• Λεύκανση δοντιών
  • Υποβλήθηκε 23/03/2023

Καλησπερα σας εχω ξεκινησει να κανω λευκανση στο σπιτι με μασελακια και ειμαι στα μεσα της δευτερης βδομαδας και τα δοντια μου εχουν ασπρισει στο πανω μερος.. στη ριζα ειναι ακομα κιτρινα.. υπαρχει περιπτωση να μην πιασει η λευκανση? Ευχαριστω

42 ειδικοί απάντησαν

  • Το χρώμα θα ομογενοποιηθεί μέσα στις επόμενες εβδομάδες.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • κοντα στα ουλα ειναι παντα πιο κιτρινα τα δοντια. θα πρεπει να δειτε αν ειναι καποιες εξωτερικες χρωστικες που φευγουν με σοδοβολη πριν τη λευκανση ή αν ειναι εσωτερικα οποτε και θελουν παραπανω χρονο και μπορει να φαινονται λιγοτερο με τη σταθεροποιηση του χρωματος το 10ημερο μετα το τελος της. επισης καλο ειναι να ελεγξετε και τον ναρθηκα σας πρωτον για τη ποσοτητα που βαζετε αν ειναι αρκετη και δευτερον αν αφηνει αρκετο υλικο κοντα στο ουλο που θελουμε γενικα να προστατευουμε για να αποφυγουμε τον ερεθισμο στα ουλα. ενα περασμα με βουρτσα πανω απο το ναρθηκα μολις βαλετε το υλικο αφαιρει το περίσσευμά και απλώνει και το υλικο καλυτερα συνη... Διάβασε περισσότερα

    Παναγιωτόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Νίκαια

  • Η ρίζα δεν ασπρίζει τόσο.

    Γρεβενίτης Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Λαμία

  • Η λεύκανση είναι πάντοτε αποτελεσματική, σε περίπτωση που παρατηρείτε έντονη διαφορά ανάμεσα στο πάνω και το κάτω μέρος των δοντιών μπορεί να χρειαστεί να αλλάξετε τους νάρθηκες που χρησιμοποιείτε αν είναι πολύ χαλαροί στο κάτω μέρος των δοντιών και δε συγκρατούν το λευκαντικό ή απλώς να συνεχίσετε για λίγο παραπάνω χρόνο μέχρι να ολοκληρωθεί το αποτέλεσμα.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Τα δόντια είναι πάντα λευκότερα στο πάνω μέρος και κοντά στα ούλα είναι πιο σκούρα. Αυτή είναι η φυσιολογική δομή τους. Η λεύκανση έχει ασπρίσει ολόκληρο το δόντι απλώς το κάτω μέρος είναι λίγο πιο σκούρο όπως είναι φυσιολογικό. Έτσι όμως τα δόντια φαίνονται και φυσιολογικά.

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Πλατεία Μαβίλη

  • υπάρχει περιπτωση αν και είναι σπάνιο... Ὀμως η λευκανση στο σπίτι βοηθά ως συμπληρωματική στην λευκανση που γινεται αρχικα στο ιατρείο

    Καλαντζής Στέλιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Υπάρχει περίπτωση να μην λευκά ανθούν τα δόντια το ίδιο στο τριτημόριο που είναι κοντά στη ρίζα

    Αγραπίδου Μαρία

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Καλλιθέα

  • Το δόντι, όσο πιο κοντά πάει προς τη ρίζα έχει από τη φύση του μεγαλύτερη πυκνότητα χρώματος, απ' ό,τι στην άκρη του. Η αδαμαντίνη (σμάλτο) είναι πιο λεπτή σε εκείνη την περιοχή και γι' αυτό το λόγο όλα τα δόντια σε εκείνα τα σημεία φαίνονται πιο σκούρα, δημιουργώντας ένα φυσικό "ντεγκραντάρισμα" στο χρώμα τους. Η λεύκανση λευκαίνει ομοιόμορφα όλη την επιφάνεια του δοντιού, επομένως αυτή η διαβάθμιση του χρώματος δεν μπορεί να εξαλειφθεί, καθώς το δόντι είναι έτσι εκ φύσεως διαπλασμένο. Παρόλα αυτά, αν δεν υπάρχει καμία διαφορά στο χρώμα κοντά στη ρίζα, ενώ υπάρχει διαφορά στο υπόλοιπο δόντι, ίσως να μην γίνεται ομοιόμορφη κ... Διάβασε περισσότερα

    Χατζόπουλος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • Οι ρίζες επιμένουν λίγο προσπαθήστε να βάζετε το υλικό πιο κοντα στον αυχενα-ρίζα του δοντιού μέσα στο μασελακι.αν ολοκληρώσετε τη διαδικασία και οι ριζες παραμένουν πιο κίτρινες θα σας κατευθύνει ο οδοντιατρος σας για τι παραπανω ενέργειες μπορείτε να κάνετε.

    Τασούλα Μαριάντζελα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Συνηθως γινεται δειγματολειψια του αρχικου χρωματος και αυτο το συγκρινουμε με το χρωμα που εχει προκυψει μετα την λευκανση

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Εκεί είναι πάντα πιο δύσκολο να ανοίξουν. Θέλει χρόνο. Και ίσως και μια συνεδρία στο ιατρείο. Καλό είναι να το δει ο οδοντίατρος που το έχει αναλάβει

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλησπέρα σας. Αυτό συνήθως έχει να κάνει με την τοποθέτηση κ την κατανομή του υλικού. Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε στο ιατρείο που σας παρέδωσε τους νάρθηκες λεύκανσης κ τα υλικά.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Πιστεύω ότι θα πιάσει αλλά θέλει τον χρόνο της
    Φτάνει να έχει καλή εφαρμογή ο νάρθηκας και να βάζεις την σωστή ποσότητα υλικού

    Μακρίδου Ραχήλ

    Οδοντίατρος-Παιδοδοντίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας ,η ρίζα είναι πάντα πιο σκούρα,η λεύκανση δεν εξομαλύνει το χρώμα.

    Κονιτοπουλου Ελευθερια (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Άνω Πατήσια

  • Καλημερα σας.
    Θα πρέπει να γνωρίζετε ότι η οδοντίνη που βρίσκεται κάτω από την αδαμαντινη των δοντιών έχει συνήθως πιο κίτρινο χρώμα. Αυτη διαφορά αλλάζει σε ένταση από άνθρωπο σε άνθρωπο.
    Στην αυχενική επιφάνεια των δοντιών,όπου αρχίζει και φαίνεται η ρίζα,προβάλει πιο εντονα το υποκιτρινο χρώμα της οδοντινης. Συνηθως είναι δύσκολο να ανταποκριθεί στη λευκανση η επιφάνεια αυτή. Προσοχη γιατί αν επιμείνετε πολύ κινδυνεύετε να ξεφύγετε πολύ σε χρωματική διαφορά ανάμεσα στα δύο μέρη του δοντιου. Αν είστε ικανοποιημενος/η από το μέχρι τώρα άσπρισμα των δοντιών σας,προτείνω να σταματήσετε και να απευθυνθείτε στον οδοντίατρο σας για να σα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Η λεύκανση στο σπίτι θα πρέπει να ξέρετε ότι μπορεί να διαρκέσει μέχρι και δύο μήνες, είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων όπως το χρώμα προ λεύκανσης,η περιεκτικότητα του λευκαντικου,οι συνήθειες μας κ.α.
    Σε γενικές γραμμές τα δόντια είναι πολυχρωματικα,άλλο χρώμα έχουν προς τον αυχένα , άλλο χρώμα έχουν οι κυνόδοντες,όπως και τα κάτω δόντια είναι λιγότερο φωτεινά από τα πάνω.
    Θα πρέπει να κάνετε επανέλεγχο με τον οδοντίατρο σας και να δείτε πως προχωράει η λεύκανση και πού μπορεί να φτάσετε χρωματικά.

    Μανωλιάδης Χρήστος

    Οδοντίατρος

    Άλιμος

  • Οι ρίζες είναι το πιο δύσκολο σημείο όταν η λεύκανση γίνεται με μασελακια.Θελει υπομονή και αρκετές μέρες.Διαφορετικα μπορείτε να δοκιμάσετε πιο δυνατό υλικό στο σπίτι ή να κάνετε λεύκανση στο ιατρείο.

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας.
    Όχι η λεύκανση δουλεύει μια χαρά και απόδειξη ότι τα δόντια ασπρίζουν.το θέμα στην ρίζα είναι είτε απο τα μασελάκια που είναι κοντά κομμένα στον αυχένα των δοντιών ή είναι εκτεθειμένη η ρίζα το δοντιού που δεν ανοίγει χρωματικά

    Μαργώνη Ιωάννα

    Οδοντίατρος

    Βάρη

  • Καλησπέρα σας, η λεύκανση έχει ήδη αποτέλεσμα εφόσον έχουν αλλάξει χρώμα τα δόντια προς το κοπτικό τους άκρο. Ο αυχένας των δοντιών (περιοχή κοντά στη ρίζα/ούλο) είναι φυσιολογικά πιο σκούρος σε σχέση με το υπόλοιπο δόντι, οπότε αναλογικά κι αυτός λευκαίνει αλλά συνήθως παραμένει πιο σκούρος συγκριτικά με το υπόλοιπο τμήμα της μύλης του δοντιού. Εάν δεν έχει αλλάξει καθόλου χρώμα η περιοχή του αυχένα, μπορείτε να βάλετε λίγο περισσότερη ποσότητα του λευκαντικού στην περιοχή αυτή με προσοχή όμως να μην εξέλθει στα ούλα.

    Ζαχαράκη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Καλησπερα σας,οι αυχένες των δοντιών και οι ρίζες δεν λευκαίνουν,οπότε μην ανησυχείτε η λεύκανση έχει γίνει.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας το πιθανότερο είναι να πρέπει να τοποθετήσετε το υλικό καλύτερα για να φτάνει μέχρι την ρίζα .Επικοινωνήστε με τον οδοντιατρο σας για να σας δει και να σας συμβουλέψει !!

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΕΝΑ ΑΠΟ ΠΛΑΚΑ ΚΑΙ ΠΕΤΡΑ.ΙΣΩΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΤΕ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ.

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας. Τα δόντια εκ του φυσικού τους γίνονται όλο και πιο κίτρινα όσο προχωράμε προς τον αυχένα του δοντιου (δηλαδή κοντά στα ούλα και την ρίζα), λόγω λέπτυνσης του εξωτερικού στρώματος τους (αδαμαντίνη ή κοινώς σμάλτο). Οπότε πάντοτε θα παραμένουν και θα φαίνονται πιο κίτρινα σε εκείνο το σημείο σε σχεση με το υπόλοιπο σώμα του δοντιού. Από εκεί και πέρα, υπάρχει η περίπτωση τα μασελάκια να έχουν κάποια κατασκευαστική ατέλεια, γεγονός που δεν δίνει την δυνατότητα στο υλικό να φτάσει στην περιοχή του αυχένα και να την λευκάνει αποτελεσματικά. Αυτό είναι αδύνατον να επιβεβαιωθεί χωρίς κλινική εξέταση των μασελακίων.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Καλησπέρα. Αν στον αυχένα του δοντιού , το πάχος της αδαμαντίνης είναι μικρότερο. Η οδοντική ουσία είναι μεγαλύτερη και εκεί ακριβώς ωφειλεται η διαφορά. Η απάντηση είναι ναι. Ωστόσο αν περάσει ο χρόνος που σας έχει υποδείξει ο γιατρός σας μην συνεχίσετε περισσότερο, θα θέσετε σε κίνδυνο τα δόντια
    Οι κοπτικές επιφάνειες έχουν περισσότερη αδαμαντίνη και διαφάνεια και εκεί το αποτέλεσμα είναι πιο έντονο
    Σκεφτείτε ότι όταν χαμογελάτε , οι αυχενικες επιφάνειες δεν θα είναι εμφανείς

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • o σωστοτερος ορος θα ηταν στον αυχενα του δοντιου,οχι στη ριζα,αφου η ριζα δεν φαινεται καν οντας μεσα στο οστο.γενικα ο αυχενας του δοντιου συνηθιζεται να εχει μια πιο σκουρα αποχρωση απο το υπολοιπο δοντι,οποτε δεν ειναι κατι που πρεπει να σας ανησυχει.Αρκει το λευκαντικο να εφαρμοζεται σωστα απο τον ασθενη

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Ναι γιατί τα μασελακια είναι έτσι κατασκευασμένα ώστε να μη πηγαίνει το υλικό στα ούλα,οποτε είναι συμβαίνει (ανάλογα και την ποιότητα που έχει το κάθε μασελακι) να μη λευκαίνει καμία φορά η επιφάνεια που είναι κοντά στο ούλο,γι αυτό και προτείνουμε σαν καλύτερη λύση την λεύκανση με συνδυασμό ιατρείου και σπιτιού ώστε στο ιατρείο με το χέρι ο οδοντίατρος να βάλει το υλικό στα σημεία αυτά και να λευκάνουν και αυτά κανονικά.

    Μπουλντής Γεώργιος - Athens Dental Project

    Οδοντίατρος

    Ελληνικό

  • ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ. Η ΛΕΥΚΑΝΣΗ ΣΤΟΥΣ ΑΥΧΕΝΕΣ ΤΩΝ ΔΟΝΤΙΏΝ (ΔΗΛΑΔΉ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΟΥΛΑ) ΑΡΓΕΊ ΠΟΙΟ ΠΟΛΎ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΟΠΤΙΚΕΣ ΕΠΙΦΆΝΕΙΕΣ ΤΩΝ ΔΟΝΤΙΏΝ.

    Leon Castell Claudia (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Υπάρχει περίπτωση ενίοτε να μην επιτευχθεί το επιθυμητό αποτέλεσμα γιατί η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες .......

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Τοποθετηστε περισσοτερη ποσοτητα τζελ στα δισκαρια σας.

    Χωραφά Γεωργία

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Η λεύκανση είναι αποτελεσματική σε όλα τα στόματα, διαφέρει απλώς το χρονικό διάστημα που χρειάζεται για να ολοκληρωθεί. Τα δόντια καθαρίζουν απο τις χρωστικές κι επιστρέφουν στο φυσικό τους χρώμα που διαφέρει απο άνθρωπο σε άνθρωπο.
    Πάντοτε τα δόντια είναι πιο κίτρινα στον αυχένα τους, διότι υπάρχει εσωτερικά ένας πιο κίτρινος πυρήνας οδοντίνης. Στο ‘πάνω’ τους μέρος είναι λευκότερα, γιατί αποτελούνται μόνο απο αδαμαντίνη που είναι λευκότερη έως και διάφανη. Επομένως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Καλησπέρα σας, Τα δόντια λευκαίνουν περισσότερο στις περιοχές που είναι πιο σκούρα. Οπότε υποθέτω ότι οι περιοχές που είχαν ανάγκη λεύκανσης έχουν λευκανθεί περισσότερο. Τα δόντια φτάνουν σε ένα μέγιστο λεύκανσης (συνήθως από Α1 έως Β1). Οπότε αν ο νάρθηκας έχει κατασκευαστεί από οδοντίατρο και τα υλικά έχουν προμηθευτεί από οδοντίατρο και έχετε ακολουθήσει τις οδηγίες, τότε η λεύκανση σίγουρα θα έχει αποτέλεσμα σε 10-15 ημέρες καθημερινής εφαρμογής.

    Μαργέλλου Παρασκευή

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Μα το ότι έχουν ασπρίζει σημαίνει ότι ήδη έχει αρχίσει να λειτουργεί η λεύκανση...λίγο υπομονή και χρήση του λευκαντικό όπως σας συμβούλεψε ο οδοντιατρος σας

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Πάντα στον αυχένα το δοντι Είναι πιο κίτρινο οπότε ίσως να χρειαστείτε επιπλέον άλλη διαδικασία για να ασπρίσει και εκεί εξαρτάται αν έχετε και διάβρωςεις επίσης. Οπότε θα υπάρχει μια μικρή διαφορά εκτός αν κάνετε λεύκανση στο ιατρείο που ενδείκνυται περισσότερο

    Μάλλιου Φανή (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • παρά το γεγνός ότι είναι πολύ νωρις ακομα για εμφανεις αλλαγες...η λευκανση είναι μια διαδικασία με μη προβλέψιμα εξ αρχής αποτέλέσματα....περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να λαβετε απο το γιατρό σας ο οποιος ας εδωσε ναρθηκες και υλικό

    Ζάχος Χρήστος

    Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Ναι δυστυχώς σε περίπτωση που υπάρχουν ζώνες στην αρχική κατάσταση αυτές μπορεί να διατηρηθούν καθ να μην είναι ιδανικό τι αποτέλεσμα
    Σε κάθε περίπτωση η λευκανση στο ιατρείο και η βοήθεια του laser θα σας δώσει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα όποτε μετά πα αυτό θα διερευνήσετε τις επομενες εναλλακτικές σας

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Υπάρχει περίπτωση, ανάλογα με την τεχνική, την κατασκευή των ναρθήκων και το υλικό. Μπορεί και να είναι στα πλάισια του φυσιολογικού όμως. Μπορείτε να ρωτήσετε τον γιατρό σας για τα θέματα που σας ανυσηχούν ώστε να κάνει τις απαραίτητες διορθώσεις όπου χρειάζονται.

    Αυτός είναι ο λόγος που προτιμώ να κάνω λεύκανση στο ιατρείο. Σε 2-3 ραντεβού έχει ολοκληρωθεί και το αποτέλεσμα είναι άμεσα ελέγξιμο.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας
    Τα δόντια είναι πάντα πιο σκούρα στον αυχένα, και λευκαίνουν αντίστοιχα , δεν μπορεί να λευκάνει ένα τμήμα του δοντιού μόνο

    Δεληγεώργη Βίκυ

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας, πιθανότατα να μην τοποθετείτε επαρκές ποσότητα υλικού και αυτό να συσσωρεύεται μόνο στις άκρες των δοντιών(άλλωστε το υλικό αυτό είθεισται να διαρκεί 6-8 μέρεςμόνο).
    Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε στον συνάδελφο που σας προμήθευεσε τα υλικά και τα μασελάκια για έλεγχο και μια επίδειξη σωστής χρήσης

    Μπάλιος Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Είναι θέμα σωστης κατασκευης και εφσρμογης του ναρθηκα κυρίως αλλά κσι της ποσότητος του λευκαντικου παραγοντα.Να υποθέσω ότι δεν έχετε εμφαξεις δηλ. σφραγίσματα στα πρόσθια δόντια, καθόσον ο λευκαντικός παράγων επιδρά μόνο στα φυσικά δόντια

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Καλησπέρα σας. Όντως η περιοχή μεταξύ ούλου και δοντιού, ο αυχένας του δοντιού έχει μεγαλύτερη δυσκολία στο να λευκάνει. Βεβαιωθείτε ότι τοποθετείτε με σωστό τρόπο το λευκαντικό μέσα στο μασελάκι σε αυτήν τν περιοχή.

    Λιναρδάτου Σίσσυ

    Οδοντίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Η διαδικασία είναι αργή κ το αυχενικό όριο συνήθως είναι το τελευταίο που ανταποκρίνεται.Ισως δε φτάνει το υλικό στην περιοχη... Καλό είναι να επισκεφτείτε τον οδοντίατρο σας κ να συζητήσετε επί τόπου το θέμα.Εκεινος θα ελέγξει την πορεία της λεύκανσης.

    Ευαγγελινού Κυριακή

    Οδοντίατρος

    Πλατεία Αττικής

  • Ίσως θα πρέπει να δείτε αν τοποθετείτε σωστά το τζελ στο μασελακι... Κάποιες φορές όντως δεν ανταποκρίνεται αμέσως στη λεύκανση... Απευθυνθείτε στον γιατρό που σας βλέπει

    Πηλίδου Όλγα

    Οδοντίατρος

    Βύρωνας