• Σιδεράκια
  • Υποβλήθηκε 07/03/2024

Δεν μπορώ να κλείσω καλα τα δόντια μου, ο ένας από τα κεντρικούς κοπτήρες της άνω γνάθου οταν κλείνω το στομα πηγαίνει πίσω από τους κοπτήρες της κάτω γνάθου.Νιωθω ότι έχω στοματογναφικο σύνδρομο.Με σιδεράκια διορθώνεται η κατάσταση;Ποσο καιρό θα χρειαστεί;

9 ειδικοί απάντησαν

  • Αυτό που περιγράφετε μάλλον δεν είναι στοματογναθικό σύνδρομο. Η ορθοδοντική θεραπεία μπορεί να διορθώσει τη σχέση των προσθίων δοντιών. Η διάρκεια της θεραπείας δεν μπορεί να προσδιοριστεί χωρίς προηγούμενη κλινική εξέταση.

    Ορθοδοντική Καναβάκης

    Ορθοδοντικός

    Μαρούσι

  • Διορθώνεται με σιδεράκια κατά πάσα πιθανότητα Αλλά θα χρειαστεί να σας δει ορθοδοντικός για να πει τι χρειάζεται να γίνει και πόσο θα διαρκέσει

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • λογικα 5-6 μηνες

    Καλαμάτας Βασίλης

    Ορθοδοντικός

    Άνω Πατήσια

  • Χρειαζεται εξεταση , αλλα ακουγεται οτι μπορει να διορθωθει με ορθοδοντικη θεραπεια.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Ενα ραντεβου με εναν ορθοδοντικο θα μπορουσε να σας διαφωτισει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΧΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙ ΑΛΛΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΣΙΔΕΡΑΚΙΑ Η ΑΟΡΑΤΟΥΣ ΝΑΡΘΗΚΕΣ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΧΡΟΝΟΥ 1,5-2 ΕΤΗ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΑΣ!

    Περράκης Εμμανουήλ

    Ειδικός Ορθοδοντικός

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας. Φυσικά και διορθώνεται η κατάσταση με ορθοδοντική θεραπεία. Απαιτείται κλινική κ ακτινογραφικη εξέταση για να αποδοθεί το πλάνο θεραπείας κ ο χρόνος που απαιτείται. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Φυσικά και μπορεί να διορθωθεί. Ως προς τη διάρκεια της ορθοδοντικής θεραπείας, θα εξαρτηθεί και από την κατάσταση των πίσω δοντιών σας και για όλα αυτά μια εκτίμηση θα σας δώσει ο Ορθοδοντικός στο πρώτο ραντεβου.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Σίγουρα μπορούμε να το διορθώσουμε με σιδεράκια αλλά και με άλλους μηχανισμούς. Μετά από κλινική εξέταση θα σας απαντήσουμε για τους τρόπους αλλά και το χρόνο της θεραπείας.

    Κατσαδούρης Αλέξης

    Ορθοδοντικός

    Δροσιά