• Σιδεράκια
  • Υποβλήθηκε 06/02/2024

μετά από πόσο χρονικό διάστημα αρχίζουν να ισιώνουν τα δόντια μας?

8 ειδικοί απάντησαν

  • Η μετακίνηση στα δόντια αρχίζει να γίνεται ορατή μετά το δεύτερο μήνα θεραπείας

    Κεχαγιά Αργυρώ

    Ορθοδοντικός

    Νέα Σμύρνη

  • Τα δόντια ισιώνουν αλλά το πόσο γρήγορα ισιώνουν, εξαρτάται από διάφορους παράγοντες,
    όπως το πόσο έντονος είναι ο συνωστισμός και από άλλους βιολογικούς παράγοντες.

    Στάμου Εύη

    Ορθοδοντικός

    Αχαρνές

  • Η ταχύτητα μετακίνησης των δοντιών ποικίλει μεταξύ ασθενών και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Σε γενικές γραμμές τα δόντια μετακινούνται 0.5-1χλστ ανά μήνα.

    Ορθοδοντική Καναβάκης

    Ορθοδοντικός

    Μαρούσι

  • Αυτό εξαρτάται από το είδος της ορθοδοντικής θεραπείας, την αρχική κατάσταση στο στόμα και κατά πόσο ο ασθενής ακολουθεί τους κανόνες που δίνει ο ορθοδοντικός.

    Love Smile

    Οδοντίατρος

    Σύνταγμα

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΑΣ!

    Περράκης Εμμανουήλ

    Ειδικός Ορθοδοντικός

    Πειραιάς

  • Μετά τις πρώτες 8 ώρες από την εφαρμογή των δυνάμεων, τα δόντια αρχίζουν να μετακινούνται.
    Ορατές αλλαγές με το μάτι μπορείτε να παρατηρήσετε ήδη από τον 1ο μήνα της θεραπείας σας συνήθως.

    Κατσαδούρης Αλέξης

    Ορθοδοντικός

    Δροσιά

  • Ειναι σχετικο και εξαρταται απο παραγοντες οπως η ηλικια, η θεση των δοντιων και των γειτονικων τους, αν ειναι πανω ή κατω γναθος, ο τροπος θεραπειας κλπ. Να ειστε καλα!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας. Ανάλογα το περιστατικό και το στόμα του κάθε ασθενή.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό