• Σεξουαλικές Διαταραχές
  • Υποβλήθηκε 13/05/2024

Καλησπέρα. Είναι η πρώτη φορά που κανω σεξ κ δεν πήγε τόσο καλά. Αφού προσπαθήσαμε αρκετή ώρα για να μπει μέσα όταν μπήκε δεν αισθανθήκαμε τίποτα ούτε εγώ ούτε αυτός. Γιατί συμβαίνει αυτο ;

6 ειδικοί απάντησαν

  • η πρώτη σεξουαλική επαφή συνήθως είναι μπλιαχ. είναι μεγάλο το άγχος κι από τις δύο πλευρές και είναι λογικό να αποσυντονίζεστε στη διάρκεια. Δώστε λίγο χρόνο και ξαναπροσπαθήστε, ακούστε τα σώματά σας και σπάστε τα στερεότυπα.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Θέλετε μάλλον χρόνο να γνωριστείτε και να υπάρξει συναισθηματική εγγύτητα, ζεστασιά μεταξύ σας, μπορείτε και να πάρετε πληροφορίες από ψυχίατρο ειδικό σε σεξουαλικές διαταραχές, να σας βοηθήσει να χαλαρώσετε και να ευχαριστηθείτε την ερωτική επαφή.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα,
    Πολλοί άνθρωποι αντιμετωπίζουν προκλήσεις κατά την πρώτη τους σεξουαλική εμπειρία, ενώ η δυσκολία στην εισαγωγή του πέους και η απουσία αισθήσεων μπορούν να οφείλονται σε διάφορους παράγοντες.
    Συχνά, οι ψυχολογικοί παράγοντες, της πρώτης φοράς, όπως το άγχος και ο φόβος μπορούν να παίξουν σημαντικό ρόλο, εμποδίζοντας τη φυσική και συναισθηματική άνεση που απαιτείται. Επιπλέον, η έλλειψη επαρκούς σωματικής προετοιμασίας και επικοινωνίας μεταξύ των εραστών μπορεί επίσης να συμβάλει στις δυσκολίες που αντιμετωπίζετε.
    Για να βελτιώσετε την εμπειρία σας, είναι σημαντικό να αναπτύξετε επικοινωνία με τον σύντροφο σας, να συζη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Η πρώτη συνεύρεση για ένα ζευγάρι σπανίως είναι απόλυτα ικανοποιητική. Εφόσον για εσάς είναι 1η φορά γενικά, είναι ακόμα πιο δύσκολο. Συνήθως υπάρχουν μεγάλες προσδοκίες για την 1η φορά με αποτέλεσμα την απογοήτευση. Όσον αφορά στη διείσδυση: Υπήρξε πόνος? Υπήρξε πρόβλημα με τη στύση? Δυσκολευτήκατε για κάποιον άλλο λόγο? Εάν δεν υπάρχει κάποιο οργανικό θέμα ο λόγος που δυσκολευτήκατε είναι πιθανότατα το άγχος σας. Θα βρείτε τον τρόπο σας και τον ρυθμό σας σαν ζευγάρι. Εάν συνεχίσει να υπάρχει πρόβλημα για καιρό (είτε δυσκολία διείσδυσης, είτε μη ικανοποίηση) είναι λόγος να επισκευτείτε ειδικό.

    Ζήκα Αιμιλία

    Ψυχίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας. Είναι πολύ φυσιολογικό τις πρώτες φορές να είναι επίπονη η διείσδυση και μάλλον και δυσάρεστη η συνεύρεση. Χρειάζεται χρόνο το σώμα για να ανταποκριθεί στην σεξουαλική επαφή.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Το να μην αισθάνεστε κάτι κατά τη διάρκεια του σεξ μπορεί να συμβαίνει για διάφορους λόγους και είναι απολύτως φυσιολογικό. Ορισμένοι παράγοντες που μπορούν να επηρεάσουν την εμπειρία σας είναι οι σωματικές και ψυχολογικές καταστάσεις, η άνεση με τον εαυτό σας και με τον σύντροφο σας, καθώς και οι προσδοκίες και οι πιέσεις που μπορεί να έχετε.
    Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι οι πρώτες φορές είναι συχνά εντελώς διαφορετικές από ό,τι περιμέναμε ή συζητήσαμε. Η επικοινωνία με τον σύντροφο σας είναι κλειδί για τη δημιουργία μιας θετικής εμπειρίας. Αν δεν αισθάνεστε άνετα ή αντιλαμβάνεστε κάποιο πρόβλημα, μη διστάσετε να μιλήσετε για αυτό με το
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια