• Εμφυτεύματα δοντιών
  • Υποβλήθηκε 14/06/2023

Μου έσπασε το δόντι τι να κάνω

19 ειδικοί απάντησαν

  • Η αντιμετωπιση καταγματος δοντιου εξαρταται απο πολλους παραγοντες. Απο το μεγεθος του καταγματος, απο τη θεση του καταγματος, και απο το δοντι που υπεστη το καταγμα (προσθιο η οπισθιο). Εαν το δοντι ειναι προσθιο και το καταγμα ειναι μικρο, μπορει να αντιμετωπιστει με ανασυσταση, εαν το καταγμα ειναι μεγαλο, δηλαδη εχει σπασει μεγαλο μερος του δοντιου και η γραμμη του καταγματος φτανει μεχρι τον πολφο(τα νευρα του δοντιου) θα χρειαστει απονευρωση και μετα η ανασυσταση ή και στεφανη για να προστατευτει. Εαν το καταγμα εκτος απο την μυλη του δοντου περιλαμβανει και την ριζα το δοντι ισως χρειαστει και εξαγωγη. Εαν ειναι καταγμα σε οπισθιο δοντ... Διάβασε περισσότερα

    Σαπουντζάκη Γεωργία

    Οδοντίατρος

    Κολωνάκι

  • Να πάτε σε οδοντίατρο να σας το φτιάξει.

    Ρωμανού Κάτια

    Οδοντίατρος

    Καλλιθέα

  • Αναλογα με την εκταση του καταγματος,ειτε απλη ανασυσταση,ειτε ανασυσταση με θηκη.Επισης,αν το καταγμα εχει φτασει στο νευρο του δοντιου,μπορει να χρειαστει συμπληρωματικα και απονευρωση.

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Επισκεφθείτε το συντομότερο τον οδοντίατρο σας. Μετά από κλινική και πιθανόν ακτινογραφική εξέταση θα είναι σε θέση να σας ενημερώσει για το σχέδιο θεραπείας και το κόστος της αποκατάστασης.

    Τσιλίκη Μαρία - Ελένη

    Οδοντίατρος

    Ιωάννινα

  • ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΜΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΞΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΩΖΕΤΑΙ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Εξαρτάται πόσο πολύ έχει σπάσει

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Να πάτε στον οδοντίατρο σας για να αποκαταστησει άμεσα τη ζημιά. Αν το καθυστερησετε ίσως αρχίσει να πονάει ή να σπάσει χειρότερα.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • να επισκεφτειτε εναν οδοντιατρο για να αξιολογησει αν μπορει να σας το χτισει η' διαφορετικα να προχωρησετε σε καποια αλλη λυση

    Μπέρτος Λουίτζι

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Yπαρχουν διαφορες λυσεις...πρωτα πρεπει να δουμε αν προκειται για καποιο μπροστινο η καποιο οπισθιο δοντι.μετα πρεπει να ελεγξουμε αν ειναι ζωντανο η απονευρωμενο κ τελος αν υπαρχει καποιος πονος η ευαισθησια.σημαντικο ρολο επισης παιζει κ η οπισθοφατνιακη ακτινογραφια που θα μας βοηθησει να εντοπισουμε ενα πιθανον καταγμα κ οχι μονο.ενα μη συμπτωματικο μπροστινο πχ δοντι που εχει σπασει λιγο πανω στο κοπτικο ακρο μπορει ευκολα να αποκατασταθει "χτιζοντας" το με λιγη ρητινη.το ιδιο συμβαινει κ με ενα οπισθιο δοντι που εχει σπασει απλα καποιο φυμα του.αν ομως υπαρχει πονος η ευαισθησια πολλες φορες προχωραμε σε απονευρωση κ μετα σε τ... Διάβασε περισσότερα

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Υπάρχουν διάφορες λύσεις, απευθυνθείτε στον οδοντίατρο σας, να σας τις παραθέσει και να συναποφασισετε. Την καλημέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Στην επίσκεψη στον οδοντίατρο, θα χρειαστεί μια ακτινογραφία ώστε να δει την έκταση του σπασίματος. Μπορεί να χρειάζεται από ένα απλό σφράγισμα μέχρι απονευρωση και κάποια θήκη ή ακόμα και εξαγωγή, οπότε μετά να σκεφτείς την γέφυρα η το εμφυτευμα

    Παπαδόπουλος Αθανάσιος

    Οδοντίατρος

    Καλαμαριά

  • Σε ποιο δόντι αναφερεστε;σας πονάει με κάποιο ερεθισμα;(με τον κρυο αέρα η ζεστό,γλυκο;)η πιο ασφαλής επιλογή είναι να επισκεφθείτε έναν οδοντίατρο να σας βοηθήσει αμεσα

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • πρεπι να το αποκαταστησετε

    Παπαγγελής Νικόλαος & Τόσκα Μαρία

    Οδοντίατρος

    Λάρισα

  • Εξαρτάται από το σπάσιμο. Αν είναι μικρό, μπορεί να χτιστεί συνήθως με σφράγισμα ρητίνης, αν είναι πιο μεγάλο και πονάει μπορεί να χρειαστεί απονεύρωση ή και άξονας. Σε κάποιες περιπτώσεις μεγάλων σπασιμάτων, μπορεί να χρειαστεί στο τέλος και θήκη. Η κάθε περίπτωση είναι πάντως μοναδική και η θεραπεία εναπόκειται στην κρίση του γιατρού

    Μάνεσης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα σας,αναλόγως το σπάσιμο,μπορεί να σώνεται με κάποια ανασύσταση,άξονα και στεφάνη,ή αν δε σώνεται πρέπει να γίνει κάποιο εμφύτευμα ή γέφυρα.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Χρειάζεται να το ελέγξει Οδοντιατρος για να σας πει εάν σώζεται και πώς

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Να πάτε αμέσως στον οδοντίατρο σας ώστε να διαπιστώσει την έκταση Του κατάγματος και να σας προτείνει ανάλογη θεραπεία

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Πλατεία Μαβίλη

  • Αρχικά ακτινολογικό έλεγχο και κατόπιν χρειάζεται κλινικός έλεγχος

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Μόνο με επίσκεψη στο οδοντιατρείο μπορεί να απαντήσει ο οδοντίατρος !!

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια