• Εμφυτεύματα δοντιών
  • Υποβλήθηκε 28/07/2023

Καλησπέρα! Έχω βάλει 2 εμφυτευματα το ένα δίπλα στο άλλο και μου έχει βγει μια φούσκαλα δεν έχω πόνο ούτε ενόχληση υπάρχει περίπτωση να έχει αποτύχει το μόσχευμα? Ευχαριστώ πολύ..

21 ειδικοί απάντησαν

  • Θα χρειαστει εξεταση.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλό είναι να επικοινωνήσετε με τον γιατρό που έκανε την επέμβαση

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Παντα υπάρχει αυτό το ενδεχομενο δυστυχώς.

    Το καλύτερο εμφυτευμα ειναι το φυσικό μας δόντι, αρκεί να τηρούνται καποιες προϋποθεσεις

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Καλησπέρσ σας, αν δεν το δούμε δεν μπορούμε να σας πούμε.Μπορεί να είναι κάτι πιο απλό όπως να βουρτσίσετε και να φύγει ή κάτι πιο δύσκολο.Καλό θα ήταν να επισκεφτείτε τον θεράποντα ιατρό σας.

    Σούτα Μαρκέλλα

    Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • Θα πρέπει να εξεταστείτε από οδοντίατρο.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Καλησπερα σας, θα πρέπει να αξιολογηθεί αυτο κλινικά απο οδοντιατρο.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Πιθανώς να είναι περιοδοντική φλεγμονή.

    Γρεβενίτης Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Λαμία

  • Καλό είναι να το δει ο οδοντίατρος σας. Δεν είναι απαραίτητο να απέτυχε το μόσχευμα. Μπορεί όμως να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το εμφύτευμα. Πρέπει να βγει ακτινογραφία ίσως.

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Απευθυνθείτε στον συνάδελφο οδοντίατρο που σας έκανε την επέμβαση για περαιτέρω πληροφορίες. Ευχαριστώ.

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Φουσκάλα όπως αφθα; Ή φουσκάλα όπως απόστημα; Τώρα πρόσφατα τα βάλατε ; Καλό είναι να το εκτιμήσει κλινικά ο ειδικός που σας παρακολουθεί

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Θα πρέπει σίγουρα να το ελέγξει ο γιατρός σας και να εκτιμήσει την κατάσταση.

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι

  • Δεν νομιζω η φουσκαλα να οφειλεται στα εμφυτευματα η το μοσχευμα.ισως ειναι κατι που αφορα τα ουλα,καποιος μικρο τραυματισμος,καποιο συριγγιο η καποια αφθα,αλλα το καλυτερο θα ηταν να σας εξετασει ο οδοντιατρος σας.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλημέρα σας, δυστυχώς δεν μπορεί από την περιγραφή και μόνο, να σας δωθεί μια σωστή απάντηση, θα πρέπει να επισκεφθείτε τον γιατρό σας*οτιδήποτε άλλο, θα ήταν απλά, εικασίες.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Χρειάζεται κλινική και ακτινογραφικη εξέταση για να εκφράσω γνώμη.....

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Ναι, υπάρχει περίπτωση να έχει αποτύχει. Μπορεί όμως και όχι. Πρέπει να σας δει άμεσα ο γιατρός που τα τοποθέτησε.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας. Υπάρχει περίπτωση είτε να σχετίζεται με το μόσχευμα, είτε να υπάρχει κάποια μικροβιακή επιμόλυνση εάν τα εμφυτεύματα μπήκαν πριν λίγο καιρό, είτε να είναι κάποιου βαθμού περιεμφυτευματιτιδας, είτε κ να είναι κάποια βλάβη που σχετίζεται με τον βλεννογόνο κ τα ούλα της περιοχής κ δεν έχει σχέση με τα εμφυτεύματα. Σε κάθε περίπτωση κρίνεται αναγκαία η άμεση εξέταση της περιοχής. Σας ευχαριστώ.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας
    Υπάρχει, αλλά γιατί δεν ρωτάτε τον συνάδελφο που σας τα τοποθέτησε;

    Γρίβας Ευσέβιος

    Προσθετολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας,μπορεί να συμβαίνει να έχει απόστημα,τη λεγόμενη περιεμφυτευματίτιδα.Καλο είναι να επισκεφθείτε τον γιατρό που σας έβαλε τα εμφυτευματα.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Χρειάζεται κλινική εξέταση και ακτινολογικό έλεγχο για να γίνει σωστή διάγνωση όποτε θα πρότεινα να απευθυνθείτε στον οδοντίατρο σας.

    Κουρουκλίδης Βασίλειος DDS, MSc

    Οδοντίατρος

    Χανιά

  • Καλησπερα.Ενα εμφυτευμα αποτυγχανει εφοσον εχει κινητικοτητα και απορριπτεται απο την γναθο.
    Η φουσκαλα θα μπορουσε να εχει πολλες διαγνωσεις,οπως τραυματισμο,αφθα,καποια φλεγμονη στο στομα.
    Το καλλιτερο που εχετε να κανετε ειναι να επισκεφθειτε τον γιατρο σας ,για να σας αξιολογησει κλινικα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα! Δεν νομίζω ωστόσο να απευθυνθείτε στο γιατρό σας για κλινικό έλεγχο !

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα