Μπορούν να γίνουν αρκετές βελτιωτικές , κανείς σοβαρός Ιατρος όμως δε θα σας θέσει διαγνώσει , εάν δεν δει το περιστατικό απο κοντά με πανοραμική και μελέτη , για οποιαδήποτε διευκρίνιση ενημέρωση παρακαλώ καλέστε μας

    Κολιούλη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • Απαιτειται εξεταση.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Μπορεί να διορθωθεί ανάλογα με τον βαθμό του οπισθογναθισμου με ορθοδοντική ή χειρουργικά συνδυαστικά με ορθοδοντικο νάρθηκα

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Ανάλογα με την βαρύτητα του οπισθογναθισμού, εφόσον πράγματι είναι ελαφρύς, και αφού διερευνηθούν και άλλοι παράγοντες, θα μπορούσε πιθανά να προταθεί μια συμβατική ορθοδοντική θεραπεία με ή χωρίς εξαγωγές δοντιών.
    Σε κάθε περίπτωση, αυτό το ερώτημα δεν είναι δυνατόν να απαντηθεί χωρίς προηγουμένως να εκτιμηθούν όλοι οι πιθανοί οι παράγοντες μετά από μια κλινική και ακτινολογική εξέταση από έναν ειδικό ορθοδοντικό.
    Μόσχος Παπαδόπουλος, Καθηγητής Ορθοδοντικής Α.Π.Θ.

    Παπαδόπουλος Μόσχος

    Ορθοδοντικός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας,μπορείτε να επισκεφθείτε κάποιον ορθοδοντικό να πάρετε κάποια άποψη,υπάρχει περίπτωση να μπορεί να βελτιωθεί.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα, δυνατότητα πολύ μεγάλης βελτίωσης αλλά ο χρόνος θα καθοριστεί από το ειδος της θεραπείας. Η πιο γρήγορη μέθοδος είναι η χειρουργική.

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Μια επισκεψη σε εναν ορθοδοντικο θα μπορουσε να σας διαφωτισει περισσοτερο,εχοντας μαζι σας και μια σειρα ακτινογραφιων που θα σας ζητησει,ωστε να διαπιστωσει αν ο οπισθογναθισμος ειναι σκελετικο προβλημα,οδοντικο,ή συνδυασμος αυτων των δυο

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!Η ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΑΤΩ ΓΝΑΘΟΥ ΣΕ ΠΙΟ ΠΡΟΣΘΙΑ ΘΕΣΗ ΣΥΝΗΘΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕΧΡΙ 16 ΕΤΩΝ.ΜΕΤΑ Η ΚΡΟΤΑΦΟΓΝΑΘΙΚΗ ΑΡΘΡΩΣΗ ΟΣΤΕΟΠΟΙΗΤΑΙ.ΟΠΟΤΕ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΕΠΙΤΥΓΧΑΝΕΤΑΙ.
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΑΣ!

    Περράκης Εμμανουήλ

    Ειδικός Ορθοδοντικός

    Πειραιάς

  • Κλινική και ακτινογραφική εξέταση θα μας βοηθήσουν ώστε να σας ενημερώσουμε για τις θεραπευτικές επιλογές και τη διάρκεια!

    Κατσαδούρης Αλέξης

    Ορθοδοντικός

    Δροσιά

  • Υπάρχουν δυνατότητες από ορθοδοντική μετατόπιση δοντιών, έως κ χειρουργική λύση. Για να μπορέσουμε να σας απαντήσουμε με μεγαλύτερη ακρίβεια απαιτείται κλινική , ακτινογραφικη εξέταση κ πλάνο θεραπείας.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλό θα είναι να κάνετε μια επίσκεψη σε έναν εξειδικευμενο ορθοδοντικο

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας. Ένας ορθοδοντικός και μόνο αυτός, μπορεί να σας απαντήσει.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι