• Εμφυτεύματα δοντιών
  • Υποβλήθηκε 28/06/2023

Καλησπέρα σας θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση κατά την διάρκεια της κύησης και μετά δυστυχώς έχασα την δεξιά άνω πλευρά από την οδοντοστοιχία μου προσπάθησα με την οδοντίατρο μου να κάνουμε κάτι αλλά δυστυχώς με μεγάλη μας λείπει διαπιστώσαμε πως δεν υπάρχει χώρος τα κάτω δόντια μου ακουμπάνε στα ούλα μου και άμα βάλουμε δόντια θα μείνω με το στόμα ανοιχτό μου είπε πως πρέπει να απευθυνθώ σε έναν ειδικό. Δεν είμαι έτοιμη ψυχολογικά και δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει να βάλω δόντια στην άνω γνάθο από την στιγμή που τα κάτω δόντια ακουμπάνε στα ούλα χωρίς να υπάρχει καθόλου χώρος. Πως θα γίνει??

27 ειδικοί απάντησαν

  • Χρειάζεστε κλινική εξέταση για να μπορέσουμε να σας προτείνουμε ορθοδοντικές λύσεις για το πρόβλημά σας!

    Κατσαδούρης Αλέξης

    Ορθοδοντικός

    Δροσιά

  • Στις περιπτώσεις αυτές γίνεται συνολική μελέτη του στόματος και από την άλλη πλευρά, ώστε το στόμα να πατήσει κι από τις δύο πλευρές σωστά.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΑΙ , ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΕΣ ΚΥΡΙΩΣ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΜΙΚΡΑ ,ΤΟ ΣΥΝΑΝΤΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ,ΦΥΣΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ , ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ Ο ΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΑΣ .ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΠΑΝΟΡΑΜΙΚΗ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΟΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΔΟΥΜΕ ,ΘΑ ΑΞΙΟΛΟΓΕΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΕΡΕΤΑΙΡΩ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ - ΕΞΕΤΑΣΗ , ΚΑΛΕΣΤΕ ΜΑΣ ΓΙΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ

    Κολιούλη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • Πρέπει να επισκευτείτε ειδικό προσθετολόγο.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Μια πιθανή λύση στο πρόβλημά σας ίσως θα ήταν αρχικά μια ορθοδοντική θεραπεία που θα περιελάμβανε εμβύθιση των κάτω δοντιών ώστε να δημιουργηθεί χώρος για την αποκατάσταση των δοντιών που λείπουν στην άνω γνάθο.
    Η πραγματοποίηση και η επιτυχία αυτής της εξειδικευμένης ορθοδοντικής θεραπείας, εξαρτάται από αρκετούς παράγοντες που θα πρέπει να εκτιμήσει ένας ειδικός ορθοδοντικός.
    Μόσχος Παπαδόπουλος, Καθηγητής Ορθοδοντικής Α.Π.Θ.

    Παπαδόπουλος Μόσχος

    Ορθοδοντικός

    Θεσσαλονίκη

  • Για να δημιουργηθει χωρος,ικανος για προσθετικη εργασια,θα ηταν πολυτιμη η συμβολη ενος ορθοδοντικου.

    Χατζηευσταθίου Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας,ίσως με κάποιον ορθοδοντικο να το συζητήσετε.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Συνήθως το πρόβλημα αυτό λύνεται με μία συνολική ανύψωση της κάθετης διάστασης της συγκλεισης του στόματος. Για να γίνει αυτό "μεγαλώνουμε" τα υπόλοιπα δόντια μας σε κάθετη διάσταση, συνήθως τα οπίσθιά, για να δημιουργήσουμε τον χώρο για να μπουν δόντια σε σημεία που πριν δεν "χωρούσαν".
    Λεπτομέρειες για το πώς "μεγαλώνουμε" σε κάθετη διάσταση τα δόντια, εξατομικεύονται αναλόγως το περιστατικό, κ μπορούμε να πούμε περισσότερα μετά από μία κλινική κ ακτινογραφικη εξέταση.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Υπάρχουν διάφορες τεχνικές με τις οποίες βρίσκουμε χώρο .Θα πρέπει να γίνει μια κλινική εξέταση από κοντά για να γίνει εκτίμηση.

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • Είναι πολύ δύσκολη η περίπτωση αυτή. Πρέπει να το δω ενοδοστοματικα για να σας πω τι μπορεί να γίνει. Να δω όλο το στομα.

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλησπέρα! Θα πρέπει οπωσδήποτε να απευθυνθείτε σε ειδικό Οδοντίατρο Προσθετολόγο. Εκείνος θα σας καθοδηγήσει για τα υπόλοιπα.

    Ηλιόπουλος Νικήτας

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Καλημέρα σας
    Εύκολο δεν είναι, αλλά υπάρχουν λύσεις
    Απλά για να σας προταθεί μια υπεύθυνη θεραπεία και αποκατάσταση πρέπει να γίνει κλινική αξιολόγηση και συνεκτίμηση με τις ακτινογραφίες

    Γρίβας Ευσέβιος

    Προσθετολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Όταν δεν υπάρχει καθόλου χώρος για να μπουν δόντια σημαίνει πως κάποιος έχει χάσει αρκετά δόντια και λείπουν για πολλά χρόνια. Η κάθετη διάσταση του στόματος του πέφτει και χάνεται ο πολύτιμος χώρος. Στην περίπτωση αυτή πρέπει να δημιουργήσουμε ξανά τον χώρο που χρειαζόμαστε. Είναι μια διαδικασία που παίρνει χρόνο με διάφορα ενδιάμεσα στάδια. Δεν μπορεί να γίνει απότομα γιατί το στόμα και όλοι οι υποστηρικτικοί ιστοί του πρέπει να προσαρμοστούν σιγά σιγά. Χρειάζεται παρέμβαση σε όλα δόντια, δεν μπορεί η προσαρμογή να γίνει μόνο στην πλευρά που λείπει ο χώρος. Χρειάζονται δηλαδή αποκαταστάσεις, και προσωρινές και μόνιμες, και στις δύο πλευρές ... Διάβασε περισσότερα

    Ταράνη Γιασεμή - THE SMILE SPA

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Αγαπητή κυρία, από την περιγραφή σας συνάγω ότι υπάρχει και κάποια ορθοδοντική δυσλειτουργία. Οπωσδήποτε χρειάζεται μία κλινική αξιολόγιση σε συνδιασμό με πανοραμική ακτινογραφία. Μία επίσκεψη στο οδοντιατρείο είναι απαραίτητη για περαιτέρω διάγνωση.

    Ρωμανού Κάτια

    Οδοντίατρος

    Καλλιθέα

  • Γίνεται με αύξηση της κάθετης διάστασης. Υπάρχουν ειδικοί νάρθηκες που διορθώνουν την συγκλειση, η τοποθετώντας στεφάνες η ρητίνη από την απέναντι πλευρά και έτσι αυξάνεται η κάθετη διάσταση και μετά ανοίγει ο χώρος από την απέναντι πλευρά

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Καλησπερα σας, στην προκειμένη περίπτωση αυτο μπορεί να γίνει με ανύψωση της συγκλεισης. Μπορείτε να μας επισκεφθείτε για μια δωρεάν αξιολόγηση στο ιατρείο για να σας ενημερώσουμε λεπτομερώς για την θεραπεία σας.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Ειναι ενα ζητημα που απαιτει λεπτομερη κλινικη μελετη κ μονο αν επισκεφτειτε καποιον ειδικο,εχοντας κανει ισως πρωτα καποιες ακτινογραφιες που θα σας ζητηθου,σχεδιασει καποιο πλανο θεραπειας αναλογα με την περιπτωση σας.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας, θα πρέπει να κλείσετε ένα διαγνωστικό ραντεβού για να γίνει σωστή αξιολόγηση της περιπτωσής σας και να μπορέσουμε να δώσουμε μία λύση στο πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Θα πρέπει να γίνει ανύψωση της συγκλεισης. Θα μπορούσατε να επισκεφτείτε έναν προσθετολογο ή έναν οδοντίατρο με εμπειρία στη συγκεκριμένη διαδικασία.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Καλησπέρα σας. Η κατάσταση που περιγράφετε είναι αρκετά σύνθετη και δεν υπάρχει μία λύση που εφαρμόζεται σε όλους. Το κάθε περιστατικό είναι διαφορετικό. Σε γενικές γραμμές θα πρέπει να «ξανακερδιθεί» ο χώρος που χάθηκε το οποίο συνήθως είναι μία αρκετά επεμβατική διαδικασία που περιλαμβάνει τοποθέτηση στεφανών (θηκών) σε όλα τα δόντια ώστε να σηκωθεί η σύγκλειση. Ωστόσο αυτό μπορεί να διαφέρει σε κάθε άτομο και πιθανώς να υπάρχουν και άλλες λύσεις

    Γκάτζαρος Σωτήρης

    Οδοντίατρος

    Κολωνάκι

  • Θα χρειαστεί κλινική και ακτινογραφικη εξέταση ώστε να γίνει ένα σωστό σχέδιο θεραπείες για να προσχωρήσετε σε αποκατάσταση

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Παντα υπαρχουν λυσεις για ολα τα προβληματα,στα θεματα συγκλεισης ο ειδικοτερος γιατρος ολων ειναι ο κυριος κρομπας,απευθυνθειτε σαυτον για να σας βοηθησει..

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • Και αυτό το συγκεκριμένο πρόβλημα αντιμετωπίζεται συνολικά! Μην ανησυχείτε καθόλου . Υπάρχουν λύσεις για όλα .Χρειάζεται απαραίτητα να εξεταστεί το πρόβλημα στο Οδοντιατρείο και να βγάλετε μια πανοραμική οπωσδήποτε για ολοκληρωμένη εικόνα ......

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας, υπάρχουν λύσεις για το πρόβλημα σας αλλά θα πρέπει να σας δούμε από κοντά! Αν θέλετε καλέστε μας για ένα ραντεβού!

    Ζιούνας Ιωάννης & Συνεργάτες

    Οδοντίατρος

    Κολωνάκι

  • Γινεται με μια ειδικη διαδικασια , κατα την οποια θα "σηκωθει ¨η αρθρωση σας .
    Απαραιτητη προυποθεση βεβαια ενας επιμελης κλινικος και ακτινογραφικόςέλεγχος

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Αυτή ακριβως είναι η δουλειά του προσθετολογου. Ελάτε να σας δούμε!

    Λαμπρόπουλος Παναγιώτης

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπερα σας.Μπορω να υποθεσω απο τα λεγομενα σας οτι εχετε βαθυ τυπο συγκλεισης,που σημαινει οτι εχετε περιορισμενο χωρο ως προς την αρθρωση των οδοντικων σας φραγμων.
    Θεωρητικα μιλωντας,θα επρεπε να σηκωθει η συγκλειση σας συνολικα στο στομα για να δημιουργηθει χωρος και επομενως οι προυποθεσεις να συμπληρωσετε τα δοντακια που σας λειπουν.
    Πιστευω πως η γνωμη ενος Προσθετολογου θα μπορουσε να σας βοηθησει και να σας κατευθυνει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη