• Εμφυτεύματα δοντιών
  • Υποβλήθηκε 30/04/2023

Καλησπέρα. Έκανα εξαγωγή πριν 2 εβδομάδες. Τι χρονικό περιθώριο έχω, αν υπάρχει για εμφύτευμα? 6 μήνες είναι αργά?

43 ειδικοί απάντησαν

  • 3-4 μηνες αναλογα την εξαγωγη,αν εχει μπει μοσχευμα κλπ

    Μπουλντής Γεώργιος - Athens Dental Project

    Οδοντίατρος

    Ελληνικό

  • 6 μηνες συνηθως επαρκουν.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Συνήθως περιμένουμε 3 μήνες μετά την εξαγωγή και στη συνέχεια ζητάμε αξονική τομογραφία της περιοχής για να δουμε την αρχιτεκτονική του οστού. Ακόμα όμως κι αν περιμένετε 6 μήνες δεν υπάρχει πρόβλημα.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • 4-6 μηνες συνηθως ειναι η χρονικη διαρκεια αναμονης πριν την τοποθετηση εμφυτευματος. Η επαρκεια οστου κρινεται με την βοηθεια αξονικης τομογραφιας κωνικης δεσμης στην περιοχη

    Ψαραδάκη Σεσίλια

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Περιπου 4 μηνες περιμενουμε μετα την εξαγωγη αλλα αυτο εξαρταται απο την ποσοτητα οστου που ειναι διαφορετικη σε καθε δοντι και σε καθε ασθενη..ενας μεσος ορος ειναι περιπου 3-4 μηνες μεχρι να γινει το remodeling του οστου

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • Μπορεί να έχετε και 6 μήνες δεν ισχύει το ίδιο για όλα τα δόντια. Όταν αφαιρεθεί ένα δόντι το αντίστοιχο της άλλης γνάθου μετακινείται για μα καλύψει το χώρο , το κενό ή τα διπλανά στο κενό δόντια αρχίζουν να γέρνουν προς το κενό με αποτέλεσμα να περιορίζεται ο χώρος για το εμφύτευμα και ένα καλό αποτέλεσμα αισθητικά και σύγκλεισιακά

    Δεληγεώργη Βίκυ

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Όχι μια χαρα

    Νέστορας Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Καλαμάτα

  • Καλημέρα σας, είναι σημαντικό κατά τη διάρκεια της εξαγωγής να τοποθετήθηκε μόσχευμα έτσι ώστε να " ενισχυθεί" το κόκκαλο και άρα οι πιθανότητες για τοποθέτηση εμφυτεύματος να είναι περισσότερες. Εάν ωστόσο δεν τοποθετήθηκε μόσχευμα μπορείτε να κάνετε μια ακτινογραφία 6 μήνες μετά την εξαγωγή για να δείτε εάν έχει δημιουργηθεί το απαραίτητο κόκκαλο. Είναι σημαντικό να αναφέρω πως για να είναι η απαντηση που σας δίνω ορθή πρέπει κανονικά να γνωρίζω την αιτία της απώλειας του συγκεκριμένου δοντιού, τον τρόπο με τον οποίο εξάχθηκε (τη διαδικασία που ακολουθήθηκε), την ηλικία σας, την γενικότερη υγεία του στόματός σας κ.α.

    Καρβουνιάρη Άννα - Σακέτου Αλέξια

    Οδοντίατρος

    Αργυρούπολη

  • Το χρονικό διάστημα μεταξύ εξαγωγής και τοποθέτησης εμφυτεύματος εξαρτάται από την θέση του δοντιού που εξήχθηκε, από την πιθανή φλεγμονή στην περιοχή και από την επούλωση που έχει ο κάθε ασθενής. Σε κάθε περίπτωση για να σα δώσουμε μία εμπεριστατωμένη απάντηση, μπορείτε να έλθετε για μία εξέταση και πιθανώς έναν σχετικό ακτινολογικό έλεγχο.

    Οδοντιατρείο Ζάρμποζαν & Αναστασιάδη

    Οδοντίατρος

    Γλυκά Νερά

  • 6 μηνες εινσι οκ

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Μια χαρά είναι οι 6 μήνες για να τοποθετηθεί εμφυτεύμα στην περιοχή που έγινε η εξαγωγή του δοντιού.

    Μανωλιάδης Χρήστος

    Οδοντίατρος

    Άλιμος

  • ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΑΡΚΕΤΟΙ.ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΕΞΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ

    Παπαγγελής Νικόλαος & Τόσκα Μαρία

    Οδοντίατρος

    Λάρισα

  • 6 μήνες είναι μια χαρά. Ο κίνδυνος της αργοπορημένης τοποθέτησης είναι η πιθανή μετακίνηση των όμορων δοντιών κάτι το οποίο ίσως δυσκολέψει τη τοποθέτηση εμφυτεύματος

    Τσιτσιρίδης Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Χανιά

  • Καλησπέρα σας. Όχι έξι μήνες δεν είναι αργά.

    Αντωνίου Άδωνις

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα. Ο ιδανικός χρόνος μετά την εξαγωγή είναι περίπου στους 3 μήνες.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Για να σας απαντήσω θα πρέπει να εχω εικόνα των φατνιων, του οστού δλδ στο σημειο που έγιναν οι εξαγωγές. Θα σας πρότεινα να βγάλετε μια πανοραμικη ακτινογραφια κ να έρθετε στο ιατρείο μας για μια δωρεάν αξιολόγηση.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλησπέρα.. οχι δεν είναι αργα

    Παπαδόπουλος Σωκράτης

    Οδοντίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλό θα ήταν να γίνει στους 3-4 πρώτους μήνες μετά την εξαγωγή.

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • Καλησπερα.Συνηθως περιμενουμε 6βομαδες....μετα την εξαγωγη

    Γιασεμή - Μουαΐμη Σωτηρούλα

    Οδοντίατρος

    Λεμεσός

  • Η περίοδος επούλωσης του οστού δεν είναι πάντα σταθερή και επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες (πχ κάπνισμα, αν ήταν δύσκολη η εξαγωγή κτλ). Παρόλα αυτά, οι 6 μήνες είναι ένα ικανό διάστημα, για να θεωρήσουμε ότι το μεγαλύτερο μέρος της επούλωσης έχει ολοκληρωθεί και μπορεί να τοποθετηθεί εμφύτευμα. Πολλές φορές, όμως, είναι δυνατόν να τοποθετηθεί το εμφύτευμα και αρκετά νωρίτερα. Σε κάθε περίπτωση, πριν την τοποθέτηση, θα πρέπει να γίνει ακτινογραφικός έλεγχος με Αξονική Τομογραφία Κωνικής Δέσμης, ώστε να υπάρχει πλήρης εικόνα της οστικής επούλωσης.

    Χατζόπουλος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • Για μια τοποθετηση εμμεση χρονικα 1 μηνας με 4 ειναι μια καλη αποσταση. εξαρταται πολυ απο τη κατασταση των ιστων, την μετακινηση των διπλανων δοντιων και του αντιστοιχου δοντιού απο κατω και την υγεια των δοντιων περιοδοντικα που θελουμε να υπαρχει κατα τη διαρκεια της τοποθετησης και επουλωσης των εμφυτευματων

    Παναγιωτόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Νίκαια

  • Καλησπέρα σας
    Όχι δεν είναι αργά αλλά πάντα εξαρτάται από την περίπτωση

    Γρίβας Ευσέβιος

    Προσθετολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Μετά από εξαγωγή καλά είναι να περιμένει κανένας τρεις μέχρι έξι μήνες για να τοποθετηθεί εμφύτευμα. Ακόμα και μετά τους έξι μήνες μπορεί να τοποθετήσει το εμφύτευμα, αλλά μπορεί να χρειαστεί κάποια μικρή αύξηση του οστού.

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Πλατεία Μαβίλη

  • Ιδανικό να τοποθετηθούν μετά από 2 μηνες

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Δεν είναι αργά, χρειάζεται χρόνος για να δημιουργηθεί οστό στην εξαχθείσα περιοχή.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • 6 μήνες είναι καλά. Όσο περνάει ο καιρός μπορεί να μετακινηθούν τα δόντια και να εμποδίσουν την τοποθέτηση.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Τι σας είπε ο γιατρός σας?Εξαρτάται από το υποκείμενο οστό και την ποιότητα του Συνήθως 3 μήνες είναι αρκετοι

    Κατσίβα Αφροδίτη

    Οδοντίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Καταρχας,παιζει ρολο να πειτε που εγινε η εξαγωγη,δηλαδη στην ανω η την κατω γναθο?για το ποσο χρονικο διαστημα χρειαζεται για να επουλωθει η γναθος παιζει ρολο το ποια γναθος ειναι,αφου η κατω γναθος εχει συμπαγες οστο κ επουλωνεται αργοτερα ενω η ανω γναθος εχει σπογγωδες οστο κ επουλωνεται γρηγοροτερα.καλο ειναι γενικα μετα απο εξαγωγη να αναμενει κανεις απο 3-6 μηνες για να ξανασχηματισει το οστο.μετα απο αυτο το διαστημα πρεπει να γινει μια αξονικη ακτινογραφια για να δει κανεις σε πιο επιπεδο βρισκεται το νεο σχηματισθεν οστο,ωστε να υπολογισει για το αν κ ποιο εμφυτευμα (διαστασεις) μπορει να τοποθετηθει.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Το ιδανικό είναι περίπου στους 3 με 4 μήνες. Αλλα και 6 δεν πειράζει.

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλησπέρα σας, το νωρίτερο που μπορεί να μπει ένα εμφυτεύμα στην περίπτωση σας ειναι 3μηνες. Χωρίς αξονική τομογραφία γναθου και κλινική εικόνα της περιοχής δεν μπορούμε να απαντήσουμε.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Οχι δεν είναι αργά. Θα πρέπει η πληγή να κλείσει τελείως και νέο οστό να δημιουργηθεί εκεί που υπήρχε το δόντι.

    Καρατζέας Νίκος Κaratzeas Dental Care

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Καλαμάτα

  • Καλησπέρα σας, συνήθως περιμένουμε από 4 με 6 μήνες ανάλογα πάντα και το σημείο που έγινε η εξαγωγή. Μετά χρειάζεται να γίνει μια αξονική για να δούμε την επούλωση του οστού. Μετά το εξάμηνο το οστό αρχίζει να υποχωρεί.

    Ζιούνας Ιωάννης & Συνεργάτες

    Οδοντίατρος

    Κολωνάκι

  • Οχι δεν ειναι αργά μπορείτε να βάλετε το εμφύτευμα οπότε θέλετε αρκεί να υπάρχει αρκετό κόκκαλο.

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Εξαρτάται συνήθως από ποιο δόντι έχει εξαχθεί.. Ενάμιση με τρεις μήνες συνήθως μετά την εξαγωγή μπορει να μπει εμφύτευμα.. σε 6 μήνες μπορεί να είναι ακόμη εντάξει αλλά μπορεί επίσης και να έχει απορροφηθεί το οστό

    Μπέσας Αθανάσιος

    Οδοντίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Όχι δεν είναι αργά άλλωστε απο τους τρεις μήνες κ μετά την εξαγωγή είναι σωστό να τοποθετούνται τα Εμφυτευματα

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας , καθόλου αργά δεν είναι.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπερα οχι 6 μηνες ειναι ιδανικα γιατι θα εχει θρεψει αψογα το κοκκαλο

    Πελτσεμή Ελεάννα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Καισαριανή

  • Όσο αργότερα τόσο καλύτερα.....

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Σίγουρα μέσα στο πρώτο εξαμηνο είναι ιδανικά ώστε να προλάβετε περαιτερω απορροφηση του οστου στο σημείο της εξαγωγής.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Το λιγότερο 2 μήνες μετά την εξαγωγή μπορείτε νακανετε CBCT προκειμένου να δει ο οδοντίατρος τι ακριβως διαστασεις εμφυτεύματος μπορεί να επιλέξει, εφ όσον φυσικά υπάρχουν οι προυποθέσεις (οστό)

    Ζάχος Χρήστος

    Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • όχι αλλά θα πρέπει τότε να κάνετε μια αξονική τομογραφία για να έχει ο θεράπων οδοντίατρος μια ακριβή εκτίμηση του οστου

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Καλησπέρα σας,καλό είναι αφού δεν βάλατε άμεσα το εμφύτευμα να γίνει σε 6 μήνες.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Δεν υπάρχει απάντηση που να ταιριάζει σε ολεσ Τις περιπτώσεις
    ιδανικό θα ήταν να οργανωθεί η διαδικασία όσο πιο άμεσα γίνεται και πριν την εξαγωγή
    Δεδομένου ότι αυτή έγινε ήδη, καλό ειναι να συζητήσετε με τον ειδικό προσθετολογο που θα αναλάβει την αποκατάσταση το συντομότερο
    Υπάρχουν περιπτώσεις παντως που δεν κάνει τη διαφορά ο ένας μήνας νωρίτερα ή αργότερα αλλά και άλλες που η τοποθέτηση του εμφυτεύματος έχει σαφές πλεονέκτημα να γίνει άμεσα τη στιγμή της εξαγωγής ή κοντά χρονικά σε αυτήν ή στους 3 μήνες μετά απ αυτήν ανάλογα με τη θέση του εμφυτεύματος, την ποιότητα του οστού και την ανάγκη ή όχι οστικου μοσχεύματος

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι