• Περιτομή
  • Υποβλήθηκε 19/01/2023

Θα προτείνατε περιτομή στα αγόρια σε μικρή ηλικία για προληπτικούς λόγους? Όπως γίνεται στην Αμερική δηλαδή?

12 ειδικοί απάντησαν

  • Η χειρουργική παρέμβαση της περιτομής θα πρέπει να γίνεται για Ιατρικούς λόγους ή για λόγους δυσλειτουργίας κατά τη Σεξουαλική Ζωή μας. Προληπτική περιτομή δεν θεωρώ ότι έχει θέση στην καθημερινή πρακτική. ( Να προσθέσω πως η ακροποσθία -το πετσάκι κοινώς- είναι πολύ καλός ιστός για τυχόν μελοντικές πλαστικές της ουρήθρας)

    Κονδελίδης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Περαία

  • Όχι απο τη στιγμή που δεν υπάρχει θέμα θρησκευτικό η σοβαρός ιατρικός λόγος.

    Μαλόβρουβας Ευάγγελος

    Ουρολόγος - Ρομποτικός Χειρουργός

    Νέα Σμύρνη

  • Η σύγχρονη θεώρηση είναι αυτή που αναφέρετε

    Λασκαρίδης Λεωνίδας

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Η περιτομη έχει συγκεκριμένες ενδείξεις και πρεπει να γίνεται ειδικά σε μικρές ηλικίες μόνο αν υπάρχει λειτουργικό προβλημα. Παρόλα αυτά έχει αποδειχθεί ότι μειώνει τον κίνδυνο ουρολοιμωξεων, βαλανοποσθιτιδας, δυσπλασιων της βαλανου και σεξουαλικά μεταδιδόμενων νοσημάτων αργότερα.

    Γοργοράπτης Πέτρος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας. Όχι δεν προτείνεται από τις Ευρωπαϊκές Κατευθυντήριες Οδηγίες η περιτομή να γίνεται σε βάση πρόληψης.

    Μυκονιάτης Ιωάννης

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Όχι δεν θα το πρότεινα .

    Κόλβατζης Μερκούριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Βέροια

  • Ναι το προτείνω.

    Μπουλινάκης Ευάγγελος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • ΟΧΙ , ΜΟΝΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • Καλημέρα .Η περιτομή σε αγόρια ηλικίας έως 3,5 ετών ,μπορεί να γίνει και δεν θα υπάρχει ως ανάμνηση .Γίνεται οπωσδήποτε όταν υπάρχει απόλυτη Ιατρική ένδειξη .Επίσης για θρησκευτικούς -εθιμοτυπικους λόγους .Θεωρώ ότι, αν δεν υπάρχει απόλυτη Ιατρική ένδειξη για να γίνει άμεσα ,να αποφασίσει ο ίδιος για το σώμα του όταν θα είναι σε θέση να αποφασίζει για τον εαυτό του.

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Οχι αν δεν είναι απαραίτητο
    Όπως για παράδειγμα αν υπάρχει φίμωση

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Αν δεν υπάρχει λόγος δεν χρειάζεται να προβεί ένα μικρό παιδί σε περιτομή. Εκτός αν υπάρχει διαγνωσμένη φίμωση ή για θρησκευτικούς λόγους.

    Βουρίκης Παναγιώτης

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Δεν γίνεται πλέον στην Αμερική.Σίγουρα έχει πλεονεκτήματα η περιτομή.Μηδενική πιθανότητα για καρκίνο του πέους,μειωμένες πιθανότητες για νόσηση απο σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα.όμως υπάρχει και η άλλη πλευρά όπως σε περιπτώσεις στενωμάτων ουρήθρας όπου χρησιμοποιούμε το δέρμα της ακροποσθ΄ιας για να φτιάξουμε καινούργια ουρήθρα.Καλό θα ήταν να το αποφασίσει ο ίδιος όταν είναι νεαρός ενήλικας

    Μερτζιώτης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος