• Εμφυτεύματα δοντιών
  • Υποβλήθηκε 17/04/2023

Μου ειπαν οτι εχω λεπτο οστο αληθευει. Αν ναι τι μπορω να κανω

36 ειδικοί απάντησαν

  • ΑΛΗΘΕΥΕΙ.ΟΣΤΙΚΗ ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΤΕ ΕΜΦΥΤΕΥΜΑΤΑ

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Αν χρειαζεται για τοποθετηση εμφυτευματος τοτε περαν απο κοντυτερα και λεπτοτερα εμφυτευματα, εναλλακτικες τεχνικες και τυπους εμγυτευματων για τοποθετηση και προγανως εναλλακτικα σχεδια χωρις εμφυτευματα, η αναπλαση οστου με μοσχευμα ειναι ουσιαστικα μονόδρομος

    Παναγιωτόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Νίκαια

  • Αληθεύει. Μπορείτε να κάνετε μόσχευμα

    Γρεβενίτης Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Λαμία

  • Σε περίπτωση που το υπάρχον οστό δεν επαρκεί για την τοποθέτηση εμφυτευμάτων, υπάρχουν αρκετές τεχνικές αύξησης της φατνιακής ακρολοφίας έτσι ώστε να γίνει εφικτή η τοποθέτηση των εμφυτευμάτων. Εάν θέλετε μία πιό συγκεκριμένη απάντηση, σχετικά με το δικό σας πρόβλημα, μπορείτε να μας επισκεφθείτε,να κάνουμε τον απαραίτητο ακτινολογικό έλεγχο και στη συνέχεια, να σας δώσουμε την καλύτερη λύση.

    Οδοντιατρείο Ζάρμποζαν & Αναστασιάδη

    Οδοντίατρος

    Γλυκά Νερά

  • Θα πρέπει να κάνετε μια αξονική τομογραφία στην οποία φαίνεται σε τομές το κόκκαλο της γνάθου, το πάχος και το ύψος του, για να μπορέσουμε να κρίνουμε τις διαστάσεις του.
    Δε χρειάζεται να κάνετε κάτι αν έχετε λεπτό οστούν σε κάποιο σημείο της γνάθου. Σε περίπτωση που στο σημείο χρειάζεται να βάλετε κάποιο εμφύτευμα και το οστούν δεν επαρκεί, ο οδοντίατρος μπορεί να σας παραπέμψει για οστικό μόσχευμα. Αλλά οι λεπτομέρειες θα πρέπει να συζητηθούν.

    Παναγιωτοπούλου Άννα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙΤΕ ΣΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΟΔΟΝΤΟΓΝΑΘΙΚΗΣ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑΣ ΘΑ ΤΟ ΘΕΣΕΤΕ ΥΠΟΨΙΝ ΣΤΟΝ ΚΛΙΝΙΚΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΛΕΟΝ ΗΠΙΟΥΣ ΧΕΙΡΙΣΜΟΥΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΟΔΟΝΤΟΓΝΑΘΙΚΟ ΣΑΣ ΣΥΣΤΗΜΑ!

    Χρονόπουλος Χρόνης

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Πρωτα χρειαζεται αξονικη ακτινογραφια για να δουμε ακριβως τι συμβαινει και ''ποσο'' οστο εχετε.

    Μπουλντής Γεώργιος - Athens Dental Project

    Οδοντίατρος

    Ελληνικό

  • Πολύ σύνηθες. Υπαρχουν χειρουργικά πρωτοκολλα με τα οποία εξειδικευμενοι ιατροί "χτίζουν οστό" στην περιοχή ενδιαφέροντος

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Η υφή και η ποιότητα του οστου ,με βεβαιότητα εκτιμουνται με την μελέτη μιας αξονικής τομογραφίας γναθου

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Για την συγκεκριμένη ερώτηση εάν δεν βλέπω την αξονική δεν μπορώ να απαντήσω το αξιόλογο μόνο όταν βλέπω την αξονική και φυσικά υπάρχουνε διάφορες επεμβάσεις πριν και μετά προχωράμε στην τοποθέτηση του εμφυτεύματος

    Τάτο Αλβίνα

    Οδοντίατρος

    Κουκάκι

  • Μπορεί , αλλά δεν χρειάζεται να γίνει κάτι για αυτό!

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Δε μπορείτε να κάνετε κάτι. Είναι φυσιολογικό , απαιτείται από εσάς όμως πολύ καλή στοματική υγιεινή για να αποφύγετε την ουλίτιδα

    Τσιτσιρίδης Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Χανιά

  • Έχοντας μια αξονική της περιοχής που θέλετε να βάλετε Εμφυτευματα είναι καλό να μιλήσετε με έναν γναθοχειρουργό

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Υπάρχουν πολλές τεχνικές που διαφέρουν ανάλογα την περίπτωση. Θα πρέπει να γίνει μια επίσκεψη από κοντά για να γίνει εκτίμηση. Σας ευχαριστώ

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • Το ακριβές πάχος του οστού καθορίζεται μέσω ειδικής Αξονική Τομογραφίας Κωνικής Δέσμης (γνωστή και ως CBCT ή Dental Scan). Σε περίπτωση που έχετε ήδη κάνει αυτή την εξέταση και όντως το πάχος του οστού κρίνεται ανεπαρκές για τοποθέτηση εμφυτεύματος, θα χρειαστεί να πραγματοποιηθεί κάποια αναπλαστική τεχνική, με χρήση οστικού μοσχέυματος, αν και εφόσον το επιτρέπει το μέγεθος του ελλείμματος και η περιοχή ενδιαφέροντος. Για όλα αυτά θα πρέπει να ενημερωθείτε από τον οδοντίατρό σας.

    Χατζόπουλος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • Δεν μπορώ να γνωρίζω αν αληθεύει. Αν είναι σε σημείο που χρειάζεται να τοποθετηθεί εμφυτεύμα μπορεί να μπει μόσχευμα. Αλλιώς δεν χρειάζονται χειρουργό να κάνετε κάτι

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλησπέρα σας. Λεπτό οστό για τοποθέτηση εμφυτεύματος εννοείτε; Θέλετε να τοποθετήσετε εμφύτευμα ή έχετε περιοδοντίτιδα; Πρέπει να γίνει κλινική εξέταση αρχικά για να κατανοήσω την ερωτησή σας.

    Μαργέλλου Παρασκευή

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Αναλόγως τι θέλετε να κάνετε στην περιοχή
    Υπάρχουν οι λύσεις των μοσχευμάτων

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Μπορεί ναι μπορεί και όχι απαιτείται κλινική εξέταση και ακτινογραφικός έλεγχος

    Δεληγεώργη Βίκυ

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας! Αυτό το εξετάζουμε με τις κατάλληλες απεικονιστικές εξετάσεις και την κλινική εξέταση,αν υπάρχει ιστορικό οστεοπόρωσης η οστεοπενιας.

    Κονιτοπουλου Ελευθερια (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Άνω Πατήσια

  • Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις χρησιμοποιούμε μοσχεύματα οστού προκειμένου να αυξήσουμε το πάχος του οστού. Μια διαδικασία που μπορεί να διαρκέσει 3-6 μήνες ανάλογα την επέμβαση.

    Καρατζέας Νίκος Κaratzeas Dental Care

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Καλαμάτα

  • Αν δεν σκοπεύετε να βάλετε κάποιο εμφύτευμα δε χρειάζεται να κάνετε τίποτα απολύτως.

    Μπέσας Αθανάσιος

    Οδοντίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Δεν μπορεί να απαντηθεί μία τέτοια ερώτηση χωρίς την μελέτη μίας αξονικής τομογραφίας γνάθου. Αν σας είπαν πως έχετε λεπτό οστό για τοποθέτηση εμφυτευμάτων, υπάρχουν τεχνικές με τις οποίες μπορούμε να το αυξήσουμε σε όγκο.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Εάν υπάρχει ανάγκη αποκατάστασης με εμφυτεύματα ενδέχεται να μην είναι αρκετός ο χώρος για να τοποθετηθούν
    Σ αυτή τη περίπτωση μπορεί να προηγηθεί η τοποθέτηση απο κάποιο οστικό μόσχευμα για να αυξηθεί το εύρος
    Σε κάθε περίπτωση η αξονική CBCT θα δείξει στον ειδικό προσθετολογο όλες τις λεπτομέρειες

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Το οστούν των γνάθων όταν φύγουν τα δόντια χάνει το λόγο ύπαρξης του, ως εκτούτου αλλάζει διαστάσεις μικραίνοντας. Αναλόγως με το πόσα χρόνια λείπουν τα δόντια συνήθως η κατάσταση αυτή χειροτερεύει. Τις περισσότερες φορές όμως το εναπομείναν οστούν είναι αρκετό για την τοποθέτηση εμφυτευμάτων και την αποκατάσταση των δοντιών. Για να εξακριβώσουμε ακριβώς την κατάσταση που βρίσκονται οι γνάθοι σας θα πρέπει να σας δούμε από κοντά και να σας απαντήσουμε σαφώς εάν έχετε τη δυνατότητα Εμφυτευμάτων.

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Πλατεία Μαβίλη

  • Προφανώς σας είπα ναι ότι έχετε ασθένεια των τούβλων η περιοδοντίτιδα. Πρέπει να γίνει θεραπεία της ουλίτιδας ή της περιοδοντίτιδα για να κρατηθούν τα δόντια. Αυτό θα γίνει από τον οδοντίατρο κι εσείς πρέπει να βουρτσίζετε τακτικά και πάντα το βράδυ

    Μάλλιου Φανή (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • Βέβαια και αληθεύει,το οστό χάνεται από πολλούς λόγους,ίσως το νούμερο ένα να είναι η απώλεια των δοντιών.
    Εξαρτάται από το τι θέλετε να κάνετε στην περιοχή.Συνηθως σε τοποθέτηση εμφυτευμάτων μας νοιάζει οπού και μπορεί να γίνει ανάπλαση οστού.

    Μανωλιάδης Χρήστος

    Οδοντίατρος

    Άλιμος

  • Είναι ένα υπαρκτό πρόβλημα ωστόσο μια αξονική θα δώσει όλα τα απαραίτητα στοιχεία, εκτός κι’αν η κατάσταση είναι προχωρημένη και η λέπτυνση είναι εμφανής κατά την κλινική εξέταση. Χρειάζεται να προβείτε σε διαδικασίες μόνο εάν έχετε σκοπό αποκατάστασης κάποιας περιοχής ή ολοκλήρου του στόματος και η λέπτυνση αυτή αποτελεί εμπόδιο.

    Καρβουνιάρη Άννα - Σακέτου Αλέξια

    Οδοντίατρος

    Αργυρούπολη

  • Πρέπει να συμβουλευτείτε τον εμφυτευματολογο σας. Από την εξέταση και τις ακτινογραφίες θα σας υποδείξει τι λύσεις έχετε διαθέσιμες.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπερα σας.
    Σας ευχαριστώ για το ερώτημα.
    Για να έχει ο γιατρός σας μια σαφή και ολοκληρωμένη εικόνα της ποιότητας και της πυκνότητας του οστου των γναθων σας καλό θα ήταν να κάνετε 1 CBCT άνω κάτω γναθου σε καποιο εξειδικευμένο ακτινοδιαγνωστικο κέντρο.
    Μετα τη μελέτη αυτής ο γιατρός σας θα κρίνει αν θα χρειαστεί τοποθέτηση μοσχεύματος προκειμένου να επιτευχθεί οστικη ανάπλαση για τοποθέτηση εμφυτευματων.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Δεν μπορω να ξερω αν αληθευει,μπορειτε να κανετε μια αξονικη(cbct)για να ξερουμε με ακριβεια τι παχος οστου εχετε..ενδιαφερεστε για εμφυτευματα προφανως..

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΗ ΟΣΤΙΚΗ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ

    Μπιλέρου Βασιλική Moschato Dental Care

    Οδοντίατρος

    Μοσχάτο

  • Καλησπέρα σας
    Υπάρχουν λεπτά εμφυτεύματα που μπορούν να τοποθετηθούν είτε να γίνει κατευθυνόμενη ιστική αναγέννηση με χρήση οστικού μοσχεύματος.

    Γρίβας Ευσέβιος

    Προσθετολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Αν έχετε λεπτό οστό θα το δούμε από την αξονική τομογραφία σας μπορεί να μπει οστικό μόσχευμα και μετά εμφύτευμα αν έχουμε το επιθυμητό πάχος

    Αγραπίδου Μαρία

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά...
    Ναι ισχύει...Δεν ξέρω τι θέλετε να κάνετε, αλλά αν είναι να μπει κάποιο εμφυτευμα θα μπορούσατε να βάλετε κάποιο μόσχευμα.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας .Ναι, υπάρχει περίπτωση να ισχύει*το τί μπορείτε να κάνετε, έχει να κάνει, με την αιτία της λεπτύνσεως και το τί εργασία θέλετε να κάνετε στο στόμα σας.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι