• Σιδεράκια
  • Υποβλήθηκε 04/04/2023

Μπορεί το hyrax (για ταχεία διέυρυνση της άνω γνάθου) σαν παρενέργεια να δημιουργήσει απορρόφηση ρίζας, ή να αλλάξει την μορφολογία του προσώπου, σε διεύρυνση 5 χιλιοστών σε παιδί 15,5 ετών;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Η διεύρυνση γνάθου με Hyrax είναι μια ασφαλής θεραπεία που συνήθως δεν έχει παρενέργειες αν γίνει σωστά. Σε ασθενείς που βρίσκονται σε μετεφηβική ηλικία (όπως το παιδί που αναφέρετε) η διεύρυνση είναι συνήθως πιο δύσκολη και απαιτούνται πιο σύγχρονες μέθοδοι.

    Ορθοδοντική Καναβάκης

    Ορθοδοντικός

    Μαρούσι

  • Συμβάματα μπορούν να συμβούν σε κάθε πρθοδοντική θεραπεία, όπως και σε κάθε ιατρική πράξη!
    Ο ορθοδοντικός που πραγματοποιεί τη θεραπεία, μπορεί να λύσει όλες τις απορίες σας!9

    Κατσαδούρης Αλέξης

    Ορθοδοντικός

    Δροσιά

  • Απορρόφηφη ρίζας σαν παρενέργεια μπορεί να γίνει με συσκευή Hyrax. Μάλιστα η απορόφηση είναι πιό πιθανή όσο μεγαλώνει η ηλικία του ασθενή και η ραφή στην υπερώα είναι πιο δύσκολο να ανοίξει και απαιτούνται μεγαλύτερες δυνάμεις.
    Η χρήση της συσκευής Hyrax αφού πραγματοποιήσει τη διεύρυνση της υπερώας θα έχει και αλλαγές στο μέσο τριτημόριο του προσώπου που θα πρέπει να αυξηθεί κατά πλάτος. Η αλλαγή αυτή συνδέετεαι και μεάλλες αλλαγές του πρόσώπού όπως πολλές φορές μειώνεται η ρινιχείλική αύλακα. Στις περιπτώσεις στενής άνω γνάθού η αύξηση του πλάτους του μέσου τριτημορίου είναι μια αλλάγή που την επιδιώκουμε γιατί ταυτόχρονα κάνει την υπε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μπερδούσης Ηλίας & Συνεργάτες

    Ορθοδοντικός

    Κορωπί

  • Η απορρόφηση των ριζών είναι μία παρενέργεια την οποία συναντάμε μετά από την ορθοδοντική θεραπεία, αλλά συνήθως είναι περιορισμένης έκτασης και δεν αποτελεί πρόβλημα για την υγεία των δοντιών. 'Οσον αφορά στο δεύτερο σκέλος της ερώτησης, 5 χιλιοστά συνολική διεύρυνση θα ήταν μετρήσιμη σε μία συγκρητική ακτινογραφία, αλλά αμφιβάλω εάν θα ήταν ικανή να αλλάξει τόσο την μορφολογία του προσώπου του ασθενούς. Μην παραβλέπουμε το γεγονός ότι ένας έφηβος στα 15. αλλάζει ταχύτατα γιατί μεγαλώνει πολύ και γρήγορα σε αυτή την ηλικία. Οπότε οποιαδήποτε αλλαγή της μορφολογίας του προσώπου δεν ξέρω πόσο μπορεί να οφείλεται αποκλειστικά στην διεύρυνση... Διάβασε περισσότερα

    Κοτινάς Αναστάσιος

    Ορθοδοντικός

    Αμπελόκηποι

  • Σε κάποιες περιπτώσεις παρατηρείται απορρόφηση σε κάποιο τμήμα της ρίζας των δοντιών που επιβαρύνονται με το Hyrax. Υπάρχει η εναλλακτική του Hyrax με στήριξη σε μικροστηρίγματα στην υπερώα (ουρανίσκο) ώστε να ελαχιστοποιήσουμε τις δυνάμεις που ασκούνται στα δόντια. Αλλαγή στη μορφολογία του προσώπου σε τέτοια ηλικία και για τόση διεύρυνση δεν μας ανησυχεί.

    Κουτσουμπού Δέσποινα Μαρίνα

    Ορθοδοντικός

    Αγία Παρασκευή

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!Ο ΟΥΡΑΝΙΣΚΟΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ 2 ΟΣΤΑ,ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΕΡΩΙΑ ΡΑΦΗ.Η ΔΙΕΥΡΥΝΣΗ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 16 ΜΑΣ ΕΤΗ,ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΤΑ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΘΕΙΣΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ Η ΡΑΦΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣ ΟΣΤΕΟΠΟΙΗΘΕΙ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΑΣ!

    Περράκης Εμμανουήλ

    Ειδικός Ορθοδοντικός

    Πειραιάς