• Dental implants
  • Submitted on 17/04/2023

Μου ειπαν οτι εχω λεπτο οστο αληθευει. Αν ναι τι μπορω να κανω

36 specialists answered

  • ΑΛΗΘΕΥΕΙ.ΟΣΤΙΚΗ ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΤΕ ΕΜΦΥΤΕΥΜΑΤΑ

    Ragkou Vasiliki

    Dentist

    Pagrati

  • Αν χρειαζεται για τοποθετηση εμφυτευματος τοτε περαν απο κοντυτερα και λεπτοτερα εμφυτευματα, εναλλακτικες τεχνικες και τυπους εμγυτευματων για τοποθετηση και προγανως εναλλακτικα σχεδια χωρις εμφυτευματα, η αναπλαση οστου με μοσχευμα ειναι ουσιαστικα μονόδρομος

  • Αληθεύει. Μπορείτε να κάνετε μόσχευμα

  • Σε περίπτωση που το υπάρχον οστό δεν επαρκεί για την τοποθέτηση εμφυτευμάτων, υπάρχουν αρκετές τεχνικές αύξησης της φατνιακής ακρολοφίας έτσι ώστε να γίνει εφικτή η τοποθέτηση των εμφυτευμάτων. Εάν θέλετε μία πιό συγκεκριμένη απάντηση, σχετικά με το δικό σας πρόβλημα, μπορείτε να μας επισκεφθείτε,να κάνουμε τον απαραίτητο ακτινολογικό έλεγχο και στη συνέχεια, να σας δώσουμε την καλύτερη λύση.

  • Θα πρέπει να κάνετε μια αξονική τομογραφία στην οποία φαίνεται σε τομές το κόκκαλο της γνάθου, το πάχος και το ύψος του, για να μπορέσουμε να κρίνουμε τις διαστάσεις του.
    Δε χρειάζεται να κάνετε κάτι αν έχετε λεπτό οστούν σε κάποιο σημείο της γνάθου. Σε περίπτωση που στο σημείο χρειάζεται να βάλετε κάποιο εμφύτευμα και το οστούν δεν επαρκεί, ο οδοντίατρος μπορεί να σας παραπέμψει για οστικό μόσχευμα. Αλλά οι λεπτομέρειες θα πρέπει να συζητηθούν.

    Παναγιωτοπούλου Άννα

    Dentist

    Neo Psychiko

  • ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙΤΕ ΣΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΟΔΟΝΤΟΓΝΑΘΙΚΗΣ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑΣ ΘΑ ΤΟ ΘΕΣΕΤΕ ΥΠΟΨΙΝ ΣΤΟΝ ΚΛΙΝΙΚΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΛΕΟΝ ΗΠΙΟΥΣ ΧΕΙΡΙΣΜΟΥΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΟΔΟΝΤΟΓΝΑΘΙΚΟ ΣΑΣ ΣΥΣΤΗΜΑ!

    Χρονόπουλος Χρόνης

    Dentist

    Gizi

  • Πρωτα χρειαζεται αξονικη ακτινογραφια για να δουμε ακριβως τι συμβαινει και ''ποσο'' οστο εχετε.

  • Πολύ σύνηθες. Υπαρχουν χειρουργικά πρωτοκολλα με τα οποία εξειδικευμενοι ιατροί "χτίζουν οστό" στην περιοχή ενδιαφέροντος

    Veranis Vasileios

    Dentist

    Petralona

  • Η υφή και η ποιότητα του οστου ,με βεβαιότητα εκτιμουνται με την μελέτη μιας αξονικής τομογραφίας γναθου

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Για την συγκεκριμένη ερώτηση εάν δεν βλέπω την αξονική δεν μπορώ να απαντήσω το αξιόλογο μόνο όταν βλέπω την αξονική και φυσικά υπάρχουνε διάφορες επεμβάσεις πριν και μετά προχωράμε στην τοποθέτηση του εμφυτεύματος

    Tato Alvina

    Dentist

    Koukaki

  • Μπορεί , αλλά δεν χρειάζεται να γίνει κάτι για αυτό!

    Makantani Eydokia

    Dentist

    Exarcheia

  • Δε μπορείτε να κάνετε κάτι. Είναι φυσιολογικό , απαιτείται από εσάς όμως πολύ καλή στοματική υγιεινή για να αποφύγετε την ουλίτιδα

    Τσιτσιρίδης Δημήτρης

    Dentist

    Chania

  • Έχοντας μια αξονική της περιοχής που θέλετε να βάλετε Εμφυτευματα είναι καλό να μιλήσετε με έναν γναθοχειρουργό

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Υπάρχουν πολλές τεχνικές που διαφέρουν ανάλογα την περίπτωση. Θα πρέπει να γίνει μια επίσκεψη από κοντά για να γίνει εκτίμηση. Σας ευχαριστώ

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Dentist

    Chalandri

  • Το ακριβές πάχος του οστού καθορίζεται μέσω ειδικής Αξονική Τομογραφίας Κωνικής Δέσμης (γνωστή και ως CBCT ή Dental Scan). Σε περίπτωση που έχετε ήδη κάνει αυτή την εξέταση και όντως το πάχος του οστού κρίνεται ανεπαρκές για τοποθέτηση εμφυτεύματος, θα χρειαστεί να πραγματοποιηθεί κάποια αναπλαστική τεχνική, με χρήση οστικού μοσχέυματος, αν και εφόσον το επιτρέπει το μέγεθος του ελλείμματος και η περιοχή ενδιαφέροντος. Για όλα αυτά θα πρέπει να ενημερωθείτε από τον οδοντίατρό σας.

    Hatzopoulos Dimitris

    Dentist

    Galatsi

  • Δεν μπορώ να γνωρίζω αν αληθεύει. Αν είναι σε σημείο που χρειάζεται να τοποθετηθεί εμφυτεύμα μπορεί να μπει μόσχευμα. Αλλιώς δεν χρειάζονται χειρουργό να κάνετε κάτι

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • Καλησπέρα σας. Λεπτό οστό για τοποθέτηση εμφυτεύματος εννοείτε; Θέλετε να τοποθετήσετε εμφύτευμα ή έχετε περιοδοντίτιδα; Πρέπει να γίνει κλινική εξέταση αρχικά για να κατανοήσω την ερωτησή σας.

    Margellou Paraskeui

    Dentist

    Patras

  • Αναλόγως τι θέλετε να κάνετε στην περιοχή
    Υπάρχουν οι λύσεις των μοσχευμάτων

    Tzanakis Nikolaos

    Dentist

    Heraklion

  • Μπορεί ναι μπορεί και όχι απαιτείται κλινική εξέταση και ακτινογραφικός έλεγχος

    Deligiorgi Vasiliki

    Dentist

    Marousi

  • Καλησπέρα σας! Αυτό το εξετάζουμε με τις κατάλληλες απεικονιστικές εξετάσεις και την κλινική εξέταση,αν υπάρχει ιστορικό οστεοπόρωσης η οστεοπενιας.

    Κονιτοπουλου Ελευθερια (Deactivated account)

    Dentist

    Ano Patisia

  • Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις χρησιμοποιούμε μοσχεύματα οστού προκειμένου να αυξήσουμε το πάχος του οστού. Μια διαδικασία που μπορεί να διαρκέσει 3-6 μήνες ανάλογα την επέμβαση.

    Καρατζέας Νικόλαος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Kalamata

  • Αν δεν σκοπεύετε να βάλετε κάποιο εμφύτευμα δε χρειάζεται να κάνετε τίποτα απολύτως.

    Mpesas Athanasios

    Dentist

    Thessaloniki

  • Δεν μπορεί να απαντηθεί μία τέτοια ερώτηση χωρίς την μελέτη μίας αξονικής τομογραφίας γνάθου. Αν σας είπαν πως έχετε λεπτό οστό για τοποθέτηση εμφυτευμάτων, υπάρχουν τεχνικές με τις οποίες μπορούμε να το αυξήσουμε σε όγκο.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Petroupoli

  • Εάν υπάρχει ανάγκη αποκατάστασης με εμφυτεύματα ενδέχεται να μην είναι αρκετός ο χώρος για να τοποθετηθούν
    Σ αυτή τη περίπτωση μπορεί να προηγηθεί η τοποθέτηση απο κάποιο οστικό μόσχευμα για να αυξηθεί το εύρος
    Σε κάθε περίπτωση η αξονική CBCT θα δείξει στον ειδικό προσθετολογο όλες τις λεπτομέρειες

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Chalandri

  • Το οστούν των γνάθων όταν φύγουν τα δόντια χάνει το λόγο ύπαρξης του, ως εκτούτου αλλάζει διαστάσεις μικραίνοντας. Αναλόγως με το πόσα χρόνια λείπουν τα δόντια συνήθως η κατάσταση αυτή χειροτερεύει. Τις περισσότερες φορές όμως το εναπομείναν οστούν είναι αρκετό για την τοποθέτηση εμφυτευμάτων και την αποκατάσταση των δοντιών. Για να εξακριβώσουμε ακριβώς την κατάσταση που βρίσκονται οι γνάθοι σας θα πρέπει να σας δούμε από κοντά και να σας απαντήσουμε σαφώς εάν έχετε τη δυνατότητα Εμφυτευμάτων.

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Platia Mavili

  • Προφανώς σας είπα ναι ότι έχετε ασθένεια των τούβλων η περιοδοντίτιδα. Πρέπει να γίνει θεραπεία της ουλίτιδας ή της περιοδοντίτιδα για να κρατηθούν τα δόντια. Αυτό θα γίνει από τον οδοντίατρο κι εσείς πρέπει να βουρτσίζετε τακτικά και πάντα το βράδυ

    Malliou Fani (Deactivated account)

    Dentist

    Galatsi

  • Βέβαια και αληθεύει,το οστό χάνεται από πολλούς λόγους,ίσως το νούμερο ένα να είναι η απώλεια των δοντιών.
    Εξαρτάται από το τι θέλετε να κάνετε στην περιοχή.Συνηθως σε τοποθέτηση εμφυτευμάτων μας νοιάζει οπού και μπορεί να γίνει ανάπλαση οστού.

    Μανωλιάδης Χρήστος

    Dentist

    Alimos

  • Είναι ένα υπαρκτό πρόβλημα ωστόσο μια αξονική θα δώσει όλα τα απαραίτητα στοιχεία, εκτός κι’αν η κατάσταση είναι προχωρημένη και η λέπτυνση είναι εμφανής κατά την κλινική εξέταση. Χρειάζεται να προβείτε σε διαδικασίες μόνο εάν έχετε σκοπό αποκατάστασης κάποιας περιοχής ή ολοκλήρου του στόματος και η λέπτυνση αυτή αποτελεί εμπόδιο.

  • Πρέπει να συμβουλευτείτε τον εμφυτευματολογο σας. Από την εξέταση και τις ακτινογραφίες θα σας υποδείξει τι λύσεις έχετε διαθέσιμες.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Καλησπερα σας.
    Σας ευχαριστώ για το ερώτημα.
    Για να έχει ο γιατρός σας μια σαφή και ολοκληρωμένη εικόνα της ποιότητας και της πυκνότητας του οστου των γναθων σας καλό θα ήταν να κάνετε 1 CBCT άνω κάτω γναθου σε καποιο εξειδικευμένο ακτινοδιαγνωστικο κέντρο.
    Μετα τη μελέτη αυτής ο γιατρός σας θα κρίνει αν θα χρειαστεί τοποθέτηση μοσχεύματος προκειμένου να επιτευχθεί οστικη ανάπλαση για τοποθέτηση εμφυτευματων.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Δεν μπορω να ξερω αν αληθευει,μπορειτε να κανετε μια αξονικη(cbct)για να ξερουμε με ακριβεια τι παχος οστου εχετε..ενδιαφερεστε για εμφυτευματα προφανως..

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Dentist

    Kavala

  • ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΗ ΟΣΤΙΚΗ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ

    Μπιλέρου Βασιλική

    Dentist

    Moschato

  • Καλησπέρα σας
    Υπάρχουν λεπτά εμφυτεύματα που μπορούν να τοποθετηθούν είτε να γίνει κατευθυνόμενη ιστική αναγέννηση με χρήση οστικού μοσχεύματος.

    Grivas Evsevios

    Prosthodontist

    Ampelokipoi

  • Αν έχετε λεπτό οστό θα το δούμε από την αξονική τομογραφία σας μπορεί να μπει οστικό μόσχευμα και μετά εμφύτευμα αν έχουμε το επιθυμητό πάχος

    Αγραπίδου Μαρία

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Kallithea

  • Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά...
    Ναι ισχύει...Δεν ξέρω τι θέλετε να κάνετε, αλλά αν είναι να μπει κάποιο εμφυτευμα θα μπορούσατε να βάλετε κάποιο μόσχευμα.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Καλησπέρα σας .Ναι, υπάρχει περίπτωση να ισχύει*το τί μπορείτε να κάνετε, έχει να κάνει, με την αιτία της λεπτύνσεως και το τί εργασία θέλετε να κάνετε στο στόμα σας.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati