• Circumcision
  • Submitted on 19/01/2023

Θα προτείνατε περιτομή στα αγόρια σε μικρή ηλικία για προληπτικούς λόγους? Όπως γίνεται στην Αμερική δηλαδή?

12 specialists answered

  • Η χειρουργική παρέμβαση της περιτομής θα πρέπει να γίνεται για Ιατρικούς λόγους ή για λόγους δυσλειτουργίας κατά τη Σεξουαλική Ζωή μας. Προληπτική περιτομή δεν θεωρώ ότι έχει θέση στην καθημερινή πρακτική. ( Να προσθέσω πως η ακροποσθία -το πετσάκι κοινώς- είναι πολύ καλός ιστός για τυχόν μελοντικές πλαστικές της ουρήθρας)

    Kondelidis Nikolaos

    Urologist - Andrologist

    Perea

  • Όχι απο τη στιγμή που δεν υπάρχει θέμα θρησκευτικό η σοβαρός ιατρικός λόγος.

    Μαλόβρουβας Ευάγγελος

    Ουρολόγος - Ρομποτικός Χειρουργός

    Nea Smirni

  • Η σύγχρονη θεώρηση είναι αυτή που αναφέρετε

    Laskaridis Leonidas

    Urologist - Andrologist

    Thessaloniki

  • Η περιτομη έχει συγκεκριμένες ενδείξεις και πρεπει να γίνεται ειδικά σε μικρές ηλικίες μόνο αν υπάρχει λειτουργικό προβλημα. Παρόλα αυτά έχει αποδειχθεί ότι μειώνει τον κίνδυνο ουρολοιμωξεων, βαλανοποσθιτιδας, δυσπλασιων της βαλανου και σεξουαλικά μεταδιδόμενων νοσημάτων αργότερα.

    Γοργοράπτης Πέτρος

    Urologist - Andrologist

    Heraklion

  • Καλησπέρα σας. Όχι δεν προτείνεται από τις Ευρωπαϊκές Κατευθυντήριες Οδηγίες η περιτομή να γίνεται σε βάση πρόληψης.

    Μυκονιάτης Ιωάννης

    Urologist - Andrologist

    Thessaloniki

  • Όχι δεν θα το πρότεινα .

    Κόλβατζης Μερκούριος

    Urologist - Andrologist

    Veria

  • Ναι το προτείνω.

    Mpoulinakis Eyaggelos

    Urologist - Andrologist

    Platia Mavili

  • ΟΧΙ , ΜΟΝΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ

    Xiromeritis Marios

    Urologist - Andrologist

    Larissa

  • Καλημέρα .Η περιτομή σε αγόρια ηλικίας έως 3,5 ετών ,μπορεί να γίνει και δεν θα υπάρχει ως ανάμνηση .Γίνεται οπωσδήποτε όταν υπάρχει απόλυτη Ιατρική ένδειξη .Επίσης για θρησκευτικούς -εθιμοτυπικους λόγους .Θεωρώ ότι, αν δεν υπάρχει απόλυτη Ιατρική ένδειξη για να γίνει άμεσα ,να αποφασίσει ο ίδιος για το σώμα του όταν θα είναι σε θέση να αποφασίζει για τον εαυτό του.

    Tsakalidis Hristos

    Urologist - Andrologist

    Serres

  • Οχι αν δεν είναι απαραίτητο
    Όπως για παράδειγμα αν υπάρχει φίμωση

    Hatzidimitriou Eystratios

    Urologist - Andrologist

    Pagrati

  • Αν δεν υπάρχει λόγος δεν χρειάζεται να προβεί ένα μικρό παιδί σε περιτομή. Εκτός αν υπάρχει διαγνωσμένη φίμωση ή για θρησκευτικούς λόγους.

    Βουρίκης Παναγιώτης

    Urologist - Andrologist

    Ampelokipoi

  • Δεν γίνεται πλέον στην Αμερική.Σίγουρα έχει πλεονεκτήματα η περιτομή.Μηδενική πιθανότητα για καρκίνο του πέους,μειωμένες πιθανότητες για νόσηση απο σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα.όμως υπάρχει και η άλλη πλευρά όπως σε περιπτώσεις στενωμάτων ουρήθρας όπου χρησιμοποιούμε το δέρμα της ακροποσθ΄ιας για να φτιάξουμε καινούργια ουρήθρα.Καλό θα ήταν να το αποφασίσει ο ίδιος όταν είναι νεαρός ενήλικας

    Mertziotis Nikolaos

    Urologist - Andrologist

    Ampelokipoi